Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowy koncern rozbuduje fabrykę pod Wrocławiem. Już szukają ludzi do pracy

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Robert Bosch zainwestuje w rozwój swojego zakładu w Mirkowie pod Wrocławiem.
Robert Bosch zainwestuje w rozwój swojego zakładu w Mirkowie pod Wrocławiem. Bosch
Niemiecki potentat zainwestuje ponad 110 milionów złotych w rozbudowę swojej fabryki systemów hamulcowych, mieszczącej się w podwrocławskim Mirkowie tuż przy granicy Wrocławia. Na dachach hal fabrycznych powstanie też farma fotowoltaiczna. Pierwsze prace przy rozbudowie zakładu ruszą w listopadzie. Firma zamierza też zwiększyć zatrudnienie.

"W naszym zakładzie zajmujemy się produkcją układów hamulcowych, a naszym głównym produktem są zespoły mocy – zarówno konwencjonalne, wykorzystujące próżnię oraz nowoczesne, mechatroniczne iBoostery. Do czego one służą? W procesie hamowania potrzebna jest duża siła, której nie jest w stanie wygenerować kierowca i ta siła musi zostać zmultiplikowana. Właśnie do tego służą produkowane przez nas zespoły mocy" – wyjaśnia Piotr Pyzio dyrektor fabryki w podwrocławskim Mirkowie i członek zarządu spółki Robert Bosch w Polsce.

Zakład należy do dywizji Robert Bosch Chassis System Control i współpracuje z większością producentów motoryzacyjnych na świecie, w tym z takimi markami jak BMW, Citroën, Opel, Tesla, Toyota czy grupa Volkswagen (m.in. Porsche, Audi, Škoda).

"To, że Bosch postawił na rozwój fabryki w Mirkowie świadczy o tym, jak bardzo doceniani są nasi pracownicy, ich otwartość i innowacyjność. Wypracowują standardy działania, które są wdrażane w innych zakładach produkcyjnych Bosch. Nie bez znaczenia jest też nasza konkurencyjność" - mówi Piotr Pyzio.

Podkreśla jednocześnie, że w Mirkowie oprócz produkcji ogromne znaczenie ma Centrum Badawczo-Rozwojowe, działające od 2012 roku i zatrudniające obecnie ponad 70 inżynierów. Zespół centrum uczestniczy w pracach rozwojowych koncernu przy opracowywaniu kolejnych generacji układów hamulcowych.

Już niebawem ruszy rozbudowa zakładu

Jak dotąd, Bosch w rozbudowę podwrocławskiego zakładu zainwestował ponad miliard złotych. Do 2023 roku planuje wybudować dodatkową halę, do której zostanie przeniesiona część magazynowa fabryki, a na uzyskanej powierzchni zostaną zainstalowane nowe linie produkcyjne. Nowa część magazynowa będzie w pełni zautomatyzowana.

"Produkty będą odbierane z linii produkcyjnych przez autonomiczne wózki widłowe, które będą je przewoziły w odpowiednie miejsca w magazynie. Nowa hala powstanie kosztem około 70 mln złotych, a zakończenie prac planowane jest w drugim kwartale 2023 roku. Prace budowlane rozpoczną się w listopadzie, w 25. rocznicę rozpoczęcia działalności Boscha pod Wrocławiem" - mówi Piotr Pyzio.

Historia zakładu sięga połowy lat 60. zeszłego wieku, kiedy to w Twardogórze działalność rozpoczęła państwowa firma produkująca części dla przemysłu motoryzacyjnego. W 1996 roku zakład został przejęty przez koncern Bosch od firmy Allied Signal. W 2003 roku fabryka została przeniesiona do Mirkowa i w kolejnych latach rozbudowana do powierzchni ponad 35 tys. mkw. W ciągu ostatniego ćwierćwiecza na liniach produkcyjnych podwrocławskiego zakładu wytworzono ponad 37 milionów podzespołów samochodowych i dostarczono je na 5 kontynentów.

Firma już szuka nowych pracowników

Rozwój fabryki Roberta Boscha w Mirkowie realizowany będzie w ramach WSSE "Invest-Park". Jak szacują przedstawiciele firmy, zostanie ona powiększona o 25 procent, czyli o 9 tysięcy mkw, a zatrudnienie z obecnych 900 osób zwiększy się do ponad 1000, w tym specjalistów w Centrum Badawczo-Rozwojowym. Co ciekawe, na dachu nowej hali fabryki Roberta Boscha w Mirkowie powstanie też farma fotowoltaiczna, która w 15 procentach ma zaspokoić zapotrzebowanie zakładu na energię.

Koncern Bosch zatrudnia w Polsce 7700 pracowników w 8 fabrykach w tym w 4 ośrodkach badań i rozwoju. Należą do niego cztery spółki działające w naszym kraju: Robert Bosch produkujący dla branży motoryzacyjnej (do niej należy zakład w Mirkowie), BSH (sprzęt gospodarstwa domowego), Bosch Rexroth oraz sia Abrasives Polska. Na całym świecie grupa zatrudnia blisko 395 tys. pracowników. W 2020 roku firma wygenerowała obrót w wysokości 71,5 miliarda euro.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska