MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Starostwo mówi "nie"

ZS
W uzasadnieniu podkreśla się, że gminy nie są merytorycznie przygotowane do prowadzenia różnorodnych typów, kierunków, specjalności szkół ogólnokształcących i zawodowych, jest to bowiem problematyka zdecydowanie różniąca się w stosunku do prowadzonych przez nie szkół podstawowych czy gimnazjów.

Gminy Czchów i Szczurowa chcą same prowadzić szkoły

     Już kilka miesięcy temu władze gmin Czchów i Szczurowa podjęły uchwały w sprawie przejęcia szkół ponadgimnazjalnych na swoim terenie i prowadzenie ich jako zadań własnych, następnie przesłały prośby do starostwa, aby wypowiedziało się na ten temat. Dyskusję wokół tego problemu zaplanowano na najbliższą sesję Rady Powiatu, już dziś jednak wiadomo, że starostwo zajęło negatywne stanowisko.
     - Wiele zadań dotyczacych kształcenia młodocianych pracowników z zakresu przedmiotów zawodowych wymaga wiedzy powiatowej. Aktualnie szkolnictwo ponadgimnazjalne stoi przed kompleksową reformą systemu edukacyjnego - powstaną licea profilowane, dwuletnie szkoły zawodowe i policealne studia zawodowe. Wystąpi konieczność restrukturyzacji warsztatów szkolnych, zorganizowania międzypowiatowych centrów kształcenia zawodowego, specjalizujących się w poszczególnych branżach. Całkowita zmiana struktury szkolnictwa, przygotowanie nowoczesnej bazy technodydaktycznej, wybór najbardziej właściwych profili kształcenia oraz przekwalifikowanie, dokształcenie i doskonalenie nauczycieli pod kątem reformy mogą być kompleksowo rozwiązywane jednocześnie na poziomie powiatu (...) Z powyższych powodów, kierowanie szkołami, systemem kształcenia, przemianami, których należy dokonać, powinno być prowadzone z jednego miejsca, zgodnie z potrzebami całego powiatu. Przekazanie szkół ogólnokształcących i zawodowych gminom utrudniłoby pełne rozpoznanie problemu i decydowanie o kierunkach kształcenia - _głosi dalej uzasadnienie starostwa.
     
- Odmowa starostwa niezgodna jest z obowiazującymi przepisami, które umożliwiają gminom tworzenie i prowadzenie szkół średnich - mówi wójt Szczurowej Marian Zalewski. - Je_żeli generalnie nie wiadomo o co chodzi, to na pewno chodzi o pieniądze, w tym przypadku pochodzące z subwencji oświatowej. Teraz na jednego ucznia szkoły ponadpodstawowej wynosi ona około 2600 złotych, powiat daje nam tylko 1400 złotych, resztę zabiera i dysponuje według własnego uznania. Tak więc subwencja nie jest wykorzystywana zgodnie ze swoim przeznaczeniem. _Dodaje jeszcze wójt, że szkoły średnie po przejęciu ich przez gminę mogłyby tylko zyskać, ta bowiem oprócz subwencji, dokładałaby do ich utrzymania jeszcze z własnych środków. - _Jeśli nie dojdzie do porozumienia, sami będziemy tworzyć liceum ogólnokształcące i wtedy subwencja z centrali trafiać będzie bezpośrednio do gminy. Decyzja starostwa jest zła i mam nadzieję, że ostatecznie na sesji zostanie ona zmieniona. W czasie rozmów z kuratorem dowiedziałem się, że zespoły szkół mieszczące gimnazjum i szkoły średnie są dobrze widziane przez MEN, jest to bowiem korzystne rozwiązanie dla uczniów. Niedobrze się stało, że starostwo próbuje hamować takie decyzje gmin - _twierdzi burmistrz Czchowa, Roman Olchawa.
     Skarbnik powiatu, Lucyna Haus mówi, że subwencja oświatowa nie jest wydawana niezgodnie z przeznaczeniem. - _Jeżeli pieniędzy nie przekazujemy bezpośrednio na utrzymanie placówek, to i tak trafią one do oświaty. Przeznaczone są na remonty i inwestycje, w tym roku w Brzesku planowane jest rozpoczęcie budowy zespołu szkół ogólnokształcacych. Nie wiadomo jeszcze, jak sprawa potoczy się ostatecznie, bowiem nie znamy wysokości pensji dla nauczycieli, jakie zaczną obowiązywać w zgodzie z zapisami w nowej Karcie.

(ZS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski