Szczepienia AstraZeneką będą wstrzymane? Kraska: Czekamy na stanowisko Europejskiej Agencji Leków

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Szczepienia AstraZeneką będą wstrzymane? Kraska: Czekamy na stanowisko Europejskiej Agencji Leków fot. adam jankowski / polska press
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska tłumaczył, że decyzja o ewentualnym wstrzymaniu szczepień AstraZenką zapadnie po wydaniu opinii przez Europejską Agencje Leków (EMA). Z kolei szef KRPM Michał Dworczyk stwierdził, że „żaden kraj zresztą nie wycofał szczepionki AstraZeneca z użytku, tylko zostały w kilkunastu krajach wstrzymane szczepienia”.

Dania, Islandia, Norwegia i Austria wstrzymały szczepienia preparatem AstraZeneca. Powodem zawieszenia szczepień w Austrii było zdiagnozowanie u jednej osoby rozsianej zakrzepicy, która w ciągu 10 dni od szczepienia doprowadziła do śmierci oraz hospitalizacja kolejnej osoby z powodu zatorowości płucnej. Dodatkowo w Danii jedna osoba zmarła w następstwie wystąpienia zakrzepów. W związku z sytuacją w tych krajach, szczepienia zawisła także Norwegia i Islandia.

Pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk tłumaczył we wtorek Polskim Radiu 24, że Polska „absolutnie nie podjęła decyzji na temat wstrzymania szczepień”. - Żaden kraj zresztą nie wycofał szczepionki AstraZeneca z użytku, tylko zostały w kilkunastu krajach wstrzymane szczepienia. Też trzeba sobie jasno powiedzieć, zostały wstrzymane szczepienia na czas wyjaśniania niepożądanych odczynów poszczepiennych, które wystąpiły u kilku osób – wyjaśniał.

Szef KPRM dodał, że na razie w żadnym z tych przypadków nie udowodniono, iż problemy były bezpośrednią konsekwencją podania szczepionki. - Na zasadzie pewnej ostrożności, jedni powiedzą nadmiarowej, inni że nie, kilkanaście krajów podjęło taką decyzję – mówił.

Kraska: Czekamy na decyzję EMA

Do sprawy szczepień AstraZeneką odniósł się dziś także wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. - Czekamy na oficjalne stanowisko Europejskiej Agencji Leków (EMA). To stanowisko będzie prawdopodobnie dziś albo jutro i wtedy podejmiemy decyzję zgodnie z rekomendacjami tej agencji – przekazał na antenie TVN24.

Dodał, że odsetek niepożądanych odczynów poszczepiennych na pewno będzie występował, bo przy takiej ilości podawania każdego leku - a szczepionka jest lekiem - mogą występować objawy uboczne.

Niedzielski: Bardzo dokładnie analizujemy sytuację

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski zapewnił na poniedziałkowej konferencji, że rząd „bardzo dokładnie analizuje sytuację”. - Przeanalizowaliśmy sytuację w Wielkiej Brytanii, bo jest to kraj, który na skalę masową wykorzystał szczepionkę AstryZeneki. Mamy dowody, że tam akcja szczepienna jest skuteczna – mówił.

Dodał, że w Wielkiej Brytanii podano blisko 10 milionów szczepionek AstraZeneki, a liczba niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP) wyniosła mniej więcej 52 tysiące, czyli niecałe pięć promili.

- Gdy popatrzymy na dane z Polski, to tę szczepionkę podaliśmy w 583 tysiącach przypadków i tu odsetek NOP-ów jest jeszcze mniejszy – mówił.

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych: Wyniki wstępnej oceny nie potwierdzają szczególnego zagrożenia

O bezpieczeństwie szczepionki zapewnia również Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Urząd Rejestracji zwraca uwagę, że Europejska Agencja Leków (EMA), gdy tylko została poinformowana o sprawie, natychmiast podjęła czynności wyjaśniające.

„Wyniki wstępnej oceny nie potwierdzają szczególnego zagrożenia związanego z bezpieczeństwem tej serii (ABV5300). Ponadto, na tym etapie procedury wyjaśniającej , nic nie wskazuje na to, że szczepienie spowodowało powyżej wymienione schorzenia” – twierdzi polski organ.

Będą dalsze kontrole

Urząd tłumaczy, że Austria zawiesiła w obrocie wykorzystanie serii do czasu pełnego wyjaśnienia tej kwestii, uznając to za właściwy środek zapobiegawczy.

Jak nie wpaść w spiralę zadłużenia i ustrzec się bankructwa:...

Przypomina, że seria szczepionki (ABV5300) została dostarczona do 17 krajów UE (Litwa, Estonia, Luksemburg, Łotwa, Irlandia, Dania, Bułgaria, Austria, Grecja, Szwecja, Holandia, Polska, Hiszpania, Francja, Islandia, Malta, Cypr) i zawiera 1,6 mln dawek preparatu. Niektóre spośród państw zdecydowały się na zawieszenie jej stosowania w ramach działań zapobiegawczych. Wskazana seria badana jest obecnie pod kątem jakości.
„Podkreślić należy, że dotychczas najczęściej zgłaszanie działania niepożądane/niepożądane odczyny poszczepienne, związane ze szczepionką przeciw COVID-19 AstraZeneca, są łagodne lub umiarkowane i ustępują w ciągu kilku dni po szczepieniu” – głosi komunikat.

EMA deklaruje, że prowadzi działania wyjaśniające i zbada wszelkie potencjalne problemy ze wskazaną serią, a także przeanalizuje wszelkie inne zgłoszone przypadki żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej po zastosowaniu szczepionki, aby ustalić, czy istnieje związek przyczynowo-skutkowy ze szczepieniem.

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, zwraca również uwagę, że Komitet ds. Oceny Ryzyka w ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii EMA (PRAC) prowadzi ocenę wszystkich zgłoszonych przypadków zdarzeń zakrzepowo-zatorowych oraz innych pokrewnych stanów związanych z zakrzepami krwi po zastosowaniu szczepienia, włączając przypadki dotyczące wskazanej serii.

„Na dzień 10 marca 2021 r. Zgłoszono 30 przypadków zdarzeń zakrzepowo-zatorowych wśród ponad 3 milionów osób zaszczepionych szczepionką COVID-19 AstraZeneca w Europejskim Obszarze Gospodarczym” – wylicza.
Z dotychczasowych informacji wynika, że liczba zdarzeń zakrzepowo-zatorowych u osób zaszczepionych nie jest wyższa niż obserwowana w populacji ogólnej. Stanowisko komitetu ds. Bezpieczeństwa PRAC w EMA jest takie, że korzyści wynikające ze szczepionki nadal przeważają nad ryzykiem i można ją nadal podawać w trakcie dochodzenia w sprawie przypadków zakrzepicy z zatorami.

W Polsce nie wykazano związku między zakrzepami a szczepionką

W naszym kraju, po informacji EMA, przeanalizowano zgłoszenia o niepożądanych odczynach poszczepiennych (NOP), dotyczące wskazanej wyżej serii, które wpłynęły do Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Wstępnie nie potwierdzono związku szczepienia z wystąpieniem epizodu zakrzepowo-zatorowego.

Kolno wolne od koronawirusa

Wideo

Materiał oryginalny: Szczepienia AstraZeneką będą wstrzymane? Kraska: Czekamy na stanowisko Europejskiej Agencji Leków - Polska Times

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Abadon

Polscy lekarze twierdzą, że amantadyna skutecznie leczy covid-19 i chorzy na tę chorobę nie muszą umierać... o tym piszmy, że Morawiecki vel Mengele prowadzi eksperymenty na ludziach... tamten miał do dyspozycji ob.óz w Oświęcimiu, ten ma do dyspozycji 38 milionowy naród...

G
Gość

Niech czekają a potem policzą ile będą mieli więcej trupów ?

Dodaj ogłoszenie