Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światło w parametrach. Termomodernizacja: rady dla właścicieli budynków jednorodzinnych

Materiał Partnera Zewnętrznego
Nasz dom to miejsce, w którym odpoczywamy, pracujemy spotykamy się z bliskimi. Na komfort przebywania w nim wpływa to, w jaki sposób oświetlamy wnętrza. Dobór źródeł światła przekłada się też na ilość zużywanej energii, a co za tym idzie ponoszone koszty oraz wpływ na środowisko naturalne.

Na co zwracać uwagę dokonując zmian w domowym oświetleniu?

Jeszcze do niedawna kupując tradycyjną żarówkę, sprawdzaliśmy jedynie wielkość trzonka oraz moc wyrażoną w watach. Wiedzieliśmy, że 60 W pasuje do salonu, a 75 lub 100 W tam, gdzie potrzebujemy więcej światła. Tym parametrem określaliśmy zarówno ilość światła, jak i pobór mocy potrzebny, by żarówka świeciła. Jak jest obecnie?
- O ilości swiatła, jaką zapewnia żarówka mówi dziś inny parametr, lumen – mówi Agnieszka Gładysz, ekspert z Philips Lighting Poland. - Wat oznacza jedynie, ile prądu pobierać będzie dana żarówka.
Przyjrzyjmy się najważniejszym parametrom oświetlenia.

Strumień świetlny
jest to ilość światła, mierzona w lumenach (lm). Im wyższa wartość lumenów, tym więcej żarówka daje światła. Przykładowo LEDowy odpowiedniki żarówki tradycyjnej 60 W powinien świecić strumieniem świetlnym 806 lm, a odpowiednik dawnej żarówki 100 W – 1521 lm. - Należy pamiętać przy tym, że moc podawana w watach mówi jedynie o ilości pobieranego przez żarówkę prądu – podkreśla Agnieszka Gładysz.

Natężenie
Ten parametr (wyrażany w jednostkach luks – lx, jest to lumen na metr kwadratowy 1lx= 1m/m2), informuje, ile światła wyemitowanego przez dane źródło dociera do danej powierzchni. - Zasadą, którą należy zapamiętać, jest stosowanie wysokiego poziomu natężenia oświetlenia podczas pracy i zajęć wymagających skupienia– zauważa Agnieszka Gładysz. - Oświetlona powinna być przede wszystkim płaszczyzna robocza, np. biurko czy blat w kuchni- dodaje.

Temperatura barwowa
Temperatura barwowa wyrażana jest w stopniach Kelwina (K). Określa ona zarówno światło naturalne, jak i sztuczne. Przykładowo czyste, błękitne niebo ma ok. 10 000 K (barwa zimna), a zachód słońca - 2000 K (barwa ciepła). Im wyższa temperatura barwowa, tym chłodniejsza biel, a im mniej Kelwinów, tym światło jest cieplejsze. Określenie temperatury barwowej pozwala zatem dobrać światło odpowiednio do różnych aktywności.

Wskaźnik oddawania barw
Kolejnym parametrem, o którym warto pamiętać, jest wskaźnik oddawania barw (CRI), który określa się w skali od 1 do 100. - W strefach wypoczynku, w których wykorzystujemy światło ciepłe, wystarczy zastosować wskaźnik w granicach 60 – 80. Natomiast w strefie roboczej, łazience i garderobie powinien być wyższy niż 80– mówi Agnieszka Gładysz.

Trwałość
Ostatnim ważnym parametrem jest trwałość, czyli żywotność źródeł światła. Zwykła żarówka odchodzi do lamusa nie tylko z powodu swojej energochłonności, ale także krótkiego okresu świecenia (ok. 1000 godzin). Trwałość dwa razy dłuższą ma energooszczędny halogen, około 6 do 12 razy dłużej świecić będzie energooszczędna świetlówka. A dioda LED? Jej trwałość względem zwykłej żarówki jest od 10 do 50 razy dłuższa i świeci ok. 15 000 godzin.

Więcej informacji na temat termomodernizacji budynków jednorodzinnych można znaleźć na www.EkologicznyDom.org

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Za jego treść odpowiada wyłącznie Narodowa Fundacja Ochrony Środowiska, Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

Centrum UNEP/GRID-Warszawa 25 lat działań na rzecz środowiska. Dowiesz się więcej na www.gridw.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska