Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studia podyplomowe w Polsce. Co to za studia i ile trwają? Wiemy, kto może je podjąć i jak wygląda taki tryb nauki

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Studia podyplomowe. Jak wyglądają i co powinniśmy o nich wiedzieć?
Studia podyplomowe. Jak wyglądają i co powinniśmy o nich wiedzieć? unsplash/ Clay Banks
Studia podyplomowe zyskują popularność. Wiele osób decyduje się na taką formę nauki, chcąc zyskać dodatkowe kompetencje, m.in. w takich dziedzinach jak pedagogika specjalna, logopedia czy oligofrenopedagogika. Studia podyplomowe można odbyć także w trybie online. Sprawdź, czym są studia podyplomowe, czy pisze się na nich pracę i jaki tytuł przysługuje osobie, która je ukończy.

Spis treści

Studia podyplomowe. Na czym polegają?

Niektórzy myślą, że studia podyplomowe są tym samym, co studia magisterskie. Jest jednak wiele różnic. Jak sama nazwa wskazuje, studia podyplomowe można rozpocząć dopiero w momencie, gdy posiada się już dyplom (przynajmniej licencjacki lub inżynierski). Nie można pójść na te studia od razu po maturze, po studium policealnym lub pomaturalnym.

Studia podyplomowe najczęściej przypominają te, które odbywają się w trybie zaocznym. Zjazdy organizowane są weekendami, zazwyczaj kilka razy w miesiącu. Trzeba pamiętać też o tym, że studia podyplomowe są płatne. W zależności od tego, czy uczyć się będziemy na publicznej, czy prywatnej uczelni, koszty te mogą wzrastać. Niektóre uczelnie oferujące studia podyplomowe online oferują nie tylko zajęcia zdalne, ale też zadania, które trzeba wykonać na platformie e-learningowej.

Kto może iść na studia podyplomowe?

Taka forma nauki może okazać się odpowiednia dla osób, które skończyły już studia, ale chcą się przekwalifikować. Studia podyplomowe to także doskonała okazja do zwiększenia kompetencji w danej dziedzinie. Jeśli więc pracujemy na przykład jako nauczyciel, możemy udać się na studia w takim trybie, by zdobyć kompetencje do nauczania kolejnego przedmiotu czy pracy z uczniami z zaburzeniami. Niekiedy pracodawcy pokrywają koszty takiej formy nauki – częściowo lub w całości. Nauczyciele mogą otrzymać dofinansowanie do studiów podyplomowych.

Czasami studenci, którzy uzyskali dyplom licencjacki lub inżynierski, nie chcą kontynuować studiów w trybie magisterskim i decydują się właśnie na studia podyplomowe. To dobra okazja dla osób, które na co dzień pracują, ale wciąż chcą się kształcić i rozwijać swoje kompetencje.

Czy na studiach podyplomowych pisze się pracę?

Praca magisterska to duże wyzwanie dla studentów. Osoby, które rozważają rozpoczęcie studiów podyplomowych, zastanawiają się więc, czy pod koniec trzeba pisać pracę. Dużo zależy od konkretnej placówki. Niektóre tego nie wymagają, inne już tak. Osoby, które skończyły studia licencjackie bądź magisterskie, a później zdecydowały się na studia podyplomowe, podkreślają jednak, że pisanie pracy podyplomowej, jest prostsze, niż pisanie pracy dyplomowej. Zazwyczaj jest też ona krótsza i nie trzeba jej bronić. Na uczelniach, gdzie nie pisze się prac, ocena końcowa wystawiana jest na podstawie średniej ze studiów, a niekiedy także egzaminu końcowego.

Ile trwają studia podyplomowe i kiedy się zaczynają?

Studia podyplomowe trwają krócej niż studia magisterskie, licencjackie czy inżynierskie. Zazwyczaj są to 2-3 semestry w zależności od uczelni. Warto wiedzieć, że ta forma nauki rozpoczyna się w tym samym czasie, co inne studia, czyli na początku października.

Czy na studiach podyplomowych ma się status studenta?

Dla osób, które zastanawiają się nad rozpoczęciem studiów podyplomowych, bardzo ważny jest fakt, czy będą mieć status studenta. Okazuje się, że nie. Jeśli więc jest to dla nas istotny aspekt, lepszym pomysłem będzie rozpoczęcie studiów zaocznych.

Czy po studiach podyplomowych ma się tytuł naukowy?

Studia podyplomowe nie gwarantują żadnego tytułu naukowego. W momencie, gdy komuś zależy na tym, by uzyskać dodatkowy tytuł, studia podyplomowe nie będą dla niego odpowiednie. Pracodawcy mogą jednak docenić to, że dana osoba chce się kształcić i podejmuje studia, by rozwijać swoje umiejętności. Absolwent studiów podyplomowych otrzymuje z kolei świadectwo ukończenia takiego trybu nauki. Może być ono ważne w poszukiwaniu dobrze płatnej pracy.

Studia podyplomowe online

Coraz więcej szkół oferuje studia podyplomowe online. Taka forma nauki to dobry pomysł szczególnie dla osób, które musiałyby daleko dojeżdżać do większych miast. Studia podyplomowe w takim trybie oferują m.in. Akademia Leona Koźmińskiego, Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego, Wyższa Szkoła Nauk Społecznych z siedzibą w Lublinie oraz Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości. W zależności od poszczególnych uczelni można tam studiować kierunki prawnicze, pedagogiczne i inne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Studia podyplomowe w Polsce. Co to za studia i ile trwają? Wiemy, kto może je podjąć i jak wygląda taki tryb nauki - Strefa Edukacji

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska