Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sylwester 2016/2017. Przesadziłeś z alkoholem? Oto sposoby na kaca

Adriana Boruszewska
Adriana Boruszewska
Aby złagodzić skutki kaca, należy pić duże ilości płynów/zdjęcie ilustracyjne
Aby złagodzić skutki kaca, należy pić duże ilości płynów/zdjęcie ilustracyjne Pixabay
W sylwestra zazwyczaj się bawimy i nie myślimy o tym, że nadmiar alkoholu może następnego dnia przyprawić nas o niezły ból głowy. Podpowiadamy więc, jak pić, by się nie upić. I jak załagodzić skutki sylwestrowego kaca, gdy w sylwestra jednak nie trzymaliśmy się zasad.

Lekarz Katarzyna Kołaczyk ze szpitalnego oddziału ratunkowego przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu zaznacza, że ważne jest, aby przed rozpoczęciem imprezy alkoholowej zjeść posiłek. - Etanol po spożyciu w ciągu 15 minut w 50 procentach ulega wchłonięciu z przewodu pokarmowego, dlatego ważne jest, aby spowolnić jego wchłanianie i przed piciem coś zjeść - tłumaczy lekarka. I dodaje, żeby unikać jedzenia tłustego, a na talerz nakładać potrawy, które zawierają dużo białka.

- Ważne jest, aby podczas picia alkoholu spożywać duże ilości wody niegazowanej. W ten sposób zapobiegamy odwodnieniu organizmu i minimalizujemy bóle głowy następnego dnia - radziła przed Sylwestrem Kołaczyk.

Od najsłabszego do najmocniejszego?
Lekarka obalała również mity, które mówią, że aby się nie upić, powinno się pić alkohol od tego najsłabszego do najmocniejszego. - To mit. Tak naprawdę nie ma to żadnego znaczenia. Nie ma też specjalnych metod, jak pić, aby się nie upić. Najlepszym sposobem jest po prostu pić niewiele albo wcale.

Wypity przez nas alkohol metabolizuje się w organizmie od 24 do 48 godzin od spożycia. - Żadne ćwiczenia fizyczne czy posiłki nie przyspieszą tego metabolizmu. Tu najważniejszy jest czas. Warto więc pamiętać, aby na drugi dzień po imprezie nie wsiadać za kierownicę - przestrzegała lekarka i dodaje, że szybkość "trawienia" alkoholu uzależniona jest od stanu naszej wątroby, gdyż alkohol praktycznie w całości metabolizowany jest właśnie w wątrobie.

Co zrobić, gdy za dużo wypiłeś i następnego dnia męczy cię kac
Kac to nie tylko ból głowy. Najważniejszym ze skutków kaca jest odwodnienie organizmu i związane z nim zaburzenia elektrolitów (czyli sodu, potasu, wapnia i magnezu) w organizmie.

- Aby złagodzić skutki kaca, należy pić duże ilości płynów, a najlepiej wody niegazowanej. Musimy również uzupełniać poziom elektrolitów ważnych dla funkcjonowania naszego serca i układu nerwowego i dlatego wskazane jest picie gastrolitów, czyli środków nawadniających rozpuszczalnych w wodzie, które bez recepty możemy kupić w aptece - wylicza lekarz Katarzyna Kołaczyk.

Jeżeli chcemy uśmierzyć ból głowy i zdecydujemy się sięgnąć po leki bez recepty, to wybierajmy ibuprofen lub pyralgin. - Są to te leki, które nie są metabolizowane w większości przez wątrobę. Nie powinny ich jednak spożywać osoby z przewlekłym zapaleniem żołądka czy dwunastnicy - zaznacza lekarka i odradza stanowczo spożywanie na kacu paracetamolu, który jest metabolizowany w wątrobie.

- Po spożyciu alkoholu możemy również sięgnąć po witaminę C, która poprawia odporność - dodaje lek. med. Kołaczyk.

Do szpitala z urazami twarzoczaszki
Lekarka podkreśla jednak, że żadne "sprawdzone sposoby" nie zastąpią umiarkowania w piciu, bowiem skutki nadmiernego spożywania alkoholu widać 1 stycznia w szpitalu. - W okresie noworocznym najwięcej pacjentów po spożyciu etanolu pojawia się z urazami głowy oraz twarzoczaszki, czyli ze złamanymi nosami, ranami tłuczonymi twarzy i głowy, a także ze skręceniami stawów skokowych, złamaniami kości ręki i przedramienia, a także złamaniami kości podudzia - wyliczała Katarzyna Kołaczyk i dodaje, że w przypadkach skrajnych spożycie nadmiernej ilości alkoholu może skutkować śmiercią, np. w wskutek wymiotów może dojść do zachłyśnięcia się treścią pokarmową i ostrej niewydolności oddechowej. - Szczególnie w zimie spożywaniu alkoholu towarzyszy złudne uczucie ciepła, bo alkohol przyspiesza krążenie. Może to prowadzić do hipotermii, a w przypadkach skrajnych nawet do śmierci - przestrzegała lekarka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska