MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sukulenty doniczkowe bez błędów. Co to za rośliny? Jakie są rodzaje sukulentów i popularne gatunki? Poznaj zasady uprawy tych roślin

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Sukulenty często kojarzą się z takimi niewielki roślinami doniczkowymi. W rzeczywistości ich świat jest znacznie bardziej zróżnicowany i należy do nich więcej popularnych roślin doniczkowych.
Sukulenty często kojarzą się z takimi niewielki roślinami doniczkowymi. W rzeczywistości ich świat jest znacznie bardziej zróżnicowany i należy do nich więcej popularnych roślin doniczkowych. IvyTinne/pixabay.com
Sukulenty to rośliny, które często uprawiamy w domach. Ostatnio są bardzo modne, dostępne w wielu sklepach i najczęściej mają przystępne ceny. W dodatku te rośliny są najczęściej opisywane jako łatwe w uprawie. I rzeczywiście tak jest, ale pod pewnymi warunkami, bo sukulentom też można zaszkodzić. Poznaj podstawowe zasady uprawy tych roślin.

Spis treści

Wiele roślin, zarówno ogrodowych, jak i doniczkowych, jest określanych jako sukulenty. Bywa, że w przypadku tych drugich w marketach są sprzedawane jako „miks sukulentów”. Najczęściej są to niewielkie roślinki o mocno zgrubiałych, mięsistych liściach. Ale świat sukulentów jest znacznie bogatszy i bardziej zróżnicowany. Wyjaśniamy, czym są te rośliny.

Sukulenty – co to za rośliny?

W największym skrócie sukulenty to rośliny, które w swoich korzeniach, łodygach lub liściach potrafią gromadzić wodę. W naturze rosną one w skrajnie trudnych, czyli takich, gdzie okresowo brakuje wody. Dlatego rośliny wykształciły zdolność jej magazynowania „na ciężkie czasy”. Sukulenty najczęściej występują na terenach półpustynnych i pustynnych, w górach, ale także w wilgotnych lasach tropikalnych (jednak tam rosną w specyficznych warunkach, np. na drzewach).

Do sukulentów należy całe mnóstwo gatunków roślin. Wiele z nich nie ma za sobą nic wspólnego, poza sposobem przystosowania do warunków, w których rosną. Dlatego sukulenty mogą bardzo różnić się wyglądem, a także niektórymi wymaganiami. Wystarczy pomyśleć, że sukulentami są zarówno olbrzymie drzewa baobaby, jak i nasze swojskie i maleńkie rojniki piaskowe (i inne). Jednak do uprawy doniczkowej trafiają tylko niektóre z nich.

Rodzaje sukulentów

Sukulenty dzieli się na kilka rodzajów, ze względu na to, w jakiej części roślina gromadzi wodę. Dlatego mamy:

  • sukulenty liściowe – to rośliny, które gromadzą wodę w liściach. Te są grube i mięsiste, a często również pokryte woskową powłoką, która chroni przed parowaniem cennej cieczy,
  • sukulenty łodygowe – tu magazynem wody jest łodyga (lub pień),
  • sukulenty korzeniowe – te gromadzą wodę w częściach podziemnych.

Ten podział jest dość uproszczony (i nie jest jedyny), a bywa, że rośliny wykorzystują różne swe części do gromadzenia wody.

Sezon grzewczy to dla wielu roślin doniczkowych wyzwanie. Ale są i takie, które nie boją się grzejących kaloryferów.

Nie każda roślina wytrzyma grzejący kaloryfer! Polecamy taki...

Kaktusy a sukulenty

Kiedy myślimy o roślinach gromadzących wodę, często pierwszym skojarzeniem są pustynne kaktusy. I rzeczywiście zalicza się je do sukulentów (łodygowych). Można powiedzieć, że każdy kaktus jest sukulentem, ale nie każdy sukulent jest kaktusem.

Popularne gatunki sukulentów

W naszych domach od lat uprawia się wiele sukulentów, choć nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że dany gatunek należy do tych roślin. Jak wspomnieliśmy, sukulentami są wszystkie kaktusy, ale także doniczkowe wilczomlecze, które często mylimy z kaktusami. Do sukulentów należą także popularne drzewka szczęścia, czyli grubosze jajowate. Cała wielka rodzina roślin gruboszowatych (Crassulaceae), do których należą m.in. różne rojniki, rozchodniki, eszewerie czy kalanchoe to także sukulenty. To właśnie ich różne gatunki występują jako sklepowe „miksy sukulentów”.
Sukulentami są także niezwykle modne sansewierie oraz zamiokulkasy, lecznicze aloesy oraz nieco podobne do nich agawy czy pięknie kwitnące grudniki. Wszystkie te rośliny mają zgrubiałe liście (czasem też pędy), w których przechowują wodę. Ale do sukulentów zalicza się też doniczkowe draceny, juki i noliny. Ich liście są niezbyt grube, bo za magazyn wody służy „pieniek” (a mówiąc dokładniej – kaudeks).

Jak uprawiać sukulenty? Niektóre ich wymagania są różne

Sukulenty mogą mieć nieco zróżnicowane wymagania w zależności od gatunku. Dotyczy to przede wszystkim zapotrzebowania na światło oraz temperaturę. Niektóre przez cały rok lubią pokojową temperaturę, inne doceniają okres zimowego odpoczynku. Jedne muszą mieć bardzo jasne miejsca, inne radzą sobie również w cieniu. Dlatego kupując jakiś sukulent, ustalmy, z jakim gatunkiem mamy do czynienia i jakie warunki uprawy trzeba mu zapewnić.

Uwaga na podlewanie sukulentów

Jednak są pewne wspólne cechy, ważne dla powodzenia ich uprawy. To podlewanie oraz podłoże. Żaden sukulent nie zniesie wiecznie mokrej, a nawet wilgotnej ziemi. Dlatego tego typu rośliny podlewa się dopiero, gdy podłoże częściowo przeschnie. W praktyce, w zależności od warunków i temperatury, robi się to co tydzień-dwa, a zimą jeszcze rzadziej. Ogólnie – każdy sukulent lepiej zniesie niedostatek wody niż jej nadmiar. Pewnym wyjątkiem jest tu popularny grudnik, który przed kwitnieniem potrzebuje nieco więcej wody (ale również nie można go przelewać).

Zwróć też uwagę na podłoże dla sukulentów

Bardzo ważna jest też ziemia, która musi być przepuszczalna. Można kupić specjalne podłoża (najczęściej pod nazwą „podłoże dla kaktusów i sukulentów”), które jest mieszanką różnych materiałów organicznych i nie-, zapewniających odpowiednie warunki roślinom. Takie podłoża są obecnie łatwo dostępne i niedrogie. Jeśli mamy tylko zwykłą, uniwersalną ziemię, wymieszajmy ją z piaskiem (sprawdzi się też drobny żwir, perlit czy keramzyt). W doniczce powinien być odpływ i warstwa drenażu.

Sukulenty w szkle

W przypadku modnych ostatnio sukulentów w szkle, czyli pojemnikach, które nie mają odpływu, upewnijmy się, że warstwa drenażu jest odpowiednio gruba (kilka centymetrów). Inaczej rośliny nie przetrwają długo. W przypadku takich roślin podlewanie powinno być wyjątkowo uważne – pamiętajmy, że tu łatwo o zalanie roślin. Sprawdzajmy, jaki jest stan podłoża przez podlaniem, bo może ono przesychać wolniej niż w tradycyjnych pojemnikach (szczególnie jeśli jest to kula itp. bardziej zamknięta forma).

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Sukulenty doniczkowe bez błędów. Co to za rośliny? Jakie są rodzaje sukulentów i popularne gatunki? Poznaj zasady uprawy tych roślin - RegioDom.pl

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska