Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studentka z Wrocławia stworzyła stronę internetową dla niesłyszących rówieśników

Monika Fajge
Monika Fajge
Autorka strony internetowej dedykowanej niesłyszącym absolwentom szkół średnich i studentom
Autorka strony internetowej dedykowanej niesłyszącym absolwentom szkół średnich i studentom Uniwersytet Przyrodniczy
„Studia na migi” - to inicjatywa Zuzanny Czekaj z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Studentka pomaga swoim głuchym i niedosłyszącym rówieśnikom. Jej pomysł został doceniony.

Zuzanna Czekaj, wraz z pięcioosobowym zespołem, stworzyła stronę internetową dedykowaną osobom głuchym i niedosłyszącym. Chodzi o studentów i absolwentów szkół średnich, którzy chcą kontynuować naukę na uczelni wyższej.

Witryna studianamigi.pl powstała w ramach ogólnopolskiego projektu “Popularyzacja nie boli”, organizowanego przez Krajową Reprezentację Doktorantów. Projekt jest skierowany do studentów i doktorantów, którzy pasjonują się nauką i chcą ją “wypchnąć” poza uniwersyteckie mury.

– Przyświecał nam jeden, wspólny cel – przyczynić się do budowania lepszego świata dla głuchych. Staramy się popularyzować studia, informować oraz podejmować inicjatywy, które mają pozytywny wpływ na rzeczywistość tych osób – tłumaczy Zuzanna Czekaj.

Problem jest duży, bo z szacunków wynika, że liczba osób głuchych w Polsce sięga około 500 tys., a dodatkowe 900 tys. Polaków ma poważny uszczerbek słuchu. Liczba studentów głuchych lub niedosłyszących od kilku lat mieści się natomiast w przedziale 1100 - 1400 osób, w tym zdecydowana większość (ponad 90 proc.) to studenci stacjonarni.

– Liczymy, że naszymi działaniami ułatwimy osobom, które chciałby studiować podjęcie tej decyzji – tłumaczy studentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego.

Strona internetowa, którą stworzyła Zuzanna i jej zespół zawiera m.in. oferty polskich uniwersytetów i politechnik, skierowane do osób niesłyszących. Na stronie można znaleźć informacje o rekrutacji na wybrane uczelnie (z filmami w języku migowym), ciekawostki związane ze studiami, ale też zapoznać się z historiami innych niepełnosprawnych absolwentów.

- Sporo już się nam udało, ale dużo jest jeszcze do zrobienia, dlatego chcemy kontynuować i rozwijać projekt. W najbliższych planach jest m.in. podjęcie współpracy z fundacjami i stowarzyszeniami, które skupiają osoby głuche i niedosłyszące, tak by nasze kolejne inicjatywy wpisywały się w ich potrzeby – podkreśla Zuzanna Czekaj.

Uniwersytet Przyrodniczy przyjazny osobom niesłyszącym i niedosłyszącym

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu zapewnia m.in.:

  • wsparcie tłumacza języka migowego
  • dodatkowe zajęcia z języka obcego i innych przedmiotów
  • dopasowane zajęcia wychowania fizycznego
  • materiały dydaktyczne w formie pisemnej
  • tablicę interaktywną ułatwiającą zajęcia z języka obcego
  • zdawanie egzaminów w formie pisemnej lub przy pomocy tłumacza
  • pomoc finansową i psychologiczną

Niemal wszystkie kierunki studiów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu są dostępne dla osób głuchych i niedosłyszących.ZOBACZ TAKŻE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska