Nasza Loteria

Szansa na samodzielne życie. Dzięki unijnej dotacji wsparcie otrzymają osoby starsze, chore oraz z niepełnosprawnością

Materiał informacyjny Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego
Fundacja „Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci” opiekuje się dziećmi i młodzieżą z Dolnego Śląska
Fundacja „Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci” opiekuje się dziećmi i młodzieżą z Dolnego Śląska
Wzrost przeciętnej długości życia i ujemny przyrost naturalny to główne przyczyny starzenia się społeczeństwa. To nasilające się w ostatnich latach zjawisko stawia poważne wyzwania i wymaga odpowiedniej strategii działania. Jednym z jej elementów na Dolnym Śląsku jest wsparcie kierowane do osób starszych i chorych, często także z niepełnosprawnościami wynikającymi z ich wieku.

– Takie osoby często potrzebują całodobowej opieki, na którą wiele rodzin nie może sobie pozwolić. Z pomocą przychodzą tutaj organizacje, które od lat zajmują się wspieraniem najbardziej potrzebujących. Korzystają one z pieniędzy unijnych, dzięki czemu wiele starszych i schorowanych ludzi ma zapewnioną opiekę wykwalifikowanych fachowców. Świadczą oni zarówno usługi asystenckie, jak i opiekuńcze. Na realizację takich projektów przeznaczamy ponad 85 mln zł – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Jeden projekt – wiele korzyści

Ponad dwa tysiące osób w całym województwie dolnośląskim korzysta z usług asystentów i opiekunów. Pomagają im w tym gminy, fundacje i stowarzyszenia, które łącznie realizują aż 33 projekty dofinansowane ze środków unijnych. Mogą z nich skorzystać dwie grupy odbiorców: osoby poszukujące zajęcia oraz te wymagające stałej opieki z powodu podeszłego wieku, choroby lub niepełnosprawności. Pierwsza grupa skorzystała ze szkoleń przygotowujących do pełnienia funkcji asystentów osobistych, druga zyskała lepszy dostęp do opieki. Dodatkowo w ramach realizowanych projektów świadczone były także usługi związane z wypożyczeniem specjalistycznego sprzętu.

Z dotacji skorzystało kilka ośrodków działających na terenie województwa dolnośląskiego. Forum Aktywności Lokalnej z Wałbrzycha zaplanowało szkolenia przygotowujące do zawodu asystenta dla grupy 96 osób oraz usługi asystenckie dla osób z niepełnosprawnościami. Fundacja Razem zajęła się aktywizacją zawodową 66 osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz pomocą 269 osobom niepełnosprawnym. 239 potrzebującym, którzy ze względu na wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność wymagają stałej opieki lub wsparcia, pomocy udzieliło Stowarzyszenie „Centrum Wspierania Przedsiębiorczości” z Wrocławia. To oczywiście nie jedyne przykłady efektywnego wykorzystania projektów.

Przez trudy do gwiazd

Unijną dotację otrzymała także Fundacja „Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci”. Jej kompleksowy projekt „Per Aspera ad Astra” zapewnia opiekę hospicyjną dzieciom i młodzieży z Dolnego Śląska. Dzięki udziałowi w programie wsparciem zostanie objętych docelowo 60 osób, głównie zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, w tym co najmniej 20 mieszkańców obszarów wiejskich. Każda rodzina objęta projektem może skorzystać również z opieki pielęgniarki, fizjoterapeuty, logopedy i psychologa oraz z nowoczesnego sprzętu rehabilitacyjnego.

– Spotykając się z naszymi podopiecznymi i ich rodzicami, często słyszeliśmy smutne, ale prawdziwe relacje o jakości ich życia. Opiekunowie opowiadali nam o tym, że problemem może być prozaiczne wyjście po zakupy, do fryzjera czy lekarza. Wówczas zrodził się pomysł stworzenia programu kompleksowego wsparcia dla rodzin – mówi Beata Hernik-Janiszewska, prezes Fundacji „Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci”.

Więcej informacji na temat projektów zrealizowanych z programu regionalnego znajdziecie na:

http://rpo.dolnyslask.pl w zakładce Sukcesy projektów.

Twoja przeglądarka nie obsługuje tego formatu

Twoja przeglądarka nie obsługuje tego formatu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kolejna dawka szczepionki już dostępna!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska