Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świadczenie ratownicze dla strażaków OSP. „To dodatek do emerytury dla osób służących lokalnej społeczności"

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
- Ustawa uregulowała wiele ważnych rzeczy dla strażaków-ochotników, ale najważniejszym z nich jest świadczenie ratownicze. Dla druhów-seniorów jest to dodatek emerytalny, który mogą pobierać co miesiąc po wysłudze lat. Chcemy zaapelować o to, aby strażacy-ochotnicy w wieku 60 lat lub starsi starali się o te środki - mówił poseł Paweł Hreniak w trakcie swojej wizyty w OSP Smolec.
- Ustawa uregulowała wiele ważnych rzeczy dla strażaków-ochotników, ale najważniejszym z nich jest świadczenie ratownicze. Dla druhów-seniorów jest to dodatek emerytalny, który mogą pobierać co miesiąc po wysłudze lat. Chcemy zaapelować o to, aby strażacy-ochotnicy w wieku 60 lat lub starsi starali się o te środki - mówił poseł Paweł Hreniak w trakcie swojej wizyty w OSP Smolec. Michał Perzanowski / Polska Press
Na nieco ponad rok po wejściu w życie ustawy o ochotniczych strażach pożarnych stosunkowo wiele osób wciąż nie korzysta ze świadczenia ratowniczego dla Strażaków OSP. Komu przysługuje 200 zł miesięcznie z tytułu wieloletniej służby na rzecz społeczeństwa?

Ustawa o ochotniczych strażach pożarnych wprowadziła świadczenie ratownicze z tytułu wysługi lat. Obecnie wynosi ono 200 złotych miesięcznie, choć 1 marca dojdzie do jego waloryzacji. Kwota wzrośnie wówczas do 230 złotych.

Komu przysługuje świadczenie ratownicze OSP?

Strażakowi ratownikowi, który czynnie uczestniczył jako członek OSP w działaniach lub akcjach ratowniczych (co najmniej jeden wyjazd rocznie):

  • przez co najmniej 25 lat - w przypadku mężczyzn,
  • przez co najmniej 20 lat - w przypadku kobiet.

O świadczenie można ubiegać się po osiągnięciu 65. roku życia przez mężczyzn lub 60. roku życia przez kobiety. Co najważniejsze - wykazywane lata nie muszą zachowywać ciągłości. Świadczenie jest wypłacane co miesiąc, do 15. dnia każdego miesiąca kalendarzowego.

- Ustawa uregulowała wiele ważnych rzeczy dla strażaków-ochotników, ale najważniejszym z nich jest świadczenie ratownicze. Dla druhów-seniorów jest to dodatek emerytalny, który mogą pobierać co miesiąc po wysłudze lat. Chcemy zaapelować o to, aby strażacy-ochotnicy w wieku 60 lat lub starsi starali się o te środki - mówił poseł Paweł Hreniak w trakcie swojej wizyty w OSP Smolec.

Na Dolnym Śląsku osób pobierających świadczenie jest już 2220 osób. Co miesiąc otrzymują one środki z budżetu państwa. Jednak grupa, mogąca starać się o te pieniądze, jest znacznie liczniejsza. Dopiero wprowadzenie ustawy pomogło zrozumieć, ile takich osób może ubiegać się o świadczenie.

- W całej Polsce jest to to ponad 97 tysięcy druhen i druhów seniorów. W ciągu całego 2022 roku musieliśmy pilnie interweniować, aby środków wystarczyło dla każdego - mówił Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP województwa dolnośląskiego, Tomasz Stanowski.

- Pojawiła się potrzeba znowelizowania ustawy i zwiększenia środków finansowych. To był główny nacisk dla komend. Ustawa nie nakłada jednak dodatkowych zobowiązań finansowych na gminę, jednocześnie zwiększa jej możliwości w działaniu, choćby w kwestii zgłaszania i ubiegania się o świadczenia dla strażaków OSP, którzy przekroczyli już określony wiek - powiedział Zastępca Komendanta Głównego PSP, Adam Konieczny.

Z okazji przypomnienia o świadczeniu podsumowano również działania Państwowej Straży Pożarnej w kwestii poprawy bezpieczeństwa.

Są to:

  • szkolenie 50 tysięcy druhów,
  • 1300 zdanych egzaminów na prawo jazdy w ramach szkoleń komend wojewódzkich,
  • przewidziany kompleksowy zakup samochodów do nauki prawa jazdy,
  • 580 nowych samochodów dla ochotniczych straży pożarnych oraz rozdysponowanie ich najbardziej potrzebującym.

Zadaniami PSP na następne lata jest zachęcenie lokalnej społeczności do aktywnej służby w OSP.

- Najważniejszym obszarem funkcjonowania OSP jest kapitał ludzki. Oczywiście, inwestujemy w sprzęt, wymieniamy pojazdy i sprzęt ratowniczy, ale chcemy też inwestować w druhów, ich kompetencje, aby podnieść bezpieczeństwo samych strażaków, jak i całego społeczeństwa - tłumaczył ten Adam Konieczny.

Siła w młodzieży

W 2022 roku przeznaczono 25 milionów złotych na rozwój Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. W tym roku kwota ta wyniesie 40 milionów złotych i zostanie całkowicie pokryta przez budżet państwa.

Jak przekazał prezes OSP w Smolcu Piotr Kubiak zachęta dla młodzieży w ochotniczej straży jest kluczowe w zachowaniu ciągłości służby. Usłyszeliśmy, że dla czynnych zawodowo strażaków regularna obecność grup dzieci i młodzieży to duża nobilitacja.

- Część z tych dzieciaków zostaje z nami na lata. Chcą pomagać sąsiadom, chcą służyć lokalnej społeczności. Mają oni szansę na wyjście z domu i spożytkowanie wolnego czasu w słusznym celu, bez korzystania ze smartfonów i komputerów - komentuje Piotr Kubiak.

Zadania Młodzieżowych Drużyn:

  • udział w zapobieganiu pożarom poprzez oddziaływanie na środowisko w celu przestrzegania przepisów przeciwpożarowych; podnoszenie wiedzy i umiejętności swoich członków w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej;
  • organizowanie działalności kulturalno-oświatowej w środowisku z uwzględnieniem problematyki ochrony przeciwpożarowej; rozwijanie sprawności fizycznej członków poprzez uprawianie różnych dyscyplin sportowych i turystyki;
  • podejmowanie i realizacja zadań pożytecznych dla ochrony przeciwpożarowej i drużyny oraz macierzystej OSP.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska