Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świąteczne przejedzenie, czyli jak odchudzić się po świętach [FILM]

(ab)/ew
Dariusz Gdesz / Polskapresse
Dzisiaj jeszcze świętujemy i objadamy się pysznościami wielkanocnego stołu. Potężna dawka węglowodanów i tłuszczów na pewno da się we znaki. Nasza wątroba i żołądek przez suto zastawiony stół wielkanocny i dwa dni biesiadowania mają ciężką pracę do wykonania. Przede wszystkim narzekają osoby mające kłopoty z wątrobą, żołądkiem, pęcherzykiem żółciowym i trzustką. Po obżarstwie narażone są na różne dolegliwości i złe samopoczucie. Po świątecznym łasuchowaniu i błogim lenistwie, przyjdzie czas, by oczyścić organizm z nadmiaru toksyn. Jak zrobić to zdrowo i… ekspresowo?

Jak przyspieszyć metabolizm podczas świątecznego obżarstwa - FILM


Ból wątroby i kamica żółciowa

Gdy przesadzimy z konsumpcją przy suto zastawionym stole, dają się nam we znaki objawy kamicy żółciowej. Czujemy ucisk i rozpieranie pod prawym dolnym żebrem, zwłaszcza po obfitym ciężkostrawnym posiłku, nudności, odbijanie się i wzdęcia. Czasami występuje zażółcenie skóry i dokuczliwy promieniujący ból do prawej łopatki.
- Osoby, które mają problemy z pęcherzykiem żółciowym, powinny ograniczyć do minimum spożywanie ciężkostrawnych potraw i tłustych mięs. - Mogą bowiem nabawić się kolki wątrobowej spowodowanej skurczem pęcherzyka żółciowego lub przewodów żółciowych. Zaciskający się przewód uniemożliwia wypływ żółci, a istniejące kamienie uszkadzają błonę śluzową obkurczonego pęcherzyka. Pojawia się ostry ból. Konieczna jest natychmiastowa zmiana diety. Należy jeść lekkostrawne, gotowane potrawy i nie pić alkoholu. Warto brać leki wspomagające pracę wątroby i preparaty żółciopędne.

Zatrucie pokarmowe
Ból brzucha może być spowodowany przejedzeniem, ale również bywa objawem zatrucia pokarmowego. Nie należy go lekceważyć. Dlatego trzeba uważać, by wszystkie potrawy były świeże.
Zatrucie pokarmowe objawia się nagłymi, skurczowymi bólami w okolicy żołądka i pępka. Występują wymioty, biegunka, czasami towarzyszy im podwyższona temperatura ciała. Może dojść do groźnego dla życia odwodnienia.
Aby powstrzymać biegunkę, należy zażyć węgiel leczniczy lub pić napar z liści borówki brusznicy. Skurcze złagodzi lek rozkurczowy no-spa. Należy wypijać 3 - 4 litry płynów na dobę. Najlepiej gorzką herbatę i miętę. Gdy objawy ustąpią, można zjeść kleik z ryżu.

Zgaga
Zgaga, czyli refluks pokarmowy, to dolegliwość polegająca na cofaniu się kwaśnej treści żołądka do przełyku. Są w nim dwa zwieracze: górny i dolny. Zgaga dokucza wtedy, gdy drugi nie tworzy bariery, nie jest skurczony. Częściowo strawiony pokarm cofa się i wywołuje silne pieczenie w przełyku.
Zgaga spowodowana jest ciężkostrawną dietą, pikantnymi potrawami, słodyczami, alkoholem i gazowanymi napojami oraz przejedzeniem. Takich dań nie brakuje przy świątecznym stole. To fatalnie wpływa na nasze samopoczucie.

W okresie świątecznym nie trudno o przejedzenie i spożycie większej ilości napojów wyskokowych. Warto więc wraz z nadchodzącą wiosną zadbać o swój organizm i oczyścić go z zimowych i poświątecznych toksyn.
Proponujemy pewne zasady:
 
Postawcie na zdrowe jedzenie
Zadbajmy o to, by na naszych talerzach jak najczęściej gościły warzywa i owoce. Zawierają one cenne antyoksydanty, które pomogą nam odtruć organizm i będą neutralizowały ataki szkodliwych wolnych rodników. Szczególną uwagę zwróćmy też na to, aby po świętach spożywać produkty bogate w błonnik, który pomoże nam „wymieść” z organizmu niepotrzebne składniki. Pamiętajmy też o zawierającym naturalne bakterie nabiale, szczególnie o jogurcie naturalnym, który pobudzi do pracy metabolizm.
 
Pijcie zdrowe napoje
Po okresie wzmożonego spożycia alkoholu, warto dla zdrowia przestawić się na picie co najmniej 2 l niegazowanej wody dziennie, własnoręcznie przygotowywanych soków owocowo-warzywnych oraz bogatej we wspomniane już przeciwutleniacze zielonej herbaty, co będzie zbawienne dla wątroby i całego organizmu, a po uczuciu ciężkości nie zostanie nawet ślad.
 
Należy wypocić toksyny z organizmu
Dobrym pomysłem na pozbycie się nadmiaru toksyn jest skorzystanie z sauny, w której wypocimy niepotrzebne złogi. Pobyt w saunie ma również właściwości poprawiające krążenie.
Wskazania:
Przewlekłe choroby takie jak: napięcie mięśni grzbietu, przewlekłe reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.
Obturacyjne choroby płuc: astma oskrzelowa, przewlekłe zapalenie oskrzeli, przewlekła obturacyjna choroba płuc
Choroby kardiologiczne: nadciśnienie w I i II stadium (nieustalone), niedrożność tętnic obwodowych (I i II stopień wg Fontaine), dusznica bolesna naczynioruchowa, zawał serca (nie wcześniej niż 6 miesięcy po incydencie).
Ogólne wskazania: dla poprawy wydolności (podnosi wydolność w sportach wytrzymałościowych i ogólnego stanu zdrowia, jako środek hartujący przy obniżonej odporności.
Anoreksja
Depresja oraz inne zaburzenia na tle nerwowym (po konsultacji z lekarzem)
Bóle reumatyczne, ale nie neuropatyczne
Przeciwwskazania:
Reumatoidalne: w ostrym stanie reumatycznym.
Pulmonologiczne – infekcje: przeziębienie, gruźlica, ostry stan astmatyczny.
Kardiologiczne: niewydolność serca, krążenia i wieńcowa ze stenokardią spoczynkową, niedawno przebyty zawał mięśnia sercowego oraz inne choroby serca i nadciśnienie (najlepiej korzystać po konsultacji z lekarzem).
Inne: ciąża, ostre stany zapalne, wrzody, guzy, ogniska zakażenia (np. przy bólu zęba), choroby weneryczne, padaczka, jaskra, stulejka, impotencja, daltonizm i inne (wskazana jest konsultacja z lekarzem). Korzystanie z sauny nie jest jednak przeciwwskazane u większości osób z chorobą niedokrwienną serca.
Nadużywanie alkoholu, kokainy, kac
Ortopedyczne: osoby posiadające implanty np. endoproteza stawu biodrowego.
Niedawno przebyte zabiegi chirurgiczne.
Przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych.
 
Zacznijcie więcej się ruszać!
Jeśli po świątecznym lenistwie jesteśmy trochę ociężali warto się trochę rozruszać, jednak spokojnie – nie trzeba od razu biegać 10 km lub katować się na rowerku stacjonarnym. Na początek wystarczy minimum półgodzinny spacer lub jogging, możemy też potańczyć w domu. W dalszym etapie możemy wybrać się do fitness klubu na zajęcia zumby lub inne zorganizowane zajęcia albo na siłownię.


Babcine sposoby na przejedzenie:

Babcine sposoby na pełne żołądki to głównie zioła. Można kupić gotowe mieszanki, albo napić się po prostu naparu z rumianku czy mięty. Pomaga też dziurawiec.
- Wzdęciom zapobiegają też przyprawy. Wystarczy majeranek czy kminek do tłustego mięsiwa podawanego w pierwszy dzień świąt i od razu będzie lepiej.

SKLEPY CZYNNE W WIELKANOC, KTÓRE SKLEPY SĄ DZIŚ OTWARTE, SKLEPY CZYNNE W LANY PONIEDZIAŁEK
NA SKARPIE RADZIEJÓW [MENU, CENY, OPINIE] PO KUCHENNYCH REWOLUCJACH
ŻYCZENIA WIELKANOCNE, PIĘKNE ŻYCZENIA WIELKANOCNE, WIELKANOC ŻYCZENIA
KRÓTKIE I ZABAWNE ŻYCZENIA WIELKANOCNE, WIERSZYKI, SMSY
AGENT GWIAZDY 2 KTO ODPADŁ Z ODCINKA 11.04.17? KTO JEST AGENTEM?
UCHO PREZESA 12 YOUTUBE U PREZESA... WITOLD WASZCZYKOWSKI UCHO PREZESA KOLEJNY ODCINEK

ZOBACZ FILM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Świąteczne przejedzenie, czyli jak odchudzić się po świętach [FILM] - Express Ilustrowany

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska