Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strajk nauczycieli podczas egzaminów 2019. MEN chce by w komisji egzaminacyjnej byli emeryci i przeciwnicy strajku

Katarzyna Gruszczyńska
Dawid Łukasik
Do tej pory choć jedna osoba w komisji egzaminacyjnej musiała być pracownikiem danej szkoły. Teraz to się zmieni. W komisjach zasiądą m.in. emerytowani nauczyciele. Pod warunkiem, że się zgodzą, bo za swoją pracę nie dostaną wynagrodzenia.

Według MEN egzaminy ósmoklasisty i gimnazjalny nie są zagrożone. Nauczyciele mogą strajkować, a uczniowie i tak przystąpią do sprawdzianów.

- Tak jak deklarowaliśmy wcześniej, tegoroczne egzaminy odbędą się i nie ma możliwości ich przełożenia - podkreśla minister edukacji narodowej Anna Zalewska, która wybiera się do Parlamentu Europejskiego.

Tak jak deklarowaliśmy wcześniej, tegoroczne egzaminy odbędą się i nie ma możliwości ich przełożenia

A to wszystko dzięki trikowi resortu edukacji. Nowa propozycja zakłada, że w skład zespołu egzaminacyjnego oraz zespołów nadzorujących będą mogli być powoływani inni nauczyciele, spoza danej szkoły.

MEN działa w wielkim pośpiechu - powyższe rozwiązanie będzie mogło być zastosowane już w tym roku szkolnym.

Dużo pułapek

Eksperci oraz dyrektorzy szkół zwracają uwagę na zagrożenia związane z nagłą rewolucją.

- Po pierwsze ci ludzie są nieprzeszkoleni - komentuje Marek Pleśniar, dyrektor Biura Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty.

- Dyrektor zostaje zobowiązany do przeszkolenia członków komisji. Jak to szybko zrobić i jak czuć się w pełni odpowiedzialnym za przebieg egzaminu? Co będzie, gdy nauczyciel słabo przeszkolony, dawno nieuczący, bo jest emerytem, popełni błąd proceduralny? A przecież błąd proceduralny powoduje unieważnienie egzaminu dla uczniów - dodaje Marek Pleśniar.

Co będzie, gdy nauczyciel słabo przeszkolony, dawno nieuczący, bo jest emerytem, popełni błąd proceduralny?

Kolejną miną jest fakt, że rozporządzenie nie przewiduje dodatkowych środków na wynagrodzenia dla takich osób.

- Czy pani minister wzięła pod uwagę to, że mam zadzwonić do emeryta, nie mając mu do zaoferowania nic w zamian? - zastanawia się jedna z dyrektorek gdańskich szkół (nazwisko do wiadomości redakcji).

Pojawiają się też wątpliwości dotyczące formy zatrudniania. - Nie podpisuję z daną osobą umowy, więc skąd mogę mieć pewność, że przyjdzie w dniu egzaminu - zastanawia się Katarzyna Kędzioł, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 im. Przyjaciół Ziemi w Gdańsku.

Realne zarobki wielu nauczycieli z woj. śląskiego. Sprawdź, ile zarabiają nauczyciele w zależności od stażu pracy, stopnia czy placówki, w której uczą >>>

Ile zarabia nauczyciel? Realne pensje nauczycieli z dowodów ...

Obecne regulacje zakładają, że do przeprowadzenia egzaminu gimnazjalnego, ósmoklasisty i maturalnego jest powoływany zespół egzaminacyjny, którego przewodniczącym jest dyrektor szkoły, w której jest przeprowadzany egzamin. Spośród członków zespołu przewodniczący powołuje zespoły nadzorujące przebieg egzaminu lub części pisemnej egzaminu maturalnego w poszczególnych salach egzaminacyjnych. W skład każdego zespołu nadzorującego wchodzi - w przypadku egzaminu gimnazjalnego i egzaminu ósmoklasisty - co najmniej dwóch, a w przypadku egzaminu maturalnego - co najmniej trzech nauczycieli.

W tym gronie musi być co najmniej jeden nauczyciel zatrudniony w szkole, w której jest przeprowadzany egzamin, oraz co najmniej jeden zatrudniony w innej szkole lub w placówce.

Przypomnijmy, że związki zawodowe - zarówno ZNP, jak i Solidarność domagają się podwyżki. ZNP żąda 1000 zł, a „S” - podniesienia wynagrodzenia zasadniczego wszystkich pracowników nie mniej niż o 650 zł od stycznia 2019 r. i o kolejne 15 proc. od stycznia 2020 r.

Referendum strajkowe trwa

W szkołach w całej Polsce, w tym w ponad 80 proc. placówek na Pomorzu, trwa referendum strajkowe. Jeśli więcej niż co najmniej 50 proc. zatrudnionych opowie się za strajkiem, rozpocznie się on 8 kwietnia i potrwa do odwołania.

- Mamy już pierwsze wyniki tych referendów. Są one bardzo optymistyczne. Mamy 100 proc. zgód pracowników na strajk. Dotyczy to również ośrodków wiejskich - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

Zanim MEN ujawnił treść projektu rozporządzenia, pojawiały się sugestie, że w przypadku strajku egzamin mógłby się odbyć w dodatkowym terminie - w czerwcu.

Tymczasem dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, zapowiada: - Wszelkie informacje medialne wskazujące na możliwość wyznaczenia przez dyrektora CKE kolejnego terminu przeprowadzania danego egzaminu nie znajdują uzasadnienia w obowiązujących przepisach prawa.

Zobacz: S. Broniarz: Dotychczas 100 proc. nauczycieli wyraziło poparcie dla strajku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska