Świeradowskie Rowery Miejskie ElektroBike

Materiał partnera zewnętrznego
Świeradów-Zdrój to uzdrowisko położone na wysokości od 45 do 600 m n.p.m. w Górach Izerskich. Powszechnie uważa się, że miejscowość jest zbyt górzysta, aby skutecznym zamiennikiem dla samochodu, był zwykły rower. Przewyższenia na terenie miasta powodują, że wydatek energetyczny przy użytkowaniu jednośladu bez elektrycznego wspomagania jest bardzo duży.

Aby przyczynić się do zmiany nawyków transportowych mieszkańców, tym samym do ochrony czystości powietrza zdecydowano się na wyposażenie w silniki elektryczne rowerów miejskich. Dlatego też, na dobry początek, władze samorządowe zakupiły sześć elektrycznych rowerów górskich wartych blisko 30 000 złotych.

.

Warto dodać, że Świeradów-Zdrój jest pierwszą, górską gminą w całej Polsce, która zakupiła rowery elektryczne dla swoich mieszkańców. Dzięki temu ma szansę stać się prekursorem zmian, które wejdą w życie również w innych miejscach w kraju.

Jak twierdzi Burmistrz Świeradowa Zdroju – Pan Roland Marciniak, główne cele projektu to:

- zwiększenie ilości rowerów elektrycznych do 100 sztuk, w ciągu 2-3 lat, poprzez dofinansowanie ich zakupu przez Gminę przy wsparciu dofinansowania zewnętrznego np. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,

- zmniejszenie niskiej emisji spalin poprzez ograniczenie ruchu samochodowego oraz edukacja proekologiczna – rowery elektryczne mają przyczynić się do polepszenia komfortu życia i lepszego samopoczucia,

- ułatwienie komunikacji - rowery miejskie mają służyć przy dojazdach do pracy, na zakupy, ale również do rekreacji. Dzięki udostępnieniu rowerów, włodarze chcą zachęcić do częstszego zwiedzania wszechobecnych szlaków, atrakcji czy lasu, itp.,

- według pomysłodawców rower elektryczny to sposób na poprawę samopoczucia i zdrowia,

- ukłon w kierunku seniorów i przedłużenie ich przygody z rowerem,

Dzięki tym działaniom, każdy z mieszkańców Świeradowa-Zdroju może już dziś przetestować rower elektryczny. Miasto ma w planach przygotowanie projektu dopłat dla tych, którzy zdecydują się zakupić takie rowery do użytku prywatnego. Dotacje takie, mogą wynosić do osiemdziesięciu procent. - Jeśli można otrzymać dotacje, aby zakupić baterie fotowoltaiczne i auta z napędem elektrycznym, to dopłaty do rowerów elektrycznych są jak najbardziej realne – podsumowuje Burmistrz Roland Marciniak.

Zasady korzystania z wypożyczalni rowerów elektrycznych w Świeradowie-Zdroju w ramach projektu „Świeradowskie Rowery Miejskie ElektroBike”

Wypożyczalnia czynna jest w godzinach pracy Urzędu Miasta Świeradów-Zdrój:

a) poniedziałek - 7.30-16.00,
b) wtorek-czwartek - 7.30-15.30,
c) piątek – 7.30-15.00

Rowery i sprzęt rowerowy wypożyczane są maksymalnie na 24 godziny lub weekend (od piątku do poniedziałku).

Aby wypożyczyć sprzęt należy spełnić (łącznie) następujące warunki:
a) mieć ukończone 18 lat, przedstawić aktualny dokument tożsamości ze zdjęciem oraz podpisać umowę wypożyczenia sprzętu,
b) osoba małoletnia może korzystać ze sprzętu wyłącznie za zgodą osoby pełnoletniej upoważnionej do pieczy nad małoletnim, która bierze pełną odpowiedzialność za wypożyczony sprzęt oraz osobę z niego korzystającą,
c) osoba Wypożyczająca i użytkownik sprzętu nie może być pod wpływem alkoholu oraz innych środków odurzających, substancji psychotropowych lub środków zastępczych.

Wypożyczający zobowiązuje się do wypełnienia anonimowej ankiety, przy zwrocie roweru, dotyczącej użytkowanego sprzętu.
Wypożyczający zobowiązany jest do korzystania ze sprzętu wyłącznie w celach niekomercyjnych, zgodnie z przeznaczeniem i instrukcją obsługi oraz do zwrotu sprzętu sprawnego technicznie, w stanie nieuszkodzonym, w terminie zadeklarowanym czasem zwrotu do Wypożyczalni.

W przypadku:
a) utraty wypożyczonego sprzętu z winy Wypożyczającego w tym kradzieży lub zagubienia zobowiązany jest on do zwrotu równowartości kosztów odpowiadających wartości sprzętu (na podstawie cen obowiązujących na rynku w dniu utraty sprzętu),
b) kradzieży sprzętu, Wypożyczający ma obowiązek zawiadomić niezwłocznie policję, a następnie zaświadczenie o zgłoszeniu kradzieży przedstawić w Wypożyczalni,
c) nie zwrócenia sprzętu do momentu zamknięcia wypożyczalni w dniu zwrotu, dane Wypożyczającego będą przekazane policji z informacją o prawdopodobieństwie popełnienia czynu karalnego przez Wypożyczającego.

Wysokość szkody ustala Wypożyczalnia w oparciu o wartość braków lub cenę naprawy.

Wypożyczający zgadza się pokryć wszystkie szkody i kary związane z użytkowaniem sprzętu wynikające z nieprzestrzegania przepisów prawa obowiązujących w Polsce, w tym wynikające z przepisów ustawy - Prawo o ruchu drogowym.

Pełną odpowiedzialność za wypadki, wszelkie szkody powstałe w czasie korzystania z wypożyczonego sprzętu ponosi Wypożyczający. Wypożyczający i Użytkownik zrzekają się wszelkich roszczeń wobec Gminy Świeradów-Zdrój z tytułu wypadków, poniesionych szkód lub obrażeń powstałych w okresie korzystania z wypożyczonego sprzętu.

Wypożyczający ponosi wyłączną odpowiedzialność za wszelkie szkody wyrządzone osobom trzecim związane z korzystaniem z wypożyczonego sprzętu.

Wydanie i zwrot sprzętu odbywa się przy udziale pracownika Wypożyczalni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska