Światowid zniknął ze Ślęży. Podpalono też Jezusa. Wojna religijna pod Ślężą?

Malwina Gadawa
arch. kwartanika „Słowianić”
Ze schroniska na górze Ślęży zniknął posąg Światowida. - To działanie rozbójnicze, które w żadnej mierze nie może być tolerowane. Nie pozwalamy na to, by wrogie nam siły, które odcisnęły już swoje ponure piętno na naszych przodkach, przeszkadzały nam teraz w sięganiu do naszych korzeni - mówią Rodzimowiercy, związani z kwartalnikiem „Słowianić”, którzy posąg wykonali i postawili w schronisku. Uważają, że do jego usunięcia przyczynił się proboszcz parafii w Sulistrowicach. On zaś łączy ostatnie wydarzenia na Ślęży z niedawnym podpaleniem figurki Jezusa Frasobliwego w kaplicy w Sulistrowiczkach.

Wierną replikę figury Światowida, której oryginał znajduje się w Muzeum Archeologicznym w Krakowie, umieszczono trzy lata temu w Domu Turysty PTTK na Ślęży. Rzeźba, którą stworzył Piotr Kudrycki, związany z kwartalnikiem „Słowianić”, została oficjalnie zaprezentowana podczas uroczystości nazywanej "Harmonią Kosmosu". Wtedy nie była dla nikogo problemem.

Dlatego jej twórcy zaskoczeni są tym, co się wydarzyło w ostatnim czasie. - Nasze zdziwienie było ogromne, kiedy zobaczyliśmy, że rzeźby nie ma już w schronisku na Ślęży. Jesteśmy przekonani, że za tym wszystkim stoi proboszcz parafii w Sulistrowicach, ksiądz Ryszard Staszak. To przez jego naciski kierownictwo schroniska usunęło rzeźbę. W ostatnim czasie proboszcz bardzo się uaktywnił, postawił nawet Drogę Krzyżową na górze - mówi Marek Wójtowicz z kwartalnika "Słowianić".

Inicjatorzy stworzenia i postawienia rzeźby na górze Ślęża wystosowali w tej sprawie nawet oficjalne oświadczenie, w którym czytamy: Obecnie - na skutek ciągłej presji psychicznej i gróźb miejscowego proboszcza Ryszarda Staszaka - kierowniczka placówki była zmuszona usunąć rzeźbę z przestrzeni publicznej. To co zaszło na Ślęży jest działaniem rozbójniczym, które w żadnej mierze nie może być tolerowane! Nie pozwalamy na to, by wrogie nam siły, które odcisnęły już swoje ponure piętno na naszych przodkach przeszkadzały nam teraz w sięganiu do naszych korzeni. Pomrokę średniowiecza rozświetlimy jasnością naszych serc i umysłów.
Zawsze tu byliśmy i zawsze będziemy. Mają Prawosławni swoją Grabarkę, maja Katolicy swój Watykan, a świętym miejscem Słowian jest Ślęża! My, Rodzina Słowiańska zjednoczona w Duchu, dajemy odpór zakusom ciemnych sił.

Oświadczenie podpisali: Czesław Białczyński, Piotr Kudrycki, Joanna Maciejowska i Marek Wójtowicz.

Dlaczego rzeźba zniknęła ze schroniska? Z kierowniczką nie udało nam się porozmawiać, bo nie było jej na miejscu, za to pracownica, która nie chciała się przedstawić, była zirytowana tematem. - Nikogo nie interesuje to, że w schronisku nie ma wody, że jest nam ciężko, tylko jakiś klocek, który schowaliśmy - mówiła pracownica.

Na kolejne pytania, dlaczego taka decyzja zapadła, odpowiedziała zniecierpliwiona, że nikt na nich nie naciskał, ani proboszcz, ani burmistrz, ani wojewoda. Na koniec rzuciła: - Bo nie pasował nam do wystroju i tyle.

Sołtys Sulistrowic Ewa Jankowiak również nie chce się w tej sprawie wypowiadać. Mieszkańcy nie chcą mówić oficjalnie co sądzą o sprawie, bo jak twierdzą, nie chcą "zadzierać" z proboszczem, część z nich uważa, że figura powinna pozostać na swoim miejscu, bo to w końcu historia tych ziem.

Ksiądz Ryszard Staszak, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sulistrowicach choć na początku nie chciał komentować sprawy, dzisiaj odpiera zarzuty Rodzimowierców. - Tak naprawdę nie wiem co to są za ludzie i czego tak naprawdę chcą.

Ksiądz Staszak uważa, że trzeba szukać tego co łączy, a nie dzieli. - Ja nie walczę z żadnym pogaństwem. Uważam, że na Ślęży jest miejsca i dla Światowida, i dla Drogi Krzyżowej, którą notorycznie ktoś niszczy i to już pewnie nie jest wybryk młodzieży – mówi proboszcz.

Kapłan dodaje, że w kaplicy w Sulistrowiczkach również są pogańskie figurki, np. niedźwiedzia lub mnicha. - Trzeba mówić i o tym, co było tutaj kiedyś, ale także o tym, co jest dzisiaj. Każdy powinien się szanować.

Ksiądz Ryszard Staszak nie rozumie dlaczego grupa osób, chce sobie przywłaszczyć prawo do Ślęży, która jest dobrem wszystkich, nie tylko katolików czy pogan. Dodaje, że zgłosi także na prokuraturę sprawę internetowych wpisów, w których grożono mu i obrażano go.

Przeczytaj więcej o tej sprawie: Podpalili figurę i grozili księdzu

Przypomnijmy, że nieznani sprawcy podpalili drewnianą figurką Jezusa przy kaplicy w Sulistrowiczkach. Nadpalone zostały również drzwi do świątyni. Na szczęście pokryte były specjalnym impregnatem, więc nie doszło do większego nieszczęścia. Ks. Ryszard Staszak uważa, że to sprawa opatrzności bożej i tego, że w świątyni znajdowały się relikwie Jana Pawła II. Proboszcz uważa, że podpalenie było celowe. Mówi także o pogróżkach, które miał wcześniej dostawać.

Paweł Petrykowski, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji przyznaje, że funkcjonariusze jeszcze nie znaleźli winnego lub winnych podpalenia figury w Sulistrowiczkach.

Osoby związane z figurą Światowida odpierają insynuację, że mogli mieć coś z tą sprawą wspólnego. - To kompletna bzdura. Nie wierzę w żadne podpalenie. To może był wybryk młodzieży lub prowokacja - mówi Marek Wójtowicz.

Dodaje także, że Rodzimowiercy będą walczyć o to, żeby figura powróciła na swoje miejsce. Jak? Tego jeszcze nie chce zdradzić, mówi tylko, że już wkrótce wszystko będzie jasne.

Wideo

Komentarze 88

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

W
Wrocławianin
Dla kościoła rodzimego ( i jego odmian) Ślęża to święta góra. Mają powody, by tak sądzić. Wyobraźcie sobie ambitnego księdza budującego kościół w środku Stonehenge...

A temu schronisku trzeba jakoś pomóc. Może władze lokalne coś wymyślą?
d
duch hopkirka
według Kopalińskiego (Słownik mitów ...), którego trudno posądzić o sympatie katolickie, posąg Świętowita (Światowida) stał w XII wieku w Arkonie na wyspie Rugia, w ośrodku religijnego Słowian nadbałtyckich, do czasu zniszczenia jej zniszczenia przez króla duńskiego Waldemara I wielkiego w roku 1168. Drugim znanym posągiem Światowida jest owa rzeźba ze Zbrucza, oddalonego od Ślęży, bagatela, o około 1000 kilometrów. Światowid nie jest więc bóstwem śląskim, w okolicy Ślęży znaleziono inne rzeźby kultowe, np "niedźwiedzia" i "pannę z rybą" - tak nazwane przez podobieństwo kształtów. Łączenie więc posągu Światowida z kultem religijnym Słowian Ślężańskim jest, łagodnie rzecz określając, nieścisłością historyczną.
m
mathbohr
Białczyński mieszka w Krakowie a Jacek Kwiatkowski mieszka pod Ślężą w Sulistrowicach i od tego Pana są informacje z pierwszej ręki. A Prasłowianie na terenie Ślęży żyli już 1800 lat pne którzy dali wierzenia i bóstwo Słowianom.
G
Grey
Ślęża w polskiej i słowiańskiej tradycji była świętą górą naszych praojców. Tę tradycję należy utrzymać tak, jak np. stare mity o Popielu, Piaście etc. To element naszej rodzimej kultury. Szaleni katoliccy fanatycy chcieliby wszystko zawłaszczyć i zniszczyć to, co im nie odpowiada. Dziwię się właścicielce schroniska, że poddaje się presji idiotów. A do obrzędów katolickich niech proboszcz znajdzie sobie inny teren.
G
Gość
Negatywne wypowiedzi pracownicy o Światowidzie, są b. problematyczne. Oglądałem wydany niedawno folder o parafii Sulistrowice, którego współautorem jest ten wspomniany duchowny katolicki jegomość. O nim wyrażała się ta pani…. pozytywnie, dziwne. Rzadko kto ma o nim w okolicy dobre zdanie.
Ludzi można zastraszyć, że utracą licencję, itd., itp.
W tym wydanym ww folderze o parafii Sulistrowice, istnieje na stronie 114, następująca perspektywa, słowa napisane przez owego proboszcza.
Czytamy: „W najbliższym czasie planowane jest wykonanie płaskorzeźb przedstawiających kolejne Tajemnice Różańca i umieszczenie ich na zboczach Raduni!” !!!! straszne!!!! Czyż nie jest to fanatyczne zawłaszczanie sobie tego terenu, na wyłączną własność, gdzie tu tolerancja i respekt dla innego, …. Jak talibowie!!!!
S
SlayvanBloim
Ajentka schroniska, ma zdaje się tylko jedną pracownicę w schronisku, tak, że wielką tajemnicą to nie jest, o którą panią tu chodzi, o taką nie wysoką panią z jasnymi włosami. Byłem na Ślęży wielokrotnie, także w schronisku. Schronisko powinno mieć jakieś standardy, gdy chodzi o poszanowanie innych wartości. Takie wypowiedzi tej pracownicy schroniska nie świadczą bynajmniej najlepiej o niej samej.
Że sama ajentka schroniska nie chce się na ten temat wypowiadać, jest w kontekście tej całej sytuacji zupełnie zrozumiałe. Ń jednak pracownica zajmuje takie stanowisko, bez uzgodnienia y właścicielką, wykracza poza wszelkie normy normalnych stosunków pracowniczych. …. W normalnej sytuacji, za takie stanowisko wobec mediów, bez uzgodnienia z szefową, …. Natychmiastowe zwolnienie z pracy!!!!!
j
joe brody
Odtwarza się starożytne świątynie w miejscach, w których wiadomo, że były. Choćby Akropol - był stertą gruzu, którą najpierw poskładano niezbyt zręcznie, a obecnie próbuje się dojść do stanu pierwotnego, dorabiając spore zniszczone fragmenty. Po co? Ano, dla turystów. Czyli dla pieniędzy. W naszym przypadku wiadomo, że Ślęża była ośrodkiem kultu, postawienie tam chramu z posągiem z pewnością przyciągnęłoby zainteresowanych...
j
ja
Pozostały budowle i zabytki. Nowych świątyń ani posągów Zeusa nikt nie wznosi
j
ja
Jezeli Twoja wiedza o swiecie i o Bogu opiera sie na podreczniku z gimnazjum to z** mi Ciebie...
C
Chwałą Światowidowi !
Ku chwale Światowida!Jeszcze im mało po 1000 lat chrystianizacji!
Pozdrawiam
s
sd
Weź kup sobie książkę do biologii z gimnazjum to zrozumiesz, że świat to nie "dowód na Boga" tylko dzieło ewolucji.
d
daniel
Polska wieś jest pełna różnej maści prostaków i chamów. Wracaj lepiej do pracy przy krowach zamiast pisać głupoty na temat ludzi z Wrocławia.
O
Oddawać Światowida!
Oddawać Światowida!
k
kaliyuga
Nie no co za kraj. W polityce wszyscy się żrą, pełno chamstwa i nienawiści w internecie, a teraz wojna religijna. Ideologie religijne i polityczne mieszają ludziom w głowach. Polska polityka jest tak samo prymitywna jak żydowski Elohim Jehowa czy te słowiańske straszydła. Mamy internet, postęp technologiczny, latamy w kosmos, ale barbarzyństwo nadal w nas siedzi.

Marzę sobie, że pewnego dnia się obudzę i stwierdzę: gdzie się podziały te wszystkie podziały?

Błagam was nie pompujcie dalej tego polskiego wrzoda...
r
rs
To z herosem to jak z kulą w płot. Wierzenia pogańskie zakładają, że dany bóg, np Odyn, Świętowit czy Jowisz, a nawet Piast (tu polecam najnowsze badania) to święty przodek danej społeczności i w jakimś stopniu takim herosem również jest.
Dodaj ogłoszenie