Strzelnica w piwnicy zabytkowego dworca w centrum miasta. Kto się na to zgodził?

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
W miniony czwartek, około godz. 17.00, doszło do pożaru w strzelnicy znajdującej się w budynku Dworca Świebodzkiego. Zginął młody, 24-letni mężczyzna, który - gdy ogień się już rozprzestrzenił - nie miał drogi ucieczki. Do pożaru doszło podczas strzelania. - Zapalił się wtedy zgromadzony na ścianach i suficie proch strzelniczy - tłumaczy prokurator Justyna Pilarczyk. Jak to się stało, że w budynku zabytkowego dworca znalazła się strzelnica i czy to możliwe, by z takiego pomieszczenia była tylko jedna droga ewakuacji?CZYTAJ WIĘCEJ NA KOLEJNYM SLAJDZIE Paweł Relikowski / Polska Press
W miniony czwartek, około godz. 17.00, doszło do pożaru w strzelnicy znajdującej się w budynku Dworca Świebodzkiego. Zginął młody, 24-letni mężczyzna, który - gdy ogień się już rozprzestrzenił - nie miał drogi ucieczki. Do pożaru doszło podczas strzelania. - Zapalił się wtedy zgromadzony na ścianach i suficie proch strzelniczy - tłumaczy prokurator Justyna Pilarczyk. Jak to się stało, że w budynku zabytkowego dworca znalazła się strzelnica i czy to możliwe, by z takiego pomieszczenia była tylko jedna droga ewakuacji?

W budynku dworca znajdowała się strzelnica ProGun, należąca do Dariusza Hoffmana. Właścicielem pomieszczeń w budynku dworca są Polskie Koleje Państwowe S.A. i to ta spółka wynajmowała panu Dariuszowi pomieszczenie znajdujące się w piwnicy, w prawym skrzydle dworca.

- Właściciel po podpisaniu umowy przedłożył min. legitymację instruktora sportu: strzelectwo sportowe. Umowa została zawarta 1 sierpnia 2016 roku na czas nieokreślony z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia. Lokal znajduje się w przyziemiu budynku i zlokalizowany w prawym skrzydle. W czasie obowiązywania umowy nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości po stronie najemcy - mówi Bartłomiej Sarna z Biura Komunikacji i Promocji w spółce Polskie Koleje Państwowe S.A.. - PKP S.A. zobowiązała najemcę w umowie do spełnienie wszystkich standardów dotyczących bezpieczeństwa.

Bartłomiej Sarna wylicza, że zgodnie z umową, firma prowadząca strzelnicę musi posiadać w okresie obowiązywania umowy niezbędne do prowadzenia działalności licencje, pozwolenia, koncesje i decyzje administracyjne, przestrzegać przepisów prawa budowlanego, przepisów sanitarnych przepisów dotyczących ochrony środowiska, wykonać we własnym zakresie i na własny koszt prace związane z zagospodarowaniem lokalu, na potrzeby swojej działalności gospodarczej oraz przyjąć odpowiedzialność za realizację obowiązków z zakresu ochrony przeciwpożarowej.

Jednak na pytanie, czy właściciel strzelnicy spełnił wszystkie warunki w momencie podpisywania umowy, Bartłomiej Sarna odpowiada dyplomatycznie: - To po stronie najemcy było uzyskanie wszystkich zgód i pozwoleń na prowadzenie działalności w tym lokalu przewidzianych przepisami prawa - mówi Sarna.

Wiele wskazuje na to, że przedsiębiorca rozpoczynający działalność w lokalu zbliżonym do tego na Dworcu Świebodzkim, musi spełnić wymogi bezpieczeństwa, ale tylko w teorii. Bo w praktyce nikt tego nie sprawdza.

- W budynku dworca prowadzi swoją działalność kilkanaście firm. ProGun było jedną z nich. Straż pożarna przeprowadzała kontrolę w kondygnacjach naziemnych, a dokładniej w escape roomie, który również mieścił się w budynku dworca (chodzi o House of Fear Dom Strachu - przyp. red.). Wówczas, po stwierdzeniu nieprawidłowości, escape room zamknięto - mówi Daniel Mucha, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu.

Ale kontrole escape roomów były przeprowadzane po wydaniu takiego nakazu przez Joachima Brudzińskiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji. Kontrole zorganizowano po tym, jak do pożaru doszło w jednym z escape roomów w Koszalinie. W wyniku tego pożaru zginęło pięć osób, a jedna została ranna.

- Pan Hoffman nie zgłaszał się do nas z prośbą o przeprowadzenie takiej kontroli. Co więcej, ani on nie musi się do nas zgłosić, ani my nie musimy przeprowadzić kontroli przeciwpożarowej w takim obiekcie przy rozpoczynaniu działalności - tak mówią przepisy. To na barkach przedsiębiorcy spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo przeciwpożarowe, my nie sprawdzamy, czy wszystkie zasady zostały zachowane. Takie działania prowadzone są tylko w przypadku dużych obiektów, które mieszczą więcej niż 50 osób. Wówczas kontrolę przeprowadzają strażacy z komendy miejskiej. Tyle że ta strzelnica była przestrzenią użyteczności publicznej i nie mieściła więcej niż 50 osób - dodaje Daniel Mucha.

Daniel Mucha mówi tutaj o takich obiektach, jak przedszkola, szpitale czy galerie handlowe - przed ich otwarciem, rzeczywiście, kontrola straży pożarnej jest prowadzona.

- Nie ma też żadnych przepisów, które nakazywałyby, żeby w przypadku tak niewielkiego lokalu było więcej niż jedno wyjście ewakuacyjne. Zgodnie z przepisami jedno wystarczy - mówi Daniel Mucha.

Kiedy straż pożarna może przeprowadzić kontrolę? - Takich obiektów jak ta strzelnica powstaje bardzo wiele, teraz rosną jak grzyby po deszczu. Dopiero wtedy, gdy ktoś odwiedzi taki obiekt i zgłosi się do nas, twierdząc, że był tam i prawdopodobnie "coś tam jest nie tak", to przeprowadzimy tam kontrolę - wyjaśnia Mucha. - Jeżeli dla właściciela obiektu, który rozpoczyna jakąś działalność, ważny jest biznes, to zazwyczaj sam dba o to, żeby wszystkie wymogi bezpieczeństwa zostały zachowane. Jeżeli komuś zależy tylko i wyłącznie na zysku, to potem dochodzi do różnych tragicznych sytuacji - dodaje.

Policja też nie może się mieszać do działania strzelnicy. - Nasz Wydział Postępowania Administracyjnego wydaje zezwolenia na broń, ale nie weryfikuje działań strzelnic - wyjaśnia Kamil Rynkiewicz z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Miasto również nie ma większego wpływu na to, co powstaje w centrum, w tym w budynkach uznawanych za zabytkowe.

- Działamy w ramach obowiązującego w całej Polsce ustawodawstwa. Jeśli obiekt wymaga przebudowy i jest wpisany rejestru zabytków, to wówczas plany takiej przebudowy podlegają ocenie Biura Architektury i Budownictwa Urzędu Miejskiego i Miejskiego Konserwatora Zabytków. Właściciel jest zobowiązany nam takie plany przedłożyć - mówi Tomasz Myszko-Wolski z biura prasowego Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

W innych przypadkach nie ma takiego obowiązku.

- W ramach ustawy o broni i amunicji obowiązkiem miasta jest sprawdzenie regulaminu strzelnicy. I taki regulamin ta firma nam przedstawiła, został zatwierdzony. Nie możemy ingerować w lokalizację obiektu - dodaje Grzegorz Rajter z biura prasowego Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Na razie nie wiadomo także, na ile szacowane są straty dotyczące samego budynku dworca (jest on zabytkowy, powstał w roku 1842). - Nie oszacowaliśmy jeszcze strat, na miejscu trwają czynności służb. Miejsce zdarzenia nie zostało nam jeszcze przekazane - wyjaśnia Bartłomiej Sarna.

Wszystko wskazuje więc na to, że "bez znaczenia" jest fakt, że to była strzelnica. To, że lokal mieścił się w zabytkowym budynku, też jest w teorii bez znaczenia, bo żadna kontrola nie musiała zostać przeprowadzona, a cała odpowiedzialność za bezpieczeństwo spoczywała jedynie na właścicielu firmy. Próbowaliśmy się skontaktować również z Dariuszem Hoffmanem, do którego należy strzelnica, ale przez cały dzień jego telefon był wyłączony.

Flesz - Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 30

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

K
KODLKPM
18 listopada, 13:38, KODLKPM:

Szukajcie sprawców spośród mikoli z tej listy!!!

CZARNA LISTA DOLNOŚLĄSKICH MIKOLI

Uwaga! Podajemy listę mikoli zidentyfikowanych z imienia i nazwiska aktywnie hejtujących na portalach internetowych starania o reaktywację niektórych lokalnych linii kolejowych na Dolnym Śląsku, gdzie także zniesławiają oraz wulgarnie obrażają różne osoby. Trolle te szczególnie upodobały sobie linię kolejową Jelenia Góra - Lwówek Śląski, gdzie Koleje Dolnośląskie niedawno zlikwidowały wszystkie pociągi a lokalne społeczności aktualnie walczą o ich przywrócenie.

Kamil Styrna

Krzysztof Czarnecki

Maciej Miłosz

Wiktor Lis

Cztery trolle ze Świdnicy obrażające mieszkańców Lwówka Śląskiego na dolnośląskich portalach i hejtujące pociągi do Lwówka. Pierwszy z wymienionych użytkowników znany jest również z portalu "Rynek Kolejowy", gdzie zakłada dziesiątki fakekont.

Radosław Miśta

Grzegorz Jóźwicki

Rafał Skrzatek

Marek Świtalski

Jakub Adamczyk

Dariusz Wojciechowski

Tomasz Warszawski

Adam Mikołaj Maćkowiak

Bartosz Jewsiewicki

Damian Chrustowski

Maciej Gorzechowski

Robert Mitura

Jacek Kaźmierczak

Jacek Wielgus

Emil Sawicki

Tomek Janiszewski

Jarosław Lizak

Kamil Oroń

Mikole głównie z Wrocławia i okolic, zidentyfikowane z imienia i nazwiska na podstawie komentarzy na Facebooku oraz kolejowych forach, piszące anonimowo też na innych portalach. Wywołują kłótnie i obrażają mieszkańców z okolic Jeleniej Góry i Lwówka Śląskiego.

Grzegorz Oleś "Światowid"

Troll z Przesieki, przewodniczący Komitetu Obrony Dolnośląskich Linii Kolejowych (KODLK), który zamiast ratować lokalne linie kolejowe wywołuje albo podsyca w internecie kłótnie mające na celu torpedowanie remontów tych tras.

Jakub Madrjas

Michał Szymajda

Kamila Bielawska

Redaktorzy i moderatorka "Rynku Kolejowego", którzy z fikcyjnych kont na "Rynku Kolejowym" rozpowszechniają nieprawdę, sabotują wysiłki o ratowanie niektórych linii kolejowych na Dolnym Śląsku, obrażają różne osoby, publikują zniesławienia osób zaangażowanych w działalność na rzecz ratowania lokalnych linii kolejowych oraz wykorzystując swoje uprawnienia moderatorskie preparują dyskusje usuwając z portalu komentarze niezgodne z ich poglądami lub odpowiedzi do swoich wpisów, aby nadać dyskusjom określony wydźwięk. Podobna aktywność też na Facebooku i prawdopodobnie też innych portalach.

Marcin Medyk

Adwokat z Kluczborka (zam. Kluczbork, ul. Krakowska 22), który zamiast dbać o przestrzeganie prawa obraża na różnych portalach osoby, z którymi nie zgadza się w poglądach, nęka te osoby oraz spamuje portale hejtem i wyzwiskami.

Andrzej Sosna

Mikol z Wrocławia notorycznie zniesławiający na różnych portalach byłego sołtysa Marczowa zaangażowanego dawniej w działalność mającą na celu poprawę dla mieszkańców oferty kolejowej na linii Jelenia Góra - Lwówek Śląski. Pisze m.in. na Facebooku pod imieniem i nazwiskiem, "Rynku Kolejowym" (nick "Zdzisław Skywalker") oraz wielu innych portalach regionalnych i kolejowych pod różnymi pseudonimami.

Michał Nadolski

Agnieszka Szymkiewicz

Pseudodziennikarze świdnickiego szmatławca Swidnica24.pl, którzy odpowiadają za obelżywe wyzwiska pod adresem mieszkańców Lwówka Śląskiego pojawiające się na tym portalu przy artykułach o tematyce kolejowej.

Powyższa lista ma charakter informacyjny i ma na celu ostrzeżenie czytelników, miłośników kolei i osoby z branży kolejowej przed trollami, spamerami i hejterami notorycznie wywołującymi kłótnie i publikującymi kłamliwe komentarze, w związku z nasileniem się w ostatnim czasie takich działań w internecie pod artykułami o kolei na Dolnym Śląsku. TAK dla powrotu pociągów na lokalne linie kolejowe Dolnego Śląska, NIE dla hejterstwa, chamstwa i sabotowania wysiłków ludzi o poprawę komunikacji w regionach odległych od Wrocławia!

Lista będzie na bieżąco aktualizowana i publikowana.

Rozpowszechnianie dozwolone, a nawet wskazane.

Komitet Obrony Dolnośląskich Linii Kolejowych Przed Mikolami (KODLKPM)

K
KODLKPM

Szukajcie sprawców spośród mikoli z tej listy!!!

CZARNA LISTA DOLNOŚLĄSKICH MIKOLI

Uwaga! Podajemy listę mikoli zidentyfikowanych z imienia i nazwiska aktywnie hejtujących na portalach internetowych starania o reaktywację niektórych lokalnych linii kolejowych na Dolnym Śląsku, gdzie także zniesławiają oraz wulgarnie obrażają różne osoby. Trolle te szczególnie upodobały sobie linię kolejową Jelenia Góra - Lwówek Śląski, gdzie Koleje Dolnośląskie niedawno zlikwidowały wszystkie pociągi a lokalne społeczności aktualnie walczą o ich przywrócenie.

Kamil Styrna

Krzysztof Czarnecki

Maciej Miłosz

Wiktor Lis

Cztery trolle ze Świdnicy obrażające mieszkańców Lwówka Śląskiego na dolnośląskich portalach i hejtujące pociągi do Lwówka. Pierwszy z wymienionych użytkowników znany jest również z portalu "Rynek Kolejowy", gdzie zakłada dziesiątki fakekont.

Radosław Miśta

Grzegorz Jóźwicki

Rafał Skrzatek

Marek Świtalski

Jakub Adamczyk

Dariusz Wojciechowski

Tomasz Warszawski

Adam Mikołaj Maćkowiak

Bartosz Jewsiewicki

Damian Chrustowski

Maciej Gorzechowski

Robert Mitura

Jacek Kaźmierczak

Jacek Wielgus

Emil Sawicki

Tomek Janiszewski

Jarosław Lizak

Kamil Oroń

Mikole głównie z Wrocławia i okolic, zidentyfikowane z imienia i nazwiska na podstawie komentarzy na Facebooku oraz kolejowych forach, piszące anonimowo też na innych portalach. Wywołują kłótnie i obrażają mieszkańców z okolic Jeleniej Góry i Lwówka Śląskiego.

Grzegorz Oleś "Światowid"

Troll z Przesieki, przewodniczący Komitetu Obrony Dolnośląskich Linii Kolejowych (KODLK), który zamiast ratować lokalne linie kolejowe wywołuje albo podsyca w internecie kłótnie mające na celu torpedowanie remontów tych tras.

Jakub Madrjas

Michał Szymajda

Kamila Bielawska

Redaktorzy i moderatorka "Rynku Kolejowego", którzy z fikcyjnych kont na "Rynku Kolejowym" rozpowszechniają nieprawdę, sabotują wysiłki o ratowanie niektórych linii kolejowych na Dolnym Śląsku, obrażają różne osoby, publikują zniesławienia osób zaangażowanych w działalność na rzecz ratowania lokalnych linii kolejowych oraz wykorzystując swoje uprawnienia moderatorskie preparują dyskusje usuwając z portalu komentarze niezgodne z ich poglądami lub odpowiedzi do swoich wpisów, aby nadać dyskusjom określony wydźwięk. Podobna aktywność też na Facebooku i prawdopodobnie też innych portalach.

Marcin Medyk

Adwokat z Kluczborka (zam. Kluczbork, ul. Krakowska 22), który zamiast dbać o przestrzeganie prawa obraża na różnych portalach osoby, z którymi nie zgadza się w poglądach, nęka te osoby oraz spamuje portale hejtem i wyzwiskami.

Andrzej Sosna

Mikol z Wrocławia notorycznie zniesławiający na różnych portalach byłego sołtysa Marczowa zaangażowanego dawniej w działalność mającą na celu poprawę dla mieszkańców oferty kolejowej na linii Jelenia Góra - Lwówek Śląski. Pisze m.in. na Facebooku pod imieniem i nazwiskiem, "Rynku Kolejowym" (nick "Zdzisław Skywalker") oraz wielu innych portalach regionalnych i kolejowych pod różnymi pseudonimami.

Michał Nadolski

Agnieszka Szymkiewicz

Pseudodziennikarze świdnickiego szmatławca Swidnica24.pl, którzy odpowiadają za obelżywe wyzwiska pod adresem mieszkańców Lwówka Śląskiego pojawiające się na tym portalu przy artykułach o tematyce kolejowej.

G
Gość

Kiedy w końcu pociągniecie do odpowiedzialności karnej tego obłąkańca z Wrocławia co wypisuje bzdety o Lwówku pod każdym artykułem o kolei. Ten człowiek być może jest psychicznie chory i może trzeba mu pomóc.

o
od kibola do psychola

I ciekawe dlaczego po wpisaniu w Google nicka "wasabiWKS" i dwóch pierwszych liczb z jego adresu IP (93.175.116.87) ujawnionego niedawno na jednym z portali wyświetlają się wyłącznie strony Polskiego Radia Wrocław na których ten wrocławski świr naparza wyzwiskami na Lwówek, Jelenią Górę, sołtysa Marczowa itd.? Policja i zniesławiane osoby - do roboty! Czy operator Aero2 wie do jakich celów ów osobnik wykorzystuje tę sieć, korzystając z możliwości łatwej zmiany numeru IP za pomocą sieci Aero2? Czy firma PSSK Sp. z o.o. - operator sieci kablowych i dostawca internetu z Wrocławia mający swoją siedzibę przy ul. Zdrowej 22/K2 (prezes zarządu: Michał Krzysztof Ickiewicz), dysponująca numerem IP 93.175.116.87 w domenie h11687.man.tk-internet.pl przydzielonym temu osobnikowi zdaje sobie sprawę, że za pomocą jej sieci od długiego czasu nagminnie łamane jest prawo w internecie?

M
Marcin Medyk

Dlatego we Wrocławiu powinny zostać zlikwidowane wszystkie pociągi, bo ludzie nie umieją zachować się na przejazdach kolejowych.

M
Marcin Miłosz

Tylko kury i kaczki będą miały świetny dojazd na targ to Wrocławia na Wsiebodzkim. A co z sudeckimi kurortami Karpaczem, Świeradowem, Lwówkiem, gdzie mieszkańcy potrzebują pociągów???

b
bekacz

Wsiocław Wsiebodzki - Wsiobudka - Wsidnica. Znacie może gdzieś kolej "aglomeracyjną", która łączyłaby trzy wioski? To nadaje się jedynie do Księgi Rekordów Guinessa :DDDD

G
Gupie ludky jadom

Jadą sobie głupie ludki

Do Wsiobudki, tej Wsiobudki

Kunia wczoraj im zabrali

To puciongiem pojechali.

Jadą sobie głupie kmioty

Do roboty, do roboty.

Wsiadła nawet chuda krowa

Rzekła krótko:

- "Do Pustkowa."

Nawet jechał prosiak stary

Gdzie? No przecież! Na Świniary!

Wszystkie kmioty się zleciały

Wiejski pociąg aglomeracyjny podziwiały :DD

w
wrocławianin

Marszałek, czy ty jesteś normalny człowieku? Ludzie się wyprowadzają z Wrocławia bo mają serdecznie dość stania w korku... A tu kolejne reaktywacje linii kolejowych się szykują. szybciej dojadę busem do Trzebnicy niż twoim śmierdzącym pociągiem

w
warszawiak

Wsiocław nie potrzebuje pociągów. Ludzie są tu zbyt biedni, a Dolny Śląsk nie będzie ciągle finansował im promocji do wszystkich okolicznych wioch. A tabor przerzucić na linie turystyczne do Lwówka, Karpacza, Kowar czy Świeradowa, gdzie jest mnóstwo bogatych turystów, zaś mieszkańcom też powodzi się dużo lepiej.

G
Gość

Zdjęcie tego trolla z Kolei Dolnosląskich z forum powinno wisieć na głównej stronie gazety, idiota od wczoraj ciągle spamuje.

A
Anka Trzebniczanka

My tez nie chcemy pociągów. Lepiej wyremontować tory do prestiżowych kurortów sudeckich: Karpacza, Świeradowa, Kowar i Lwówka.

M
Marcin Miłosz

Tylko kury i kaczki będą miały świetny dojazd na targ to Wrocławia na Wsiebodzkim. A co z sudeckimi kurortami Karpaczem, Świeradowem, Lwówkiem, gdzie mieszkańcy potrzebują pociągów???

w
warszawiak

Wsiocław nie potrzebuje pociągów. Ludzie tutaj są zbyt biedni, a Dolny Śląsk nie będzie ciągle finansował im promocji do wszystkich okolicznych wioch. A tabor przerzucić na linie turystyczne do Lwówka, Karpacza, Kowar czy Świeradowa, gdzie jest mnóstwo bogatych turystów, zaś mieszkańcom też powodzi się dużo lepiej.

w
wieprz ze Świniar

Pewnie tylko ten świr z Kolei Dolnośląskich chce tej linii do Sobótki... Ja jej nie chce. Przejazd takiego pociągu, to jeszcze większe korki na Świniarach... Niech sobie hulajnogą jeździ....

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3