Sukces klubu ŚWIT Wrocław na mistrzostwach dla niesłyszących

MW, mat.prasowe
Wrocławski klub „ŚWIT” zdobył dziesięć medali na mistrzostwach Polski dla niesłyszących w narciarstwie alpejskim i w snowboardzie. W rywalizacji na zjazdowej desce najlepszy jest zawodnik z Dolnego Śląska.

- Nasz klub „ŚWIT” Wrocław jest jedynym ugrupowaniem na Dolnym Śląsku dla osób niesłyszących i z wadami słuchu. Po ostatnich zawodach - mistrzostwach Polski niesłyszących w narciarstwie alpejskim, liczba zdobytych medali w ciągu jednego roku przez naszych podopiecznych wzrosła do 41! Zdobywaliśmy nagrody w takich dyscyplinach jak: koszykówka, siatkówka, pływanie, lekkoatletyka, tenis stołowy, bowling, żeglarstwo i narciarstwo alpejskie. Taka duża ilość zdobytych krążków w ciągu ostatniego roku, to absolutny rekord w historii naszego klubu „ŚWIT” Wrocław - powiedział prezes stowarzyszenia Maciej Jacyna.

W imprezie zorganizowanej przed świętami Bożego Narodzenia (22 - 23 grudnia 2018 r. w Kluszkowcach), podopieczni wrocławskiego klubu zdobyli dziesięć medali. W tych zawodach ze „ŚWIT-u” startowało ośmioro zawodników: Mirosław Jurek, Michał Mich, Dariusz Pacyga, Michał Rostkowski, Grzegorz Czarny, Natalia Pacyga, Olga Pacyga i Magdalena Łaś. Trzy zawodniczki reprezentujące barwy wrocławskiej drużyny były najmłodsze: Natalia Pacyga - 13 lat, Magdalena Łaś - 12 lat i Olga Pacyga - 10 lat.

Sportowcy z klubu „ŚWIT” odnieśli niebywałe sukcesy. Grzegorz Czarny został mistrzem Polski w kategorii OPEN Mężczyzn w konkurencji snowboard. Natalia Pacyga zdobyła dwa medale. Była druga w slalomie oraz w kategorii do lat 16 juniorek, także w tej samej konkurencji. Magdalena Łaś w tych samych dyscyplinach co Pacyga, wylądowała na trzecim miejscu. Mirosław Jurek, także odniósł sukces zajął najniższe miejsce na podium w kategorii OPEN w slalomie oraz w slalomie gigancie. 12-letnia Łaś prezentowała się najlepiej ze wszystkich podopiecznych klubu „ŚWIT”. Zawodniczka zawiesiła na swojej szyi cztery krążki. Narciarka została wicemistrzynią Polski w slalomie gigancie w kategorii junior do lat 16. Była również trzecia w konkurencji slalom gigant OPEN. 12-latka mimo młodego wieku ma wielki potencjał, żeby zdobywać w przyszłości więcej medali dla wrocławskiego klubu, a może też dla Polski.

Co ważne klub dla niesłyszących „ŚWIT” Wrocław prężnie się rozwija i jak sam mówi prezes klubu to dopiero początek, sukcesów jego podopiecznych. Każdy zawodnik ma potencjał, mimo że nie słyszy. Klub działa od 1925 roku i zrzesza wszystkie osoby z wadami słuchu, które kochają sport. Warto wiedzieć , że mamy takie zgrupowanie w stolicy Dolnego Śląska i to z jakimi sukcesami.