Straż Graniczna: 49 osób próbowało nielegalnie przekroczyć granicę. W stronę polskich patroli poleciały kamienie

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Straż Graniczna: 49 osób próbowało nielegalnie przekroczyć granicę. W stronę polskich patroli poleciały kamienie
Straż Graniczna: 49 osób próbowało nielegalnie przekroczyć granicę. W stronę polskich patroli poleciały kamienie Twitter/@Straz_Graniczna
Udostępnij:
Wczoraj tj.09.01 granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć 49 osób – poinformowała w poniedziałek rano straż graniczna.

Jak przekazała w poniedziałek rano straż graniczna na Twitterze – „wczoraj tj.09.01 granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć 49 osób”.

„Dzisiaj na odcinku ochranianym przez PSGMielnik grupa kilku cudzoziemców siłowo forsowała granicę. W stronę polskich patroli rzucane były kamienie, kłody drzewa, również przez służby białoruskie” – dodano.

Dzień wcześniej odnotowano mniej prób nielegalnego przekroczenia granicy, ponieważ jedynie 10 osób próbowało się przedostać. Jednak noc z soboty na niedzielę nie była spokojna.

W niedzielę do godziny 7 rano „zatrzymano 33 cudzoziemców, którzy siłowo forsowali granicę na odcinkach Placówki SG w Czeremsze i Szudziałowie" .

Oprócz tego ranna została funkcjonariuszka, która trafiła do szpitala. Do urazu głowy doszło w wyniku działań cudzoziemców i służb białoruskich, które rzucały w stronę polskich patroli nie tylko kamienie, ale również petardy hukowe.

Granica polsko-białoruska

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią, obowiązywał stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. Następnie Sejm wyraził zgodę na przedłużenie stanu wyjątkowego do 30 listopada.

Od 1 grudnia do 1 marca, na mocy nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej, rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego, na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.

Oprócz tego już niedługo rozpocznie się budowa zapory na granicy.

Budowę muru zlecono dwóm firmom, Budimex i Unibep, które zostały zarekomendowane przez pełnomocnika do spraw przygotowania i realizacji zabezpieczenia granicy państwowej Marka Chodkiewicza, a później pozytywnie ocenione przez specjalny zespół do spraw jej budowy. Pierwsza z firm postawi zaporę na odcinkach o łącznej długości ponad 105 km, a druga - 80 km. Wartość oferty Budimexu to 326 mln zł netto, Unibepu to 197,5 mln zł netto.

Jak wyjaśniało MSWiA, część granicy, na której stanie zapora, zostanie podzielona na cztery odcinki, a prace będą na nich prowadzone jednocześnie w systemie trzyzmianowym, 24 godziny na dobę.

Zapora będzie miała długość 180 kilometrów i wysokość 5,5 metra. Będzie składała się z pięciometrowych, stalowych słupów zwieńczonych półmetrowym zwojem z drutu kolczastego. Oprócz tego wzdłuż granicy zamontowane zostaną czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne.

Koszt budowy w Ocenie Skutków Regulacji do projektu tej ustawy oszacowano na 1 mld 615 mln zł, z czego 1 mld 500 mln zł to koszt budowy fizycznej bariery, a 115 mln zł urządzeń technicznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie

Wideo

Materiał oryginalny: Straż Graniczna: 49 osób próbowało nielegalnie przekroczyć granicę. W stronę polskich patroli poleciały kamienie - Polska Times

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie