Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Straż Miejska sprawdza, czym wrocławianie palą w piecach. Pomaga w tym specjalny dron

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Na początku sezonu grzewczego strażnicy miejscy przeprowadzili już kilkadziesiąt kontroli pieców.
Na początku sezonu grzewczego strażnicy miejscy przeprowadzili już kilkadziesiąt kontroli pieców. Paweł Relikowski / Polska Press
Strażnicy miejscy reagują na zgłoszenia mieszkańców i sprawdzają, jakimi materiałami pali się w piecach we Wrocławiu. Na początku sezonu grzewczego doszło już do kilkudziesięciu interwencji. W działaniach służbom pomaga specjalny dron „Nosacz”.

Wrocławianie palą odpadami

Wrocław dzieli los reszty Polski w związku z wysokimi cenami opału i energii. Rosnące ceny węgla i drewna sprawiają, że mieszkańcy – chcąc ogrzać swoje cztery kąty – sięgają po niedozwolone materiały. Za palenie w piecu wszelakimi śmieciami, odpadami i plastikiem grozi nawet 5000 złotych grzywny, choć zazwyczaj kończy się to mandatem w wysokości dziesięciokrotnie mniejszej.

"Nosacz" wciąga dym, potem wkraczają strażnicy

Podczas sezonu grzewczego strażnicy miejscy przeprowadzają regularne kontrole. Pomaga im w tym dron „Nosacz”.

- Dronem sterują funkcjonariusze. Lądują na dachach, a urządzenie – dzięki zamontowanej rurce – wciąga dym. Dron zapisuje dane na temat jakości powietrza i związków chemicznych zawartych w próbce. Wyniki uzyskiwane są na podstawie analizy komputerowej. Jeśli przekraczają normę, to procedura przewiduje wizytę u mieszkańca i kontrolę tego, co jest spalane w piecu – opowiada funkcjonariusz Straży Miejskiej.

Tak wygląda "Nosacz":

Jeśli skład wydobywającego się z kominów dymu ma duże odchylenie od normy, automatycznie jest to sygnał, że w którymś z pieców dochodzi do spalania odpadami. Aby dowiedzieć się, w którym konkretnie mieszkaniu, musi zostać przeprowadzona osobista kontrola w każdym lokalu z budynku.

- Wtedy interweniujemy we wszystkich mieszkaniach i szukamy osoby, która jest za to odpowiedzialna. Robimy to dla naszego dobra i zdrowia. Nie możemy akceptować spalania odpadów i plastików. To niedopuszczalne, bo - choć tego nie widzimy- chodzi tu o życie nasze i naszych rodzin - mówi Piotr Szereda ze Straży Miejskiej Wrocławia.

Czego nie można spalić w piecu?

Za spalanie jakich odpadów na pewno dostaniesz karę?

  • śmieci z gospodarstwa domowego,
  • tworzywa sztuczne,
  • stare ubrania, buty,
  • meble, opony,
  • zaimpregnowane drewno,
  • płyty drewnopochodne.

Wymień piec - akcja potrwa do 2024 roku

We Wrocławiu funkcjonuje program „Kawka Plus”, który polega na dofinansowywaniu mieszkańców decydujących się na wymianę pieców. Choć w tym roku doszło do zmniejszenia maksymalnej dopłaty (z 14 tys. zł do 12 tys. zł), to zainteresowanie akcją nie spada. W 2022 roku do programu wymiany pieca zgłosiło ponad 800 gospodarstw domowych.

- W 2019 roku, gdy rozpoczynaliśmy nasz program, policzyliśmy, że we Wrocławiu jest 18 tysięcy lokali z piecami najgorszej jakości. Do tej pory udało nam się zlikwidować 5,5 tysiąca z nich – mówiła Agata Dzikowska z Urzędu Miasta na antenie Radia Wrocław. - Program trwa do 2024 roku. Tak był rozpisany i przeznaczono na niego 330 milionów złotych. Uchwała antysmogowa obowiązuje Wrocław i wszystkie dolnośląskie miasta. Według uchwały musimy wymienić te piece. Osoby, które nie wymieniły pieców, a ich paliwem jest drogi węgiel i drogie drewno, mogą wrzucać do tych pieców cokolwiek. Ma to związek z cenami i dostępnością. W momencie, gdy temperatura spadnie poniżej zera, musimy być świadomi, że jakość powietrza we Wrocławiu może być fatalna – dodaje Dzikowska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska