Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sylwester 2011: Jak chronić swoje zwierzęta?

Riwana Antczak, lekarz weterynarii
Piotr Krzyżanowski
Psy nie lubią końca roku. Nie czekają na magiczne przekroczenie końca starego i początku nowego. Dla znacznej części z nich to kilka dni permanentnego stresu.

Niektóre huku petard boją się od szczeniaka. Inne, z początku ufne i nie lękające się niczego, z upływem lat zaczynają reagować panicznie już przy najcichszym wybuchu. Często jest to skutek zapamiętanego i utrwalonego zdarzenia, kiedy na przykład petarda wybucha tuż pod nogami zwierzęcia.

Zdarza się, że szczeniak rodzi się z nadwrażliwością na dźwięki. Dla takich piesków noc sylwestrowa to prawdziwa zmora. Najgorszym skutkiem lęku przed wybuchami są ucieczki. Spuszczone ze smyczy psy potrafią w panice przebiec wiele kilometrów. W takim stanie tracą całkowicie orientację w terenie lub, co gorsza, giną pod kołami samochodów. Te, które nie uciekają, dla odmiany nie wychodzą z domu. Jeszcze inne nie jedzą kilka dni, załatwiają się w domu, wymiotują, piją na potęgę, chowają się w ciemnych zakamarkach mieszkań, czyli odreagowują stres. Wieczór i noc sylwestrową spędzają najczęściej zamknięte z opiekunem w sypialni lub łazience.

Pomóc tym zwierzętom można na kilka sposobów. Przede wszystkim warto już na kilka dni przed końcem roku zacząć podawać psom łagodne leki uspokajające. Obecnie jest na rynku wiele naturalnych produktów, opartych o zioła, wyselekcjonowane białka i aminokwasy, które zmniejszają poziom lęku u psów. Są dostępne w postaci syropów lub tabletek, można je podawać praktycznie każdemu zwierzęciu, bez względu na wiek, rasę i wielkość.

Ciekawym rozwiązaniem problemu lęku u psów są dyfuzory feromonowe i obroże uspokajające. Dyfuzory działają jak wkładka odstraszająca komary i są włączane do kontaktu, a obrożę zakłada się pieskowi jak tę przeciw pasożytniczą. Działa około 4 tygodni, oprószając psią sierść syntetycznymi feromonami i sprawiając, że czują się szczęśliwe jak beztroski szczeniaczek.

Namawiam gorąco do wyboru jakiegoś sposobu z wyżej wymienionych, bo dzięki temu i psy i ich opiekunowie przywitają Nowy Rok z takim samym entuzjazmem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska