Sukces! Będzie karta pobytu dla naszego Czytelnika z Ukrainy

Celina Marchewka
Celina Marchewka
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Celina Marchewka
Po prawie 2 i pół roku oczekiwania i interwencji Gazety Wrocławskiej, nasz Czytelnik, Oleg Dudinkin, otrzyma do końca miesiąca decyzję w sprawie pozwolenia na pobyt czasowy. Urząd Wojewódzki wyjaśnia także przyczyny swojej opieszałości.

Sprawa naszego czytelnika, Olega Dudinkina, którą opisywaliśmy w ubiegłym tygodniu, zakończy się szczęśliwie. Mężczyzna prawie 2 i pół roku czekał na decyzję w sprawie swojej karty pobytu. Od czerwca 2018 roku nie mógł uzyskać też na ten temat żadnej informacji. Teraz, po interwencji Gazety Wrocławskiej, decyzję udało się jednak przyśpieszyć.

Przeczytaj więcej: Wrocław: Ponad dwa lata czekania na kartę pobytu i zero informacji

- Jestem bardzo szczęśliwy. Bez waszej pomocy nie wiem ile jeszcze bym czekał na kartę i nawet na jakąkolwiek informację. Oby moja historia wpłynęła jakoś na zmiany w urzędzie, żeby inne osoby nie musiały borykać się z takim problemem - komentuje Oleg Dudinkin.

W odpowiedzi na pytania, jakie skierowaliśmy do Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, otrzymaliśmy informację, że decyzja w sprawie mężczyzny jest projektowana i zostanie wydana jeszcze w listopadzie. Oleg Dudinkin, po spełnieniu wszystkich wymogów, złożył we wrześniu także wniosek o przyznanie mu statusu rezydenta długoterminowego UE. Nie wiedział, czy dokumenty dotarły do urzędu. Instytucja potwierdza także prace nad tym wnioskiem.

Wieloletnie oczekiwanie na decyzję w Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim we Wrocławiu

- Inspektorzy wydziału spraw obywatelskich i cudzoziemców na bieżąco zajmują się sprawami wniosków, jednak z roku na rok odnotowujemy wzrost liczby spraw (ponad 40 - procentowy przyrost wniosków między 30.06.2018 r. a 30.06.2019 r.) Wpływa to na czas wydania decyzji - wyjaśnia Sylwia Jurgiel, rzecznik DUW we Wrocławiu.

Aby poprawić funkcjonowanie urzędu, w styczniu tego roku zwiększona została liczba okienek na Sali obsługi. Zmiany te nie wpłynęły jednak na skrócenie czasu oczekiwania na wydanie decyzji. Być może stanie się tak, jeśli w DUW zatrudnionych zostanie więcej osób. Kierownictwo urzędu stara się bowiem o pozyskanie nowych etatów dla wydziału spraw obywatelskich i cudzoziemców. Niedawno uruchomiono także portal informacyjno - operacyjny dla cudzoziemców. Składa się on z dwóch modułów.

W instrukcji przysłanej redakcji Gazety Wrocławskiej przez DUW czytamy: "W panelu informacyjnym klienci urzędu mogą sprawdzić informacje o procedurze składania wniosków, niezbędnych dokumentach i wymaganiach formalnych. Z kolei w panelu operacyjnym klienci cudzoziemscy, sprawdzą stan realizacji złożonych przez siebie wniosków. Zostały tam również umieszczone wzory wszystkich formularzy i załączniki, w tym wnioski o udzielenie cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt stały, wnioski o wydanie karty pobytu, wnioski o wydanie lub przedłużenie cudzoziemcowi zezwolenia na pracę, wnioski o przedłużenie wizy krajowej czy wnioski o wpisanie zaproszenia do ewidencji zaproszeń. Wszystkie dokumenty można wydrukować i wypełnić w urzędzie lub online na portalu. Dla klientów na stronie uruchomiony został system pomocy kontekstowej zawierający najważniejsze informacje na temat sposobu wypełniania formularzy. Cudzoziemcy na bieżąco będą też informowani o popełnionych pomyłkach i będą mogli je poprawiać tak, by złożony wniosek był kompletny."

Czas na wydanie decyzji to 3 miesiące - a we Wrocławiu często 3 lata

Zgodnie z przepisami, urzędnicy po otrzymaniu kompletnego wniosku od cudzoziemca, mają 3 miesiące na wydanie decyzji w jego sprawie. We Wrocławiu terminy te wydłużają się jednak kilku a nawet kilkunastokrotnie. Dlaczego? Sylwia Jurgiel wyjaśnia, że czas oczekiwania zależy od indywidualnych okoliczności sprawy:

  • zgodnie z art. 35 § 5 Kpa do terminów załatwienia sprawy określonych w przepisach nie wlicza się terminów przewidzianych w przepisach prawa dla określonych czynności, okresów zawieszenia postępowania oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony albo z przyczyn niezależnych od organu.
  • postępowanie jest wszczynane po złożeniu w przewidzianym terminie pozbawionego braków formalnych wniosku lub po uzupełnieniu tych braków zgodnie z wezwaniem, we wskazanym terminie.
  • przed wydaniem decyzji o udzieleniu cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy, stały lub rezydenta długoterminowego UE wojewoda zasięga informacji, czy wjazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i pobyt na tym terytorium stanowią zagrożenie dla obronności lub bezpieczeństwa państwa lub ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego; Policja, Straż Graniczna i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, mają do 30 dni na udzielenie odpowiedzi, termin ten może jednak zostać wydłużony do 60 dni.
  • w trakcie prowadzonego postępowania, zgodnie z art. 7 Kodeksu Postępowania Administracyjnego, z urzędu lub na wniosek stron podejmowane są wszelkie czynności niezbędne do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz do załatwienia sprawy, mając na względzie interes społeczny i słuszny interes obywateli. Ponadto strona zostaje wezwana do uzupełnienia dokumentacji w terminie określonym w wezwaniu.

Tak więc 3 miesiące to fikcja? W innych województwach procedowanie wniosków o wydanie karty pobytu trwa o wiele krócej, niż we Wrocławiu. Okazuje się także, że po medialnych interwencjach, prace można przyśpieszyć.

„Tarcza 5.0”, czyli pomoc dla turystyki i branży eventowej

Wideo

Komentarze 65

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

https://www.youtube.com/watch?v=BpoK28EP_jE

M
Misza
20 listopada, 12:28, tragedia:

U mnie w bloku Ukraińcy wynajęli mieszkanie policja z interwencją była prawie codziennie , teraz już ich nie widzę to albo sie wyprowadzili albo zostali deportowani a sąsiad robi remont mieszkania po nich

20 listopada, 12:29, Gość:

miałeś zły sen, pobudka

20 listopada, 13:39, Gość:

to codziennosc, nie umieja sie zachowac smierdza i chleja

20 listopada, 13:59, Gość:

Nie to co Polacy :)

https://www.youtube.com/watch?v=NBEm0sQ8O8A

https://youtu.be/SsckPARBBIg

G
Gość
20 listopada, 15:24, Gość:

Wyniki badań sugerują, że osoby antyspołeczne są bardziej aktywne w internecie, a technologia staje się narzędziem do ekspresji ich sadystycznych zachowań. Troll przybiera formę awatara, buduje swoją wirtualną tożsamość, która opierając się na tożsamości rzeczywistej – idealizuje ją.

20 listopada, 15:32, Gość:

Podaj mi madrasku źródło oraz kto i kiedy to zbadal? Chetnie poczytam.

Dla ciebie to jest zbyt ciężkie. Lepiej idź walni dwa piwa i konia :)

G
Gość
20 listopada, 15:24, Gość:

Wyniki badań sugerują, że osoby antyspołeczne są bardziej aktywne w internecie, a technologia staje się narzędziem do ekspresji ich sadystycznych zachowań. Troll przybiera formę awatara, buduje swoją wirtualną tożsamość, która opierając się na tożsamości rzeczywistej – idealizuje ją.

Podaj mi madrasku źródło oraz kto i kiedy to zbadal? Chetnie poczytam.

G
Gość

A może DOSYĆ tego przyjmowania Ukrainców co??? Może lepiej jak by Polska przyjęła te1200 imigrantow jak chciała Bruksela, a nie DWA MILIONY UKRAINCÓW!!! PANIE KACZYŃSKI, PANIE MORAWIECKI CO TO MA BYĆ????? Zaraz POLACY będą wracać. Róbcie miejsca dla nich! Niedługo we Wrocławiu będzie więcej obcych niż Polakow!!! Zreszta jest już tak jak obiecali Dutkiewicz i Sutryk. Mowili że oni przyjmą imigrantów no to przyjęli. Ale czy wbrew rzadowi??? Coś mi sie nie wydaje bo co? Rząd ślepy? Głuchy? Czy udają że nie widzą???

G
Gość

Wyniki badań sugerują, że osoby antyspołeczne są bardziej aktywne w internecie, a technologia staje się narzędziem do ekspresji ich sadystycznych zachowań. Troll przybiera formę awatara, buduje swoją wirtualną tożsamość, która opierając się na tożsamości rzeczywistej – idealizuje ją.

G
Gość

sorry jestem hejterem i trollem bo mowie jak jest na ulicach i ze mi sie to nie podoba? nikogo nie obrazam tylko swtierdzam fakty w kulturalnych slowach. symetrysci sie znalezli heh

G
Gość

Trolle w swoich wpisach przesadzają, piszę nieprawdę i zrobią bardzo wiele, aby ktoś na nie zareagował

G
Gość

Jak wynika z badania, opublikowanego w magazynie "Personality and Individual Differences", osoby posiadające negatywne cechy charakteru częściej uważają, że trolling jest ich ulubioną aktywnością internetową.

Trolle i sadyści odczuwają sadystyczną rozkosz w dręczeniu innych. Sadyści chcą się bawić, a internet jest ich placem zabaw

G
Gość
20 listopada, 12:33, Gość:

Oleg Dudinkin jest jedną z najbardziej kluczowych osób w naszej firmie. Zarządza sprzedażą na poziomie około 15 mln euro rocznie i zespołem prawie 20 handlowców z 10 krajów. Międzynarodowe doświadczenie Olega i praca dla największych światowych korporacji była i jest dla nas niezmiernie cenna i wyjątkowa w skali Europy

Ciekawe, ile Polakow, które tutaj piszą, dorównują temu Ukraińcowi???

20 listopada, 12:39, Gość:

Nie dorównują! Umieją jedynie anonimowo ujadać, szczuć, obrażać i zastraszać.

20 listopada, 12:43, Gość:

Szkoda, bo kocham Polskę i Polaków, ale przykro widzieć że wśród normalnych ludzi żyją tacy [wulgaryzm]y.

20 listopada, 13:37, Gość:

zarzadzasz milionami a nie potrafisz zdania poprawnie po polsku napisac? "Polakow ktore pisza".... brak slow

20 listopada, 14:43, Gość:

Dobrze że ty nauczył się Polskiego w szkołce, chociaż milionów w całym swoim życiu nie dotykałeś.

20 listopada, 14:59, Gość:

"ty nauczyl" haha nie pograzaj sie. miliony to widziales kopiejek

20 listopada, 15:04, Gość:

W filmie "Dzień Świra" polonista zarabiał 1300-coś-tam i przeż to świrował. Dokładnie jat ty.

777 zł

G
Gość
20 listopada, 12:38, Gość:

Oleg Dudinkin jest jedną z najbardziej kluczowych osób w naszej firmie. Zarządza sprzedażą na poziomie około 15 mln euro rocznie i zespołem prawie 20 handlowców z 10 krajów. Międzynarodowe doświadczenie Olega i praca dla największych światowych korporacji była i jest dla nas niezmiernie cenna i wyjątkowa w skali Europy

Ciekawe, iłe Polaków, które tutaj piszą, dorównują temu Ukraińcowi???

20 listopada, 15:04, Gość:

Jak jest taki mocny to niech stawia na nogi ten swój ukraiński padół łez zwany ukraina, a nie zwiał przed obowiązkiem obrony swojej ziemi, bo jak coś to Polacy będą go bronić ! :) Ma łeb na karku nie ma co ! Ukrainiec i dobre zarządzanie.

Raz na rok to i krowa piernie !

G
Gość
20 listopada, 12:33, Gość:

Oleg Dudinkin jest jedną z najbardziej kluczowych osób w naszej firmie. Zarządza sprzedażą na poziomie około 15 mln euro rocznie i zespołem prawie 20 handlowców z 10 krajów. Międzynarodowe doświadczenie Olega i praca dla największych światowych korporacji była i jest dla nas niezmiernie cenna i wyjątkowa w skali Europy

Ciekawe, ile Polakow, które tutaj piszą, dorównują temu Ukraińcowi???

20 listopada, 12:39, Gość:

Nie dorównują! Umieją jedynie anonimowo ujadać, szczuć, obrażać i zastraszać.

20 listopada, 12:43, Gość:

Szkoda, bo kocham Polskę i Polaków, ale przykro widzieć że wśród normalnych ludzi żyją tacy [wulgaryzm]y.

20 listopada, 13:37, Gość:

zarzadzasz milionami a nie potrafisz zdania poprawnie po polsku napisac? "Polakow ktore pisza".... brak slow

20 listopada, 14:43, Gość:

Dobrze że ty nauczył się Polskiego w szkołce, chociaż milionów w całym swoim życiu nie dotykałeś.

20 listopada, 14:59, Gość:

"ty nauczyl" haha nie pograzaj sie. miliony to widziales kopiejek

W filmie "Dzień Świra" polonista zarabiał 1300-coś-tam i przeż to świrował. Dokładnie jat ty.

G
Gość
20 listopada, 12:38, Gość:

Oleg Dudinkin jest jedną z najbardziej kluczowych osób w naszej firmie. Zarządza sprzedażą na poziomie około 15 mln euro rocznie i zespołem prawie 20 handlowców z 10 krajów. Międzynarodowe doświadczenie Olega i praca dla największych światowych korporacji była i jest dla nas niezmiernie cenna i wyjątkowa w skali Europy

Ciekawe, iłe Polaków, które tutaj piszą, dorównują temu Ukraińcowi???

Jak jest taki mocny to niech stawia na nogi ten swój ukraiński padół łez zwany ukraina, a nie zwiał przed obowiązkiem obrony swojej ziemi, bo jak coś to Polacy będą go bronić ! :) Ma łeb na karku nie ma co ! Ukrainiec i dobre zarządzanie.

G
Gość
20 listopada, 13:53, Zbrodnie UPA:

Nasadzenie dziewięciomiesięcznego dziecka żywcem na kołek oraz nabijanie na pozostałe kołki sześciu odrąbanych główek dziecięcych.

Nabijanie dzieci na zaostrzone kołki i wrzucanie ich do studni.

Odrąbywanie główek dzieciom na pniu do rąbania drewna.

Przybicie ofiary do framugi okna.

Przywiązanie do żelaznego łóżka babci i dwójki wnucząt, oblanie benzyną i spalenie.

Pieczenie żywcem ofiary po uprzednim rozebraniu do naga, przywiązanie do drzewa i rozpalenie ogniska pod nią.

Przebijanie widłami brzucha

20 listopada, 14:09, Aga17841:

Zwróć uwage oni nie przeprosili, caly czas stawiaja pomniki Bandery, a potem przyjezdzaja tu i im sie wszystko należy

20 listopada, 14:36, Gość:

Bo ani oni ani Bandera tego nie robili.

20 listopada, 14:56, Aga17841:

Jasne, ludzie wymordowali sie sami? Co Ty bredzisz? W tym rodzina moich dziadkow

Kłamiesz, trollu.

G
Gość
20 listopada, 12:33, Gość:

Oleg Dudinkin jest jedną z najbardziej kluczowych osób w naszej firmie. Zarządza sprzedażą na poziomie około 15 mln euro rocznie i zespołem prawie 20 handlowców z 10 krajów. Międzynarodowe doświadczenie Olega i praca dla największych światowych korporacji była i jest dla nas niezmiernie cenna i wyjątkowa w skali Europy

Ciekawe, ile Polakow, które tutaj piszą, dorównują temu Ukraińcowi???

20 listopada, 12:39, Gość:

Nie dorównują! Umieją jedynie anonimowo ujadać, szczuć, obrażać i zastraszać.

20 listopada, 12:43, Gość:

Szkoda, bo kocham Polskę i Polaków, ale przykro widzieć że wśród normalnych ludzi żyją tacy [wulgaryzm]y.

20 listopada, 13:37, Gość:

zarzadzasz milionami a nie potrafisz zdania poprawnie po polsku napisac? "Polakow ktore pisza".... brak slow

20 listopada, 14:43, Gość:

Dobrze że ty nauczył się Polskiego w szkołce, chociaż milionów w całym swoim życiu nie dotykałeś.

"ty nauczyl" haha nie pograzaj sie. miliony to widziales kopiejek

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3