Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto wrocławskich uczelni. Rocznica pierwszego wykładu [ZDJĘCIA]

Adriana Machalica
Politechnika świętuję. Obchody Święta Nauki Wrocławskiej zostały uczczone tradycyjnie biegiem, a także uroczystościami, które miały uhonorować profesorów i studentów.

Szczególny dzień na Politechnice Wrocławskiej. To właśnie tam 15 listopada 1945 roku prof. Kazimierz Idaszewski wygłosił pierwszy wykład w dziejach polskich uczelni powojennego Wrocławia. Na pamiątkę tamtego wydarzenia obchodzone jest we Wrocławiu Święto Nauki, a od 1984 roku także Święto Politechniki Wrocławskiej.

- Wrocław był wtedy zrujnowany, łatano dach uczelni i nie było okien, a mimo tego wykład został wygłoszony – mówi Agnieszka Niczewska, rzecznik prasowa Politechniki Wrocławskiej. - To nie jest tylko święto Politechniki, ale także Święto Nauki Wrocławskiej. My zawsze wracamy do tradycji i do korzeni – dodaje.

Świętować można na różne sposoby. Nie tylko w sposób uroczysty i patetyczny, ale także na wesoło czy na sportowo. Na Politechnice rozpoczęto tydzień sportu, który uświetnił bieg o puchar rektora. Biegacze mieli do pokonania 6 km. To jednak nie koniec atrakcji, na każdego aktywnego studenta czekają również turnieje m.in. w siatkówkę, unihokeja, koszykówkę czy badmintona.

– Chcemy zatrzymać studentów w trakcie godzin rektorskich na Politechnice, po to, żeby świętowali z nami, a nie pojechali do domu, do mamy na kotlety. Z tej okazji zaczęliśmy tydzień sportu – mówi Robert Jarosz, dyrektor studium wychowania fizycznego i sportu. – Rozpoczęliśmy zawodami w tenisie stołowym, w dniu głównego święta proponujemy bieg o puchar rektora. Frekwencja dopisała, ponieważ przygotowane było 30 miejsc i dokładnie tylu biegaczy się zapisało. Cieszy mnie to, ponieważ wielkie święta powinno się czcić na sportowo – dodaje.

Reszta uroczystości przebiegała w bardziej oficjalnym tonie. Odsłonięta została tablica nadająca kościołowi pw. Najświętszego Serca Jezusowego status akademicki. Symbolizować ma to połączenie wszystkich środowisk naukowych.

Następnie odbyła się uroczystość złożenia kwiatów pod Pomnikiem Martyrologii Profesorów Lwowskich, a także pod tablicą upamiętniająca profesorów krakowskich więzionych we Wrocławiu w 1939 roku. Odsłonięte zostały również kolejne nazwiska profesorów w Alei Profesorów: prof. Wojciech Brzezowski z Wydziału Architektury, prof. Witold Posadowski z Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki, prof. Robert Kudrawiec, prof. Grzeorz Sęk oraz prof. Marcin Mierzejewski z Wydziału Podstawowych Problemów i Techniki.

Dalsza część uroczystości obejmowała wystąpienie rektora PWr prof. Cezarego Madryasa, wręczenie nagród naukowych i stypendiów, nadanie tytułu konsula honorowego Politechniki Wrocławskiej oraz uhonorowanie prof. Aleksandra Werona Medalem Politechniki Wrocławskiej. W obchodach Święta Politechniki Wrocławskiej oprócz profesorów tej uczelni udział wzięli także zaprzyjaźnionych uniwersytetów z kraju i ze świata, a także Jerzy Michalak, Rafał Dutkiewicz i Jacek Sutryk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska