Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Straż Graniczna ostrzega: Podrabianie paszportu covidowego się nie opłaca

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Kontrole paszportu covidowego Straży Granicznej, zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem, mają trwać do 30 września. Funkcjonariusze spodziewają się jednak, że termin ten zostanie przedłużony
Kontrole paszportu covidowego Straży Granicznej, zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem, mają trwać do 30 września. Funkcjonariusze spodziewają się jednak, że termin ten zostanie przedłużony Parlament Europejski
Trwają sanitarne kontrole Straży Granicznej wobec osób przekraczających granice naszego kraju. Jeśli ktoś chce posłużyć się podrobionym paszportem covidowym, musi liczyć się z surową karą. Przekonała się o tym 25-letnia Ukrainka, która przyleciała na wrocławskie lotnisko z Kijowa.

Kobieta została zatrzymana podczas kontroli grupy osób, które przyleciały z Kijowa do Wrocławia. Funkcjonariusze Straży Granicznej, skanując kod QR certyfikatu szczepień Ukrainki, odkryli, że zamieszczone tam dane są inne niż te, które widnieją w jej paszporcie. Kontrola miała miejsce zaraz po przylocie samolotu na terenie lotniska, jeszcze zanim osoby oficjalnie przekroczyły polską granicę.

"Kobiecie zarzucono posługiwanie się sfałszowanym dokumentem. Z uwagi na posiadanie karty pobytu została zatrzymana. Jednocześnie musiała przejść test na koronawirusa, który okazał się negatywny" - mówi nam mjr Joanna Konieczniak z Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Pasażerka przyznała się do podrobienia paszportu covidowego. Dobrowolnie poddała się karze, którą wyznaczył jej prokurator - rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata.

Kara jest dotkliwa, bo sytuacja jest poważna

Jak informuje Straż Graniczna, na lotnisku sprawdzane są certyfikaty szczepień na Covid-19 u wszystkich osób spoza Unii Europejskiej. W przypadku obywateli krajów należących do UE kontrole odbywają się wyrywkowo.

"To drugi taki przypadek w tym roku, ale nie możemy go lekceważyć. To podrobiony dokument i może się nim posługiwać zarówno osoba zdrowa, jak i chora. W Łodzi cudzoziemiec, który używał podrobionego certyfikatu, był zarażony Covid-19. Chodzi o nasze zdrowie i bezpieczeństwo" - tłumaczy mjr Joanna Konieczniak.

Kontrole Straży Granicznej, zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem, mają trwać do 30 września. Funkcjonariusze spodziewają się jednak, że termin ten zostanie przedłużony.

Czym jest paszport covidowy?

Unijny certyfikat szczepień przeciwko Covid-19 jest elektronicznym zaświadczeniem, które ma ułatwić bezpieczne i swobodne przemieszczanie się pomiędzy krajami Unii Europejskiej w czasie pandemii koronawirusa. Ma on postać kodu QR z unikalnym identyfikatorem. Zawiera informacje, które ułatwiają służbom granicznym i sanitarnym stwierdzenie, czy podróżny stwarza zagrożenie epidemiczne czy nie. Paszport covidowy jest ważny we wszystkich krajach UE. Można go pobrać z Internetowego Konta Pacjenta, aplikacji mobilnej mojeIKP i aplikacji mObywatel. Otrzymują go osoby, które zostały zaszczepione przeciw Covid-19, mają status ozdrowieńca (180 dni od pozytywnego testu) albo przed wylotem wykonały test na Covid-19.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska