SuperTrio - inteligentna ochrona poddasza zimą i latem

Materiał informacyjny Fakro
Trzy produkty, trzy szyby, trzy kolory - oto superTrio,które z naszego poddasza może uczynić komfortowe i przytulne gniazdko. Trzej Muszkieterowie Fakro - o każdej porze roku - zadbają nie tylko o odpowiednie doświetlenie, temperaturę, ale także oszczędność energii i bezpieczeństwo.

Okna dachowe już dawno przestały być tylko elementem rozświetlającym zakamarki strychu. W ciągu kilkudziesięciu minionych lat zamieniły się w pełnoprawną, elegancką i w dodatku jedną z najnowocześniejszych części domu. To dzięki nim na poddaszu można teraz wygospodarować spokojne miejsce do pracy, komfortową samotnię na odpoczynek, czy też wygodne pokoje gościnne. Świat widziany z takiej perspektywy wygląda zupełnie inaczej, lepiej.

Trzy szyby

Cóż takiego niezwykłego jest w oknach sygnowanych znakiem Fakro? Czym jest owe superTrio?

To nie tylko trzyszybowe okno dachowe z gazem szlachetnym wypełniającym przestrzeń między nimi, ale także specjalny kołnierz Thermo z dodatkową izolacją oraz markiza zewnętrzna. Każdy z tych elementów ma osobne, odpowiedzialne zadanie do wykonania. Połączone w całość zapewniają nie tylko bardzo wysoką termoizolacyjność, ale także idealne warunki do życia na poddaszu i to o każdej porze roku.

Okna dachowe trzyszybowe - jak przypominają eksperci - coraz chętniej wybierane są przez właścicieli domów. Dlaczego? - Ponieważ charakteryzują się m.in. lepszą energooszczędnością niż pozostałe okna. Swoje doskonałe parametry zawdzięczają nałożeniu powłok niskoemisyjnych - odbijających promieniowanie cieplne - na aż dwóch szybach. To dzięki temu można zmniejszyć straty ciepła zimą i ograniczyć nagrzewanie poddasza latem - nie ukrywa Fakro.

Jak to działa? W zimie te niezwykłe powłoki nie wypuszczają ciepła zgromadzonego w pomieszczeniu, jednocześnie zatrzymują w środku ciepło pozyskane ze Słońca. Latem odbijają częściowo promienie słoneczne, ograniczając w ten sposób nagrzewanie poddasza. - Ten ostatni proces powinien być jednak wspomagany przez specjalne markizy zewnętrzne. To one „zatrzymują” - dodajmy bardzo skutecznie - ciepło przed szybą, tym samym chroniąc wnętrze przed nadmiernym nagrzewaniem - przypominają inżynierowie Fakro.

Wysoka termoizolacyjność to także efekt wypełnienia komór między szybami specjalnym gazem szlachetnym. - Pomiędzy taflami szkła znajdują się również tzw. „ciepłe” ramki dystansowe, które dodatkowo ograniczają przewodzenie energii cieplnej przez okno - wyjaśniają w Fakro. To dzięki temu cały pakiet jest tak szczelny.

Ale to nie wszystko. Nie można też zapomnieć o specjalnym sicie molekularnym, które wypełnia ramkę dystansową. To dzięki niemu zniknie para wodna, która - ewentualnie - mogłaby się przedostać do komór międzyszybowych. I tak oto okna stają się nie tylko trwałe, ale także długowieczne.

Kołnierz Thermo - jak szalik

- Nawet najlepsze okno nie spełni swoich funkcji, jeżeli nie będzie odpowiednio zamontowane. Ciepło będzie przenikać na zewnątrz. Połączenie okna z dachem musi zatem być bardzo szczelne i eliminować tzw. mostki cieplne, czyli miejsca wzmożonego przenikania ciepła przez dach - przypominają fachowcy.

I tę rolę w oknach Fakro pełni niezwykły kołnierz uszczelniający Thermo. Wyposażony jest on m.in. w specjalny elastyczny materiał dociepleniowy, który szczelnie przylega do ościeżnicy okna. Gdy zostanie odpowiednio zamontowany, utworzy pewną termoizolacyjną barierę. Zastosowanie kołnierza Thermo - jak podkreślają eksperci - poprawia współczynnik przenikania ciepła okna nawet o 15 proc., co oczywiście wpływa na znaczne zmniejszenie kosztów ogrzewania poddasza zimą, a chłodzenia w czasie upałów.

Markizy - jak elegancka woalka

Markizy - to one stanowią dopełnienie niezwykłego superTrio. Ich najważniejszym zadaniem jest zatrzymywanie ciepła, nim dotrze do powierzchni szyby okna dachowego. I okazuje się, że markizy AMZ wywiązują się z tego zadania znakomicie.

Z badań, które przeprowadzono w Fakro, wynika, że markizy chronią poddasze przed nagrzewaniem 8 razy skuteczniej niż „wewnętrzne dodatki do okien”. To zaś oznacza, że potrafią obniżyć temperaturę w środku nawet o 10 stopni Celsjusza.

Markizy AMZ dostępne są w wersji sterowanej ręcznie, ale także - szczególnie dla tych, którzy lubią nowinki techniczne - mogą być programowane elektronicznie i współpracować z systemem FAKRO smartHome (wersja AMZ Z-Wave). Nie można również zapomnieć o wersji AMZ Solar. To bezprzewodowa markiza z dołączoną do niej baterią słoneczną - może być sterowana zdalnie, a pracować w trybie zimowym lub letnim.

Co to oznacza? W zimie zamyka się automatycznie na noc, a otwiera tylko wtedy, gdy dociera do niej odpowiednia ilość promieni słonecznych. W ten sposób wspiera naturalne nagrzewanie się wnętrza poddasza. Latem działa nieco inaczej - gdy słońce świeci bardzo intensywnie, markiza się zamyka, dbając o utrzymanie komfortowej temperatury na poddaszu. Gdy zaś słońce jest za chmurami automatycznie się zwija, zwiększając dostęp do światła naturalnego.

SuperTrio Fakro chroni także naturalne otoczenie. - Zastosowanie naszego pakietu pozwala na znaczne zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energię nie tylko zimą, ale także latem. I to przez długie lata. To zaś oznacza wymierne korzyści dla środowiska, w którym żyjemy. Stosując superTrio, zapewniamy komfort życia i zdrowie sobie, bliskim, ale także innym ludziom - zaznaczają w firmie. I nie ma w tym krzty przesady.

Trzy kolory

Producenci okien zwykle oferują okna dachowe z kołnierzem oraz markizą, ale tylko w jednym kolorze. Fakro poszło o… trzy kroki dalej.

Wybierając okna trzy- lub czteroszybowe, możemy zamówić tzw. oblachowanie w kolorze czarnym, antracytowym lub szarobrązowym. I to bez żadnych dodatkowych dopłat. W ten sposób firma dała właścicielom domów możliwość dopasowania kolorystyki okien dachowych do najbardziej modnych na rynku barw pokryć dachowych - tak dachówek ceramicznych, jak i blachodachówek. To również ukłon w stronę wszystkich tych, którzy przywiązują wielką wagę do zewnętrznej stylistyki i kolorystyki swoich domów.

Trzy technologie

Ale i to nie wszystko! Fakro zatroszczyło się także o trzy - a jakże - technologie wykończenia drewna stosowanego do budowy okien dachowych. Miłośnicy widocznej struktury drewna mogą np. wybrać elegancki, naturalny sosnowy kolor. Takie wykończenie rozświetli dodatkowo poddasze, doda mu elegancji oraz podkreśli jego przytulność. Okna tego typu wybiera się głównie do sypialni bądź pokojów dla dzieci.

Okna wykończone na biało (pokryte warstwą białego akrylu), również z widocznym delikatnym deseniem drewnianych słoi, wybierane są głównie przez wielbicieli nowoczesnego, minimalistycznego stylu w architekturze.

Fakro oferuje również pokrycie okien „precyzyjną warstwą białego poliuretanu”.

- Dzięki temu uzyskują bardzo wysoką odporność na wnikanie wody w drewno. Mogą być bez obaw montowane w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, a więc np. w kuchniach i łazienkach - zaznaczają w Fakro.

SuperTrio na każdą porę roku

Nic więc dziwnego, że okna trzyszybowe stają się powoli standardem. Ich szeroki wybór sprawia, że domy stają się jeszcze bardziej funkcjonalne i energooszczędne.

SuperTrio Fakro pozwala więc na oszczędności o każdej porze roku. I w ten sposób, dbając o własną kieszeń, dokładamy naszą niewielką cegiełkę do ochrony klimatu.

Zobacz i ściągnij pdf dodatku specjalnego DACH

Materiał oryginalny: SuperTrio - inteligentna ochrona poddasza zimą i latem - Polska Times

Dodaj ogłoszenie