Suszenie ziaren zbóż, kukurydzy i innych rodzajów gazem propan.

Artykuł sponsorowany Gazela Andrzej Cichy

Suszenie ziaren zbóż, kukurydzy oraz innych rodzajów jest bardzo ważnym etapem produkcji. Szacuje się, że w zależności od rodzaju uprawy koszt ten może stanowić nawet 30% kosztów uprawy. Większość rolników do suszenia zbóż czy kukurydzy stosuje urządzenia zasilane olejem opałowym. Jednak patrząc z punktu widzenia, nie tylko ekonomicznego, ale i ekologicznego jest to gorsze rozwiązanie niż stosowanie gazu płynnego. Trzeba zwrócić uwagę, że etap suszenia jest niezbędny w procesie produkcji, jego niewłaściwy proces wraz z nieodpowiednim magazynowaniem ziarna może generować potężne straty i sprawiać, że część plonu przepadnie. Dlatego kluczowym jest odpowiednie wysuszenie i zagwarantowanie takich warunków, w których może ono czekać na dalszą obróbkę.

Systemy suszenia ziaren bywają dość rozbudowane, większość urządzeń do suszenia ziaren zasilana jest olejowym opałowym. Rzadziej spotykanymi są urządzenia zasilane gazem płynnym. Głównym czynnikiem mniejszej popularności tego typu urządzeń jest potrzeba posiadania zbiorników na gaz. Nie wszyscy jednak mają wiedzę, że taka instalacja jest dość prosta do zrealizowania, ponieważ firmy takie jak Gazela zajmujące się dystrybucją gazów i paliw zapewniają kompleksową obsługę począwszy od projektu, przez wykonanie, po późniejszą obsługę. Niebagatelną przewagą Gazeli nad konkurencją jest fakt, iż nie wiążemy umowami swoich przyszłych kontrahentów i nie nakazujemy zakupu gazu w naszej firmie co nie oznacza, że nie jesteśmy w stanie dostarczyć paliwa w atrakcyjnej cenie. To Klient ma komfort podczas wyboru dostawcy. Tych którzy zainteresowali się takim rozwiązaniem przekonuje również czynnik ekonomiczny. Zużycie gazu na jeden tono-procent waha się w granicach 1,5 l do 1,8 l przy czym cena gazu jest sporo niższa niż oleju opałowego, jego zużycie według producentów wynosi najczęściej od 1 l do 1,3 l na zbicie wilgotności o 1 proc. na każdą tonę ziarna kukurydzy, a w przypadku suszenia pszenicy lub rzepaku zużycie oleju rozpoczyna się od wartości ok. 0,8 l, gdyż suszenie odbywa się w niższej temperaturze. Gaz może być nawet pięć razy bardziej wydajny niż paliwa tradycyjne, zapewniając lepszy odzysk ciepła w czasie procesu suszenia. Czystość i wysoka jakość paliwa od sprawdzonych dostawców pozytywnie wpływa na pracę palników suszarń minimalizując zużycie gazu i zachowując palniki w dobrym stanie technicznym, tym samym wydłużając żywotność suszarń. Gaz płynny doskonale sprawdza się przy suszeniu wszystkich typów zbóż oraz nadaje się do zasilania wszystkich rodzajów suszarń, niezależnie od producenta. Istotną sprawą jest też to, że spaliny nie zanieczyszczają ziarna szczególnie w suszarniach starych i nieserwisowanych.

Palnik olejowy w zasadzie powinien mieć coroczny przegląd wraz z wymiana dysz, co jest to w rolnictwie często pomijane z uwagi na koszty , a także na brak czasu.

Gaz propan jest paliwem konkurencyjnym cenowo dla gazu ziemnego. Nie występują tu koszty opłat przesyłowych, zobowiązania zużycia i kary za nie wykorzystane ilości lub przekroczone limity. Użytkownicy mogą korzystać z suszarni w dowolnym czasie płacąc tylko za faktycznie zużyty gaz. Poniżej przykład:

Zakładając obecne ceny paliw i obniżenie wilgotności ziarna o 15% można wyliczyć koszt wysuszenia 1 tony kukurydzy, który prezentuje się następująco:
Gaz płynny LPG- 26 zł
Gaz ziemny GZ 50 taryfa W3*- 32 zł
Olej opałowy Ekoterm Plus- 34 zł
Energia elektryczna taryfa całodobowa- 80 zł

Koszt wysuszenia 1 tony kukurydzy

Koszt wysuszenia 1 tony kukurydzy * 67,23 ** 98,53 67,45

Przy następujących założeniach: * Wilgotność początkowa - 35 %, wilgotność - 14 %, ilość odparowanej wody na 1 T - 210 litrów. ** Koszt gazu ziemnego wraz z opłatą stałą i sieciową w taryfie grzewczej W-3.

W przypadku suszarń sezonowych koszt stosowania gazu ziemnego może wzrosnąć ze względu na przekroczenia limitów taryfowych i kary z nimi związane.

Dodatkowym plusem, który dla wielu osób staje się istotny jest ekologiczność tego rozwiązania. Badania niezależnych instytutów naukowych pokazują, że jedynym bardziej ekologicznym „paliwem” jest fotowoltaika. Gaz propan jest czysty chemicznie, zarówno jego pozyskiwanie jak i spalanie. W wyniku spalania do atmosfery nie wydzielają się żadne szkodliwe gazy, ograniczamy niską emisję a jedynymi produktami spalania są czysta woda i dwutlenek węgla oraz ciepło wykorzystywane do ogrzewania. Propan nie wymaga składowania w ogrzewanych pomieszczeniach, może być magazynowany w zbiornikach

naziemnych i podziemnych i nie zmienia swoich właściwości nawet po kilkunastu miesiącach od zatankowania. Dzięki temu w łatwy i przejrzysty sposób można zarządzać budżetem. Z góry wiemy ile zapłacimy za dostawę gazu oraz możemy wyliczyć na jak długo ona wystarczy.

Gaz może być bez problemu przewożony i dostarczany w dowolne miejsce. Podobnie jego przechowywanie uzależnione jest jedynie od lokalizacji zbiornika. Gazowe podgrzewacze zasilane gazem wyposażone są w parowniki gazu, co pozwala na zasilanie suszarni z pojedynczego zbiornika bez konieczności dodatkowej armatury czy baterii zbiorników. Nie ma również potrzeby wyposażania w wymiennik ciepła.

Budując silosy wraz z suszarnią w miejscu dostosowanym do potrzeb przedsiębiorcy firma Gazela zapewnia zaprojektowanie całej instalacji oraz jej wykonanie. Dla dużych firm istnieje możliwość dzierżawy instalacji np. na pierwszy rok użytkowania w zależności od podpisanej umowy. Klient określa swoje wymagania oraz potrzeby produkcyjne, do tego dobierane są wszystkie parametry inwestycji. Dla każdego Klienta zostaje przygotowana indywidualna oferta uwzględniająca specyfikę i profil jego działalności. Dla rolników istnieje możliwość zapewnienia instalacji oraz dostaw paliw w preferencyjnych cenach.

Warto zwrócić uwagę również na to, że system zastosowany w suszarniach nie jest dostępny jedynie dla wielkich gospodarstw i elewatorów zbożowych, ale również podobny system można z powodzeniem wykorzystać do ogrzewania gospodarstw domowych. Usługi także w tym zakresie wykonuje Gazela.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Klientów Gazela oferuje szeroki wybór zbiorników. Oprócz standardowych zbiorników naziemnych o różnej pojemności istnieje możliwość zrobienia instalacji oraz zbiorników pod ziemią, co pozwala zaoszczędzić przestrzeń. Alternatywą dla dużych zbiorników stacjonarnych są urządzenia mobilne, Gazela proponuje małe, przenośne zbiorniki, które można postawić bez koniecznych zezwoleń i projektów o pojemności 500l. Dzięki temu bez względu na lokalizację, brak infrastruktury i innych źródeł energii istnieje możliwość zapewnienia paliwa w postaci gazu. Posiadanie własnego zbiornika daje duże możliwości w poszukiwaniu dostawcy gazu i co za tym idzie negocjacje cenowe. Gazela zapewnia dostarczanie nie tylko gazu płynnego do tego typu suszarni, w swojej ofercie posiada szeroki wybór doskonałej jakości paliw, gazów i akcesoriów dodatkowych. W jej ofercie znajdziecie Państwo m.in. gazy techniczne takie jak argon, azot, tlen czy acetylen, jak również wszelkiego rodzaju urządzenia mieszanki tych gazów.

W trosce o zaspokojenie klientów o zwiększonym zapotrzebowaniu oferta Gazeli obejmuje także sprzedaż hurtową oleju opałowego, oleju napędowego oraz benzyny. Istnieje możliwość odbioru własnego lub dowóz do wyznaczonego miejsca. Produkty spełniają niezbędne normy, jednocześnie zachowując atrakcyjną cenę. Podejmuje współpracę zarówno jednorazową, jak i długoterminową.

Jak widać wiele argumentów przemawia za wykorzystaniem gazu propan przy osuszaniu ziaren. Warto sprawdzić możliwości które oferuje takie rozwiązanie i dostosować je do własnej działalności.
tel. 608 665 844
www.gazela-wroclaw.pl

Suszenie ziaren zbóż, kukurydzy i innych rodzajów gazem propan.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3