Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci – uchodźcy wybierają Wrocław. Trwa rekrutacja na uczelnie wyższe

Monika Fajge
Monika Fajge
Studenci, którzy uzyskali status uchodźcy, mogą kontynuować naukę bezpłatnie.
Studenci, którzy uzyskali status uchodźcy, mogą kontynuować naukę bezpłatnie. Łukasz Kaczanowski/Polska Press - zdjęcie ilustracyjne
Od początku inwazji Rosji na Ukrainę, na polskie uczelnie aplikowało prawie 6 tys. Ukraińców. W samym Wrocławiu studiować chce kilkuset uchodźców. Największym zainteresowaniem cieszy się Politechnika Wrocławska.

Wśród obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed wojną do Polski, sporą grupę stanowią studenci. Część z nich kontynuuje naukę na macierzystych uczelniach, pozostali aplikują na uniwersytety w naszym kraju. Studenci, którzy uzyskali status uchodźcy, mogą kontynuować naukę bezpłatnie.

Najwięcej obywateli Ukrainy zgłosiło się na Politechnikę Wrocławską.

- W sumie mamy 355 zgłoszeń od kandydatów z Ukrainy, a najpopularniejszym kierunkiem jest wśród nich informatyka. Pierwsza rekrutacja trwa do 7 lipca, dlatego kandydatów może jeszcze przybyć - mówi Michał Ciepielski z działu informacji i promocji politechniki.

Kilkudziesięciu studentów – uchodźców przyjmie też Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.

– Dotychczas odnotowaliśmy 55 potencjalnych kandydatów objętych ochroną (zgodnie z Ustawą z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa) do przyjęcia na studia, zarówno w drodze rekrutacji, jak i przeniesienia – informuje Małgorzata Moczulska, rzecznik prasowy Uniwersytetu Przyrodniczego

Ukraińcy, którzy wybrali tę uczelnię, będą studiować m.in.: weterynarię, geodezję i kartografię, biotechnologię, a także dietetykę i żywienie człowieka.

Na Uniwersytecie Wrocławskim rekrutacja dedykowana osobom ze statusem ochrony czasowej (uchodźcom), rozpocznie się dopiero 1 lipca.

- W tej chwili prowadzona jest ogólna rekrutacja dla cudzoziemców. W niej, na chwilę obecną zrekrutowały się 144 osoby z Ukrainy, w tym 28 osób ze statusem ochrony czasowej – informuje Marta Filistowicz, kierownik działu nauczania Uniwersytetu Wrocławskiego.

Przyszli żacy stawiają na takie kierunki jak: stosunki międzynarodowe, dyplomacja europejska, europeistyka, informatyka, politologia oraz zarządzanie migracjami.

W przypadku studentów medycyny, to Ministerstwo Zdrowia decydowało, gdzie (na jaką uczelnię medyczną) kto trafi.

– Dostaliśmy z ministerstwa listę kilkudziesięciu nazwisk, głównie przyszłych lekarzy i stomatologów, ale żadna z tych osób nie zdecydowała się studiować na naszym uniwersytecie – informuje Monika Kowalska, rzecznik prasowy wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego. – Większość uznała, że będzie kontynuować studia zdalnie, na uczelniach w swoim kraju. U nas studenci z Ukrainy musieliby najpierw uzupełnić różnice programowe, bo program nauczania lekarzy na ukraińskich uczelniach odbiega od tego stosowanego w Unii Europejskiej – wyjaśnia Kowalska.

Dodaje też, że przyjęcie kilkudziesięciu dodatkowych osób nie byłoby dla uczelni problemem organizacyjnym. Uniwersytet jest na to przygotowany.

Studenci z Ukrainy mogą liczyć na udogodnienia.

Studenci – uchodźcy są przyjmowani na polskie uczelnie, w tym te we Wrocławiu, na podstawie posiadanych dokumentów albo tzw. oświadczenia studenta. Ci, którzy będą studiować na uczelniach publicznych, nie będą płacić za studia w Polsce. Muszą jednak być przyjęci na kierunek stacjonarny w języku polskim. Będą mogli też ubiegać się o stypendium socjalne czy kredyt studencki. W przypadku studiów stacjonarnych w języku obcym i studiów niestacjonarnych, studenci mogą ubiegać się o zwolnienie z opłaty za naukę.

Ukraińcy chętnie studiują w Polsce

Przez ostatnie lata studenci ukraińskiego pochodzenia stanowią najliczniejszą grupę obcokrajowców w polskich szkołach wyższych. Na koniec grudnia ubiegłego roku w Polsce studiowało ponad 34 tys. 700 obywateli Ukrainy. To 41 proc. wszystkich studentów zagranicznych w Polsce. Ukraińcy stanowią też 17 proc. zagranicznych studentów, którzy są w trakcie studiów doktoranckich.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska