Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Świecąca” maseczka wykryje koronawirusa? Nowe odkrycie naukowców umożliwi łatwiejsze testowanie na COVID-19

Monika Góralska
Monika Góralska
„Świecące” maseczki mogą okazać się nową formą szybkich testów wykrywających zakażenie koronawirusem.
„Świecące” maseczki mogą okazać się nową formą szybkich testów wykrywających zakażenie koronawirusem. chatka/123rf.com / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Japoński zespół naukowców stworzył maseczki, które świecą w promieniowaniu ultrafioletowym, gdy są na nich obecne ślady koronawirusa. Pracują oni nad wprowadzeniem na rynek swojego innowacyjnego produktu, dzięki któremu w łatwy sposób będzie można przeprowadzać testy na COVID-19. Działanie maseczek oparte jest na przeciwciałach pozyskiwanych ze strusich jaj. Zobacz, jak działają „świecące” maseczki i kiedy będą dostępne w sprzedaży.

Spis treści

Zespół badaczy z Uniwersytetu Prefekturalnego Kioto w Japonii, którym kieruje rektor uczelni Yasuhiro Tsukamoto opracował maseczki ochronne świecące w promieniach światła UV, gdy na ich powierzchni znajdują się ślady koronawirusa. Zobaczenie wirusa niemal „na własne oczy” umożliwiają przeciwciała pozyskane ze strusich jaj.

Jak działają „świecące” maseczki?

Naukowcy rozpoczęli badania już w lutym 2020 roku. Wstrzyknęli oni samicom strusi nieaktywne i niegroźne dla zdrowia formy koronawirusa, pod wpływem których u zwierząt wytworzyła się duża ilość przeciwciał. Strusie są zdolne do wytwarzania różnych przeciwciał lub białek neutralizujących patogeny w organizmie. Następnie badacze pobrali te przeciwciała z jaj złożonych przez strusie. Stworzyli również specjalny filtr, który umieścili wewnątrz maseczki ochronnej.

Jeśli maseczkę będzie nosiła osoba zakażona koronawirusem, po wyjęciu z maseczki filtra, spryskaniu go fluorescencyjnym barwnikiem z przeciwciałami i oświetleniu lampą UV pojawią się na niej świecące plamy. Miejsca, w których jest obecny wirus SARS-CoV-2 będą więc dokładnie widoczne.

– Zobaczenie wirusów na maseczce gołym okiem da ludziom poczucie bezpieczeństwa. Będę pracował nad tym, aby ten produkt był dostępny na całym świecie – powiedział Yasuhiro Tsukamoto.

Czy maseczki wykryją koronawirusa?

Następnie naukowcy przeprowadzili badania na grupie 32 osób chorujących na COVID-19. W ciągu 10 dni uczestnicy korzystali ze specjalnych maseczek. Po zbadaniu zamieszczonych w nich filtrów okazało się, że wszystkie świeciły w świetle ultrafioletowym. Dodatkowo naukowcy zauważyli, że blask był z każdym dniem coraz słabszy, co odpowiada zmniejszaniu się ilości wirusa w organizmach badanych osób.

Zobacz także:

Sam kierownik badania Tsukamoto również w ten sam sposób wykrył u siebie infekcję koronawirusem, gdy noszona przez niego maseczka także zaświeciła w świetle UV. Zakażenie SARS-CoV-2 potwierdziło następnie badanie PCR.

Kiedy „świecące” maseczki będą dostępne w sprzedaży?

Badacze chcą przeprowadzić kolejny, rozszerzony eksperyment z udziałem 150 osób. Równocześnie starają się o uzyskanie zgody rządu na wprowadzenie swojego produktu na rynek już na początku 2022 roku. Wynalazek ten dałby możliwość szybkiego i skutecznego wykrywania infekcji koronawirusowej. Jak podkreśla Tsukamoto strusie przeciwciała można produkować na masową skalę generując przy tym niskie koszty. Produkt mógłby być więc dostępny dla każdego jako szybki zestaw testowy.

ZOBACZ: Minister zdrowia wobec czwartej fali pandemii: Wracamy do pewnego reżimu przestrzegania obostrzeń

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: „Świecąca” maseczka wykryje koronawirusa? Nowe odkrycie naukowców umożliwi łatwiejsze testowanie na COVID-19 - Strona Zdrowia

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska