Studentka z Wrocławia stworzyła stronę internetową dla niesłyszących rówieśników

Monika Fajge
Monika Fajge
Autorka strony internetowej dedykowanej niesłyszącym absolwentom szkół średnich i studentom
Autorka strony internetowej dedykowanej niesłyszącym absolwentom szkół średnich i studentom Uniwersytet Przyrodniczy
Udostępnij:
„Studia na migi” - to inicjatywa Zuzanny Czekaj z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Studentka pomaga swoim głuchym i niedosłyszącym rówieśnikom. Jej pomysł został doceniony.

Zuzanna Czekaj, wraz z pięcioosobowym zespołem, stworzyła stronę internetową dedykowaną osobom głuchym i niedosłyszącym. Chodzi o studentów i absolwentów szkół średnich, którzy chcą kontynuować naukę na uczelni wyższej.

Witryna studianamigi.pl powstała w ramach ogólnopolskiego projektu “Popularyzacja nie boli”, organizowanego przez Krajową Reprezentację Doktorantów. Projekt jest skierowany do studentów i doktorantów, którzy pasjonują się nauką i chcą ją “wypchnąć” poza uniwersyteckie mury.

– Przyświecał nam jeden, wspólny cel – przyczynić się do budowania lepszego świata dla głuchych. Staramy się popularyzować studia, informować oraz podejmować inicjatywy, które mają pozytywny wpływ na rzeczywistość tych osób – tłumaczy Zuzanna Czekaj.

Problem jest duży, bo z szacunków wynika, że liczba osób głuchych w Polsce sięga około 500 tys., a dodatkowe 900 tys. Polaków ma poważny uszczerbek słuchu. Liczba studentów głuchych lub niedosłyszących od kilku lat mieści się natomiast w przedziale 1100 - 1400 osób, w tym zdecydowana większość (ponad 90 proc.) to studenci stacjonarni.

– Liczymy, że naszymi działaniami ułatwimy osobom, które chciałby studiować podjęcie tej decyzji – tłumaczy studentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego.

Strona internetowa, którą stworzyła Zuzanna i jej zespół zawiera m.in. oferty polskich uniwersytetów i politechnik, skierowane do osób niesłyszących. Na stronie można znaleźć informacje o rekrutacji na wybrane uczelnie (z filmami w języku migowym), ciekawostki związane ze studiami, ale też zapoznać się z historiami innych niepełnosprawnych absolwentów.

- Sporo już się nam udało, ale dużo jest jeszcze do zrobienia, dlatego chcemy kontynuować i rozwijać projekt. W najbliższych planach jest m.in. podjęcie współpracy z fundacjami i stowarzyszeniami, które skupiają osoby głuche i niedosłyszące, tak by nasze kolejne inicjatywy wpisywały się w ich potrzeby – podkreśla Zuzanna Czekaj.

Uniwersytet Przyrodniczy przyjazny osobom niesłyszącym i niedosłyszącym

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu zapewnia m.in.:

  • wsparcie tłumacza języka migowego
  • dodatkowe zajęcia z języka obcego i innych przedmiotów
  • dopasowane zajęcia wychowania fizycznego
  • materiały dydaktyczne w formie pisemnej
  • tablicę interaktywną ułatwiającą zajęcia z języka obcego
  • zdawanie egzaminów w formie pisemnej lub przy pomocy tłumacza
  • pomoc finansową i psychologiczną

Niemal wszystkie kierunki studiów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu są dostępne dla osób głuchych i niedosłyszących.ZOBACZ TAKŻE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wyspa zamieszkała przez dzikie plemię

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie