Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świdnica: Kupcy wręczyli Diamenty Wolności (ZDJĘCIA)

MM, Dariusz Gdesz
Prof. Leszek Balcerowicz i Adam Michnik odebrali w sobotę w Świdnicy Diamenty Wolności. Pozostałe Diamenty trafią do rąk Lecha Wałęsy, który nie mógł przyjechać do Świdnicy oraz Tadeusza Mazowieckiego. Diament dla Aleksandra Kwaśniewskiego odebrał na gali Ryszard Kalisz, a Władysław Frasyniuk swoją nagrodę odbierze osobiście w Świdnicy w innym terminie.

Diamenty Wolności to nagrody ustanowione specjalnie z okazji jubileuszu - 20 rocznicy powstania Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich, najstarszego stowarzyszenia biznesowego w Polsce. Trafiły w ręce tych, którzy według członków SPiKŚ mieli wybitny wkład w odzyskanie przez Polskę wolności demokratycznej i gospodarczej, które nastąpiło 4 czerwca 1989 roku, ale także tych, którzy tę wolność przez minionych 20 lat budowali.

Podczas gali nadano też tytuły Członków Honorowych SPiKŚ profesorowi Janowi Miodkowi i Markowi Woronowi, kanclerzowi Loży Dolnośląskiej BCC we Wrocławiu. Wręczono również nagrody Wiecznego Pióra 2010. To wyróżnienie zostało ustanowione w 2000 roku, podczas przygotowań do obchodów dziesięciolecia Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich dla osób, których wkład w życie publiczne Polski był szczególnie ważny i znamienny. Przyznano je Andrzejowi Arendarskiemu - prezesowi Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie, Ryszardowi Kaliszowi - posłowi RP, Mirosławowi Sośnickiemu - pisarzowi i byłemu posłowi oraz Tadeuszowi Syryjczykowi - byłemu ministrowi i posłowi.
***
Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich powstało 5 kwietnia 1990 roku z inicjatywy Edwarda Szywały, dzisiejszego prezesa. Jest najstarszym nieprzerwanie działającym tego typu gremium w Polsce. W ciągu 20 lat działalności ze stowarzyszenia wypączkowały m.in. takie idee i organizacje, jak: Świdnickie Forum Gospodarcze, Sudecka Izba Przemysłowo-Handlowa, Klub Rotary Świdnica-Wałbrzych, Sudeckie Koło Forum Obywatelskiego Rozwoju i wiele innych. W ramach Świdnickiego Forum Gospodarczego do niewielkiej Świdnicy na Dolnym Śląsku przyjechało w ciągu 20 lat ponad 120 osób ze świata biznesu, kultury i polityki, a wśród nich większość to nazwiska z pierwszych stron gazet.

Dziś stowarzyszenie liczy blisko 50 członków, w tym kilku członków-seniorów. Członkowie SPiKŚ ą łącznie ponad 3 tysiące pracowników, mają razem ponad 600 mln zł obrotów rocznie, płacą w skali powiatu świdnickiego ponad 2 mln zł podatku od nieruchomości rocznie, a na wsparcie i sponsoring oraz działalność charytatywną w samym tylko 2008 roku wydali jako stowarzyszenie i indywidualnie około miliona złotych.

od 12 lat
Wideo

Umowa pomiędzy PKP a Budimexem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska