Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowe legendy na legnickiej scenie – premiera "Konferencji ptaków"

Małgorzata Matuszewska
W sobotę (31 stycznia) w Teatrze im. Modrzejewskiej premiera przedstawienia według sztuki Petera Brooka i Jean-Claude’a Carrière'a.

Konferencja ptaków to opowieść o poszukiwaniu sensu życia, pełnej niebezpieczeństw i zaskakujących spotkań wędrówce. Spektakl powstał na podstawie na podstawie poematu Fariduddina Attara, XII-wiecznego twórcy urodzonego na terenie dzisiejszego Iranu. Attar był jednym z najwybitniejszych mistycznych poetów sufickich. Nic więc dziwnego, że Peter Brook zainteresował się jego twórczością, wszak w ramach programu mistrzowskiego w Instytucie Grotowskiego wystawił kilka lat temu spektakl 11 and 12, adaptację książki Amadou Hampate Ba Życie i nauczanie Tierno Bokara – mędrca Bandiagary. Jej bohaterem jest mędrzec sufi.
Peterowi Brookowi, angielskiemu sławnemu reżyserowi, przy pracy nad Konferencją ptaków towarzyszył Jean-Claude Carrière, współtwórca filmów: Dyskretny urok burżuazji (jest współscenarzystą film) Luisa Bunuela, Blaszany bębenek Volkera Schlöndorffa, Danton Andrzeja Wajdy.
Konferencja... Attara to poemat filozoficzno-religijny, w którym ptaki poszukują swojego króla, przemierzają Siedem Dolin i są alegorią wędrującej i poszukującej swojego stwórcy ludzkiej duszy. Sam Peter Brook i jego zespół z własnym przedstawieniem pokazywali Konferencję ptaków w afrykańskiej dżungli i na pustyni, w indiańskich rezerwatach w Stanach Zjednoczonych, a także dla tradycyjnej publiczności teatralnej. Według Brooka teatr ma być jednocześnie elitarny i popularny, zrozumiały dla wszystkich. Przecież w afrykańskiej dżungli z publicznością porozumiewał się na pewno wyłącznie językiem teatru, nie znając miejscowych dialektów.
Legnickie przedstawienie reżyseruje Ondrej Spišák, twórca przedstawień teatru lalkowego i spektakli dramatycznych, realizowanych w Czechach, Polsce, na Słowacji i Węgrzech. Jedną z jego najgłośniejszych inscenizacji jest prapremiera Naszej klasy Tadeusza Słobodzianka w warszawskim Teatrze na Woli.
Za wystrój sceniczny odpowiada scenograf węgierski Szilárd Boráros, autorem muzyki jest kompozytor czeski Pavel Helebrand.
Muzykę na żywo wykonają: Muzycy: Jakub Ksiądzyna (wiolonczela), Dominika Karkoszka (flet). Wystąpią: Magda Biegańska, Magda Drab, Katarzyna Dworak, Gabriela Fabian, Joanna Gonschorek, Anita Poddębniak, Magda Skiba, Małgorzata Urbańska, Bartosz Bulanda, Rafał Cieluch, Bogdan Grzeszczak, Robert Gulaczyk, Mateusz Krzyk, Paweł Palcat, Albert Pyśk, Paweł Wolak, którzy także będą grać na oryginalnych instrumentach, m.in. na yaybaharze (to duży instrument z desek, przewodów i talerzy). Premiera w sobotę (31 stycznia) o godz. 19 na Scenie Gadzickiego w Rynku, następne przedstawienia będzie można obejrzeć od 4 do 8 lutego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska