MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sutryk obiecuje tramwaje do podwrocławskich miejscowości

Malwina Gadawa
Malwina Gadawa
Tramwaje do Kobierzyc i Radwanic, walka ze smogiem, darmowa komunikacja miejska przynajmniej dla wybranych grup, pociągi do podwrocławskich miejscowości odjeżdżające co pół godziny - to tylko część obietnic wyborczych, które złożyła dziś we Wrocławiu Koalicja Obywatelska.

Jacek Sutryk, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Wrocławia podkreśla, że jest za harmonijnym rozwojem nie tylko Wrocławia, ale także całego Dolnego Śląska. - Nie powinno być w tej kwestii różnic, tylko wspólnota interesów. Chcemy silnego Wrocławia i silnego regionu - mówił dziś Sutryk podczas prezentacji programu na wybory dla Dolnego Śląska (program dla samego Wrocławia ma zostać ogłoszony w sobotę).

Ważnym punktem w jest transport publiczny. Koalicja obiecuje: w tych samorządach, w których będzie rządzić, zacznie obniżać ceny biletów transportu publicznego, a tam, gdzie to możliwe, wprowadzi darmowe przejazdy, przynajmniej dla wybranych grup, np. dla uczniów.

A co obiecuje PiS? Kliknij tutaj i sprawdź!

- Komunikacja zbiorowa musi byś sprawna i dostępna - przekonuje Grzegorz Roman z Platformy Obywatelskiej. Dodaje, że rozwój kolei aglomeracyjnej musi przyspieszyć. - W ciągu pięciu lat pociągi z Dworca Głównego muszą odjeżdżać do powiatowych miast co pół godziny. Tylko "gęsta" kolej jest alternatywą dla samochodów - przekonuje Roman. Politycy obiecują też, że dokończą budowę wschodniej obwodnicy Wrocławia i przywrócą działające kiedyś połączenia kolejowe. Koalicja Obywatelska, jeżeli będzie rządziła województwem, zamierza naciskać rząd, aby ten rozbudował autostradę A4.

- Trzeba zwiększyć przepustowość alternatywnych dróg z zachodu na wschód, czyli drogi numer 94 od Zgorzelca do Krzywej i dalej na północ oraz połączenia Zgorzelec-Jelenia Góra-Świdnica - do DK8 i dalej do Strzelina i autostrady A4. Potrzebne są obwodnice wielu miejscowości, m.in. Legnicy, Oławy, Biedrzychowic, Chmielenia i Pasiecznika. W Bolesławcu niezbędna jest budowa drugiego mostu na rzece Bóbr - czytamy w programie Koalicji Obywatelskiej.

Politycy obiecują też budowę linii tramwajowych do podwrocławskich miejscowości. Jacek Sutryk przekonuje, że pierwszą taką inwestycją mógłby być tramwaj do gminy Kobierzyce. O tej inwestycji już rozmawiają oba samorządy. Linia tramwajowa Wrocław Ołtaszyn mogłaby zostać przedłużona do sąsiadującej z Wrocławiem miejscowością Wysoka. Następne w kolejce miałyby być Radwanice.

Koalicja Obywatelska zapowiada również, że zbuduje połączenie kolejowe z lotniskiem we Wrocławiu

Koalicja Obywatelska zapewnia, że po wygranych wyborach wprowadzi Karnet Aktywizacyjny, ułatwiający uczestnictwo w życiu społecznym i kulturalnym oraz Dolnośląską Kartę Seniora. Koalicja chce otworzyć oddziały geriatryczne we wszystkich szpitalach wojewódzkich, a docelowo - w każdym powiecie. Politycy związani z Platrtformą Obywatelską i Nowoczesną chcą także wprowadzić badania profilaktyczne i coroczny monitoring stanu zdrowia dla osób powyżej 60. roku życia. Koalicja chce także zagwarantować seniorom darmowe szczepienia przeciw grypie, a dla młodych rodziców wydłużyć opiekę popołudniową w żłobkach i przedszkolach.

Koalicja ma także odpowiedź na rządowy program Mieszkanie Plus - Samorządowy program mieszkaniowy.
- Największe problemy mają małe gminy, które chcą budować mieszkania atrakcyjne cenowo i w wysokim standardzie. Dla takich gmin proponujemy budowę mieszkań przy współpracy z podmiotami finansowymi wyłonionymi w konkurencyjnym postępowaniu - czytamy w programie Koalicji Obywatelskiej.

W programie nie mogło zabraknąć punktu dotyczącego walki ze smogiem. Koalicja Obywatelska, podobnie jak inne środowiska, przekonuje, że to powinien być priorytet w nowej kadencji. Obiecuje, że będzie rozszerzać sieci gazowe i ciepłownicze oraz wspierać osoby, które wytwarzają energię we własnych gospodarstwach domowych.

Koalicja Obywatelska zapowiada, że gdy wygra, ułatwi kontakt obywatela z urzędem. Bez konieczności wizyty w urzędzie będzie można np. zarejestrować samochód, zgłosić awarię czy naruszenie porządku.

źródło: PolskaZachwyca.pl

Patrz z góry. Nie uwierzysz, że to Wrocław! [WIDOK Z DRONA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska