Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sylwester Chęciński Honorowym Obywatelem Dolnego Śląska. Zobacz, kogo jeszcze wyróżniono

Malwina Gadawa
Sylwester Chęciński, znany reżyser i scenarzysta, autor filmów o Kargulu i Pawlaku otrzymał dziś na uroczystej sesji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego tytuł Honorowego Obywatela Dolnego Śląska.

Uroczystą sesję zorganizowano w Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu. Sylwester Chęciński mówił, że jego kariera od urodzenia do emerytury była związana z Wytwórnią Filmów Fabularnych we Wrocławiu. - To wyróżnienie jest dla mnie wielkim zaszczytem. Jeszcze bardziej się cieszę, że organizatorzy wpadli na pomysł organizacji sesji właśnie w tym miejscu, które jest dla mnie szczególne – mówił Sylwester Chęciński. Znany reżyser nie ukrywał wzruszenia. Goście zaś mogli obejrzeć fragmenty sagi o Kargulu i Pawlaku, przeplatane muzyką z tych filmów.

Tytuł Honorowego Obywatela Dolnego Śląska jest nadawany od 2004 roku przez sejmik wojewódzki ludziom, którzy swoją pracą i wkładem na polu gospodarczym, kulturalnym i społecznym przyczynili się do kształtowania tożsamości regionalnej.

Sylwester Chęciński to reżyser, scenarzysta, twórca m.in. sagi o Kargulach i Pawlakach („Sami swoi”, „Nie ma mocnych” i „Kochaj albo rzuć”) i filmów: „Historia żółtej ciżemki”, „Agnieszka 46”, „Katastrofa”, „Diament radży”, „Wielki Szu”, „Rozmowy kontrolowane” czy „Przybyli ułani”.

Sylwester Chęciński na świat przyszedł w 1930 w Suścu koło Tomaszowa Lubelskiego jednak całe dorosłe życie związany jest z Dolnym Śląskiem. W 1950 roku ukończył LO w Dzierżoniowie, a po studiach na łódzkiej filmówce zamieszkał we Wrocławiu. W 2014 roku dostał „Platynowe Lwy” na Festiwalu Filmowym w Gdyni (za całokształt twórczości). Jest też laureatem Kryształowego Dzika na Festiwalu Reżyserii Filmowej.

Nagroda Kulturalna Silesia i nagrody marszałka
Podczas uroczystej sesji przyznano także Dolnośląską Nagrodę Kulturalną Silesia. Klub Inteligencji Katolickiej z Wrocławia otrzymał 80 tys. zł, a Zespół Pieśni i Tańca Jubilat ze Świdnicy otrzymał 20 tys. zł.

Cezary Przybylski wręczył także nagrody marszałka „Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury Wena”. W tym roku uhonorowani zostali Beata Lejman i Zbigniew Szymczyk. Beata Lejman jest autorką ponad stu publikacji naukowych w tym wielu książek. Specjalizacją Beaty Lejman są sztuki wizualne, szczególnie malarstwo nowożytne. Jest historykiem sztuki o pasjach filozoficznych, psychologicznych i podróżniczych. Zbigniew Szymczyk to tancerz, choreograf, reżyser, od 2009 r. dyrektor naczelny i artystyczny Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Absolwent studia pantomimy przy Teatrze Śląskim w Katowicach.

Marszałek Cezary Przybylski uhonorował także za szczególne osiągnięcia dla regionu Międzyzakładowy Klub Honorowych Dawców Krwi PCK działający przy dworcu głównym we Wrocławiu oraz Macieja Jankowskiego. Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury nagrodzono Krzysztofa Witkowskiego, gitarzystę, który jest pomysłodawcą festiwalu „Hałda Jazz” w Bogatyni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska