Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sukces! Będzie karta pobytu dla naszego Czytelnika z Ukrainy

Celina Marchewka
Celina Marchewka
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Celina Marchewka
Po prawie 2 i pół roku oczekiwania i interwencji Gazety Wrocławskiej, nasz Czytelnik, Oleg Dudinkin, otrzyma do końca miesiąca decyzję w sprawie pozwolenia na pobyt czasowy. Urząd Wojewódzki wyjaśnia także przyczyny swojej opieszałości.

Sprawa naszego czytelnika, Olega Dudinkina, którą opisywaliśmy w ubiegłym tygodniu, zakończy się szczęśliwie. Mężczyzna prawie 2 i pół roku czekał na decyzję w sprawie swojej karty pobytu. Od czerwca 2018 roku nie mógł uzyskać też na ten temat żadnej informacji. Teraz, po interwencji Gazety Wrocławskiej, decyzję udało się jednak przyśpieszyć.

Przeczytaj więcej: Wrocław: Ponad dwa lata czekania na kartę pobytu i zero informacji

- Jestem bardzo szczęśliwy. Bez waszej pomocy nie wiem ile jeszcze bym czekał na kartę i nawet na jakąkolwiek informację. Oby moja historia wpłynęła jakoś na zmiany w urzędzie, żeby inne osoby nie musiały borykać się z takim problemem - komentuje Oleg Dudinkin.

W odpowiedzi na pytania, jakie skierowaliśmy do Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, otrzymaliśmy informację, że decyzja w sprawie mężczyzny jest projektowana i zostanie wydana jeszcze w listopadzie. Oleg Dudinkin, po spełnieniu wszystkich wymogów, złożył we wrześniu także wniosek o przyznanie mu statusu rezydenta długoterminowego UE. Nie wiedział, czy dokumenty dotarły do urzędu. Instytucja potwierdza także prace nad tym wnioskiem.

Wieloletnie oczekiwanie na decyzję w Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim we Wrocławiu

- Inspektorzy wydziału spraw obywatelskich i cudzoziemców na bieżąco zajmują się sprawami wniosków, jednak z roku na rok odnotowujemy wzrost liczby spraw (ponad 40 - procentowy przyrost wniosków między 30.06.2018 r. a 30.06.2019 r.) Wpływa to na czas wydania decyzji - wyjaśnia Sylwia Jurgiel, rzecznik DUW we Wrocławiu.

Aby poprawić funkcjonowanie urzędu, w styczniu tego roku zwiększona została liczba okienek na Sali obsługi. Zmiany te nie wpłynęły jednak na skrócenie czasu oczekiwania na wydanie decyzji. Być może stanie się tak, jeśli w DUW zatrudnionych zostanie więcej osób. Kierownictwo urzędu stara się bowiem o pozyskanie nowych etatów dla wydziału spraw obywatelskich i cudzoziemców. Niedawno uruchomiono także portal informacyjno - operacyjny dla cudzoziemców. Składa się on z dwóch modułów.

W instrukcji przysłanej redakcji Gazety Wrocławskiej przez DUW czytamy: "W panelu informacyjnym klienci urzędu mogą sprawdzić informacje o procedurze składania wniosków, niezbędnych dokumentach i wymaganiach formalnych. Z kolei w panelu operacyjnym klienci cudzoziemscy, sprawdzą stan realizacji złożonych przez siebie wniosków. Zostały tam również umieszczone wzory wszystkich formularzy i załączniki, w tym wnioski o udzielenie cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt stały, wnioski o wydanie karty pobytu, wnioski o wydanie lub przedłużenie cudzoziemcowi zezwolenia na pracę, wnioski o przedłużenie wizy krajowej czy wnioski o wpisanie zaproszenia do ewidencji zaproszeń. Wszystkie dokumenty można wydrukować i wypełnić w urzędzie lub online na portalu. Dla klientów na stronie uruchomiony został system pomocy kontekstowej zawierający najważniejsze informacje na temat sposobu wypełniania formularzy. Cudzoziemcy na bieżąco będą też informowani o popełnionych pomyłkach i będą mogli je poprawiać tak, by złożony wniosek był kompletny."

Czas na wydanie decyzji to 3 miesiące - a we Wrocławiu często 3 lata

Zgodnie z przepisami, urzędnicy po otrzymaniu kompletnego wniosku od cudzoziemca, mają 3 miesiące na wydanie decyzji w jego sprawie. We Wrocławiu terminy te wydłużają się jednak kilku a nawet kilkunastokrotnie. Dlaczego? Sylwia Jurgiel wyjaśnia, że czas oczekiwania zależy od indywidualnych okoliczności sprawy:

  • zgodnie z art. 35 § 5 Kpa do terminów załatwienia sprawy określonych w przepisach nie wlicza się terminów przewidzianych w przepisach prawa dla określonych czynności, okresów zawieszenia postępowania oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony albo z przyczyn niezależnych od organu.
  • postępowanie jest wszczynane po złożeniu w przewidzianym terminie pozbawionego braków formalnych wniosku lub po uzupełnieniu tych braków zgodnie z wezwaniem, we wskazanym terminie.
  • przed wydaniem decyzji o udzieleniu cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy, stały lub rezydenta długoterminowego UE wojewoda zasięga informacji, czy wjazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i pobyt na tym terytorium stanowią zagrożenie dla obronności lub bezpieczeństwa państwa lub ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego; Policja, Straż Graniczna i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, mają do 30 dni na udzielenie odpowiedzi, termin ten może jednak zostać wydłużony do 60 dni.
  • w trakcie prowadzonego postępowania, zgodnie z art. 7 Kodeksu Postępowania Administracyjnego, z urzędu lub na wniosek stron podejmowane są wszelkie czynności niezbędne do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz do załatwienia sprawy, mając na względzie interes społeczny i słuszny interes obywateli. Ponadto strona zostaje wezwana do uzupełnienia dokumentacji w terminie określonym w wezwaniu.

Tak więc 3 miesiące to fikcja? W innych województwach procedowanie wniosków o wydanie karty pobytu trwa o wiele krócej, niż we Wrocławiu. Okazuje się także, że po medialnych interwencjach, prace można przyśpieszyć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska