Strajk na Śląsku: "Trumna" Kopacz, groźby Dudy i kilkunastotysięczny marsz w Bytomiu ZDJĘCIA+WIDEO

Aldona Minorczyk-Cichy
Marsz protestacyjny w Bytomiu Arkadiusz Gola
Strajk na Śląsku: Strajk się rozszerza. Z górnikami Kompanii Węglowej solidaryzują się zatrudnieni w innych spółkach. Górnicy z kopalni Bobrek blokowali drogę śpiewając: "Rząd do roboty za 1400 złotych!" Górnicy kop. Brzeszcze spalili kukłę premier Kopacz i robią symboliczny pogrzeb. Na dole górnicy kopalni Makoszowy prowadzą głodówkę. A przewodniczący Solidarności Duda straszy posłów.

Strajk na Śląsku:

Od rana reporterzy DZ zbierają informacje pod kopalniami naszego regionu. Co wydarzy się kolejnego dnia górniczych strajków? Zapraszamy do śledzenia rozwoju sytuacji na Dziennikzachodni.pl, a także poprzez Facebook i Twitter #StrajknaŚląsku

AKTUALIZACJA GODZ. 20.35

AKTUALIZACJA GODZ. 20.15
Radni Rudy Śląskiej na nadzwyczajnej sesji z udziałem górniczych związkowców sprzeciwili się zamykaniu kopalń CZYTAJ WIĘCEJ

Zobaczcie też nowe zdjęcia z manifestacji w Bytomiu TUTAJ

AKTUALIZACJA GODZ. 19.32
Centrum Bytomia zablokowane przez marsz protestacyjny. Zobaczcie ZDJĘCIA

AKTUALIZACJA GODZ. 18:59:
Marsz protestacyjny w Bytomiu: nawet kilkanaście tysięcy osób dotarło w marszu protestacyjnym na rynek w Bytomiu.

AKTUALIZACJA GODZ. 18:29:
Miała być blokada autostrady A4. Policja chciała zablokować blokujących, ale przy okazji zablokowała drogę w Zabrzu-Kończycach.

AKTUALIZACJA GODZ. 17:53:
W marszu protestacyjnym w Bytomiu bierze udział nawet 10 tys. osób. Tymczasem wicepremier Piechociński zapewnia, że zrestrukturyzowane kopalnie mogą być jeszcze zdrowymi organizmami ZOBACZ WIDEO

AKTUALIZACJA GODZ. 17:07:
W Gliwicach górnicy protestują przed biurem poselskim Krystyny Szumilas. W marszu protestacyjnym w Bytomiu uczestniczy około 3 tys. ludzi. Oprócz górników i ich rodzin również kibice, nauczyciele, sportowcy, a nawet pracownicy zakładów pogrzebowych.
ZOBACZ ZDJĘCIA Z PROTESTU W GLIWICACH

AKTUALIZACJA GODZ. 16:25:
OPZZ zapowiada gotowość do podjęcia strajku generalnego na Śląsku. Akcję protestacyjną pipierają wszystkie branże zrzeszone w OPZZ.

CZYTAJ KONIECZNIE I POZNAJ SZCZEGÓŁY:
OPZZ PRZYGOTOWUJE STRAJK GENERALNY NA ŚLĄSKU

AKTUALIZACJA GODZ. 15:45:
Już we wszystkich 14 kopalniach Kompanii Węglowej trwają podziemne protesty. O 14.00 po zakończeniu porannej zmiany do akcji dołączyli górnicy z kopalni Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych. Rano po nocnej zmianie protest rozpoczęli górnicy z kopalni Ziemowit w Lędzinach. Obecnie w akcjach protestacyjnych na dole i na powierzchni zakładów górniczych uczestniczy około 2,5 tysiąca górników i pracowników Kompanii Węglowej.

Akcję protestacyjną rozpoczęli również pracownicy Zakładu Informatyki i Telekomunikacji KW SA. Po zakończeniu pierwszej zmiany nie opuszczają swoich miejsc pracy. W proteście bierze udział ok. 150 pracowników. Są to zarówno osoby zatrudnione w siedzibie ZIT w Rybniku oraz w budynku w Tychach, jak i osoby świadczące pracę w kopalniach i zakładach Kompanii Węglowej, a także w siedzibie zarządu spółki.

AKTUALIZACJA GODZ. 15:30:
Przewodniczący Piotr Duda będzie o godz. 17.00 w Kopalni Brzeszcze, gdzie odbędzie się dzisiaj masówka - informuje rzecznik Solidarności Marek Lewandowski.

AKTUALIZACJA GODZ. 15:23:
Strajk na Śląsku: 1 tys. górników strajkuje pod ziemią KWK Bobrek. A żony czekają i gotują grochówkę. Wszyscy przygotowują się do wielkiego marszu. Ma w nim wziąć udział nawet 5 tys. ludzi.

CZYTAJ WIĘCEJ:
STRAJK W KOPALNI BOBREK. SYTUACJA JEST DRAMATYCZNA. GROZI WYBUCH NIEZADOWOLENIA

#strajknaśląsku Tweets

AKTUALIZACJA GODZ. 14:35:
Na głośną wypowiedź Piotra Dudy zareagował także Radosław Sikorski. Marszałek Sejmu stwierdził, że Duda straszy i wezwał do wycofania się ze swoich słów. - Te słowa budzą niepokój, to nacisk na granicy groźby karalnej - powiedział Sikorski.
AKTUALIZACJA GODZ. 13:55:
Związkowcy OPZZ są gotowi do strajku na Śląsku.Na poczatek flagowanie, a potem...

AKTUALIZACJA GODZ. 13:15:
Do protestów górników kopalń Kompanii Węglowej i Jastrzębskiej Sółki Węglowej dołączyli się górnicy zakładów Katowickiego Holdingu Węglowej. - Wszyscy jedziemy na jednym wózku - mówią.

AKTUALIZACJA GODZ. 12:03:
Mieszkańcy opublikowali nekrolog Ewy Kopacz, w którym napisali, że "po 100 dniach rządu popełniła samobójstwo gospodarcze". Na tym nie koniec: o 17 zorganizują symboliczny pogrzeb premier przed kopalnią Brzeszcze, po czym zablokują ulice miasta - informuje Radio Kraków.

AKTUALIZACJA GODZ. 12:24
Do protestów górników kopalń Kompanii Węglowej i Jastrzębskiej Sółki Węglowej dołączyli się górnicy zakładów Katowickiego Holdingu Węglowej. - Wszyscy jedziemy na jednym wózku - mówią.

Strajk na Śląsku: W kopalniach KHW masówki. W czwartek blokada drogi w Mysłowicach

#strajknaśląsku Tweets

AKTUALIZACJA GODZ. 11:33
Piotr Duda w trakcie konferencji prasowej zagroził eskalacją protestu. Zagroził posłom i rządowi. Od razu na jego głowe posypały się ostre słowa ze strony posłów.

CZYTAJ KONIECZNIE:
DUDA STRASZY POSŁÓW: ZNAMY WASZEADRESY, WIEMY, GDZIE MIESZKACIE

ZOBACZ KONIECZNIE: PIOTR DUDA ZAPOWIADA:
DZISIAJ SPOTKANIE Z KOLEJARZAMI. POTEM...

Protest górniczy w obronie kopalń i miejsc pracy trwa ósmy dzień. Wczoraj strajkowało już dwanaście kopalń. Wcześniej protesty rozpoczęto w zakładach: Bobrek-Centrum, Sośnica-Makoszowy, Pokój, Brzeszcze, Chwałowice, Jankowice, Marcel oraz Rydułtowy-Anna. Po informacji o fiasku negocjacji z premier Ewą Kopacz nie wyjechała na powierzchnię część załóg z kopalni Piekary i Bielszowice. Do protestu przyłączyły się też Halemba-Wirek i Piast.
AKTUALIZACJA GODZ. 11:31:

Dziś na godz. 14 planowana jest blokada przejścia dla pieszych na ul. Paderewskiego w Zabrzu przy skrzyżowaniu z Beskidzką. Ponadto w ten sam sposób cyklicznie blokowana jest ul. Makoszowska przed kopalnią. Górnicy jednak co chwilę przepuszczają kierowców.

Strajk na Śląsku. Strajk w KWK Sośnica-Makoszowy: Są ulotki, będzie blokada [ZDJĘCIA]

AKTUALIZACJA GODZ. 10:37:

Warunkiem do kolejnych rozmów, jest rezygnacja z likwidacji czterech kopalń. Jeśli tak się nie stanie to dziś górnicy, jutro kolejarze, a pojutrze energetycy - zapowiedział przewodniczący Solidarności Piotr Duda. - Dajemy szansę, apelujemy, ale dłużej czekać już nie możemy – dodał szef związku. Tomasz Skłodowski (AIP)

Duda postawił ultimatum i postraszył posłów: "Znamy wasze adresy, immunitet wam nie pomoże".

AKTUALIZACJA GODZ. 10:31:

- Chcemy uratować około 5 tys. miejsc pracy w trzech z czterech kopalń przeznaczonych do likwidacji - mówił Krzysztof Domarecki, szef rady nadzorczej Universal Energy i Selena FM.

Domarecki z Universal Energy: Spróbujemy uratować kopalnie. Chcemy uratować ok. 5 tys. miejsc pracy

AKTUALIZACJA GODZ. 10:20:

Jutro o 15.30 blokada drogi w Mysłowicach. Masówki w KHW, w tym tygodniu holding ma się przyłączyć do protestu oficjalnie.

AKTUALIZACJA GODZ. 10:04:
W kopalni Ziemowit w Lędzinach, cześć górników nie wyjechała na powierzchnie po nocnej zmianie. Ok. godziny 14.00, po ukończeniu porannej zmiany do protestu mają przyłączyć się górnicy z kopalni Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych.

Strajk na Śląsku: Strajk w kopalniach Ziemowit w Lędzinach i Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych

AKTUALIZACJA GODZ. 9:18:
Ile zarabia górnik? Jaką odprawę dostanie górnik po zwolnieniu się z kopalni? To najczęśniej powtarające się pytania w związku ze strajkiem górników i groźbą likwidacji kopalń. Oto odpowiedź na pytania.
ZOBACZ KONIECZNIE:
ILE ZARABIA GÓRNIK, JAKA ODPRAWA DLA GÓRNIKA? OTO PASKI WYPŁAT GÓRNIKÓW

AKTUALIZACJA GODZ. 8:36
11 górników nie wyjechało na powierzchnią w KWK Ziemowit. Po pierwszej zmianie dołączą do nich kolejni - mówi Zbigniew Szewczyk, szef Solidarności w KWK Ziemowit. - To są akcje spontaniczne. Nie wiem jak długo tam zostaną

Już od wczoraj w KWK Piast pod ziemią przebywa rotacyjnie od 50 do 60 górników. Ale Bogusław Hutek nie wyklucza zaostrzenia protestu. - Nie wiemy na jakich warunkach mamy pracować w nowej spółce, ani jak będzie wyglądał 2015 r. Jeśli będą problemy to na dole zostanie i tysiąc górników. U nas nie ma metanu, możemy siedzieć.

AKTUALIZACJA GODZ. 8:17:
Przed poranną zmianą pod kopalnią panował względy spokój. Górnicy nie są w dobrych nastrojach, ale przed 6 rano wszyscy w spokoju wchodzili na teren kopalni. – Idziemy do pracy, będziemy normalnie fedrować, potem strajk – zapowiadali o świcie górnicy.
CZYTAJ WIĘCEJ:
STRAJK W KOPALNI BOLESŁAW ŚMIAŁY

AKTUALIZACJA GODZ. 7:59:
Nie ustają demonstracje przeciwko rządowemu programowi naprawczemu Kompanii Węglowej. Protestujący przed KWK "Brzeszcze-Silesia", która według rządowego planu przeznaczona jest do likwidacji, skandowali w nocy "ręce precz od kopalni" i spalili kukłę Ewy Kopacz.

- Rząd ma swoją strategię, ale my też mamy swoją - mówi Paweł Wawro, protestujący górnik.

#strajknaśląsku Tweets

AKTUALIZACJA GODZ. 7:26:
W kopalni Sośnica-Makoszowy strajk trwa pod ziemią i na powierzchni. Wśród protestujących pracowników pięcioro wciąż prowadzi głodówkę. Górnicy i ich bliscy gromadzący się w miasteczku namiotowym w Zabrzu przed bramą kopalni co jakiś czas blokują ul. Makoszowską. Podobne miasteczko stanęło również przed bramą drugiego ruchu w Sośnicy. Czy dziś, podobnie jak wczoraj, protest przybierze większe rozmiary? To okaże się w ciągu dnia. Póki co takie decyzje nie zapadły.

AKTUALIZACJA GODZ. 6:35:
Kopalnia Bolesław Śmiały w Łaziskach: Jeszcze cisza, ale tylko do godz. 14. Potem górnicy zapowiadają protest.

ZOBACZ KONIECZNIE: PIOTR DUDA ZAPOWIADA:
DZISIAJ SPOTKANIE Z KOLEJARZAMI. POTEM...

Zabrze i Gliwice

AKTUALIZACJA GODZ. 7:23:

Strajk w kopalni Sośnica-Makoszowy

W kopalni Sośnica-Makoszowy strajk trwa pod ziemią i na powierzchni. Wśród protestujących pracowników pięcioro wciąż prowadzi głodówkę. Górnicy i ich bliscy gromadzący się w miasteczku namiotowym w Zabrzu przed bramą kopalni co jakiś czas blokują ul. Makoszowską. Podobne miasteczko stanęło również przed bramą drugiego ruchu w Sośnicy. Czy dziś, podobnie jak wczoraj, protest przybierze większe rozmiary? To okaże się w ciągu dnia. Póki co takie decyzje nie zapadły.

***

Kolejne osoby, grupy zawodowe popierają górniczy protest. Wczoraj zrobili to piłkarze Górnika Zabrze. Podpisali oświadczenie, w którym solidaryzują się w pełni z górnikami kopalń Kompanii Węglowej i ich rodzinami, walczącymi o zachowanie swoich miejsc pracy.

Universal Energy z Mysłowic informuje, że z przeznaczonych do likwidacji kopalń jest gotowa przejąć trzy: Brzeszcze, Sośnica-Makoszowy oraz Bobrek Centrum. Prezes spółki Waldemar Mróz był gościem studia DZ i opowiedział nam o swoich planach.

Universal Energy odkupi nierentowne kopalnie? Prezes Waldemar Mróz w rozmowie z DZ [WYWIAD WIDEO]

ZOBACZ KONIECZNIE, CO DZIAŁO SIĘ 13 STYCZNIA NA ŚLĄSKU:
STRAJK NA ŚLĄSKU: OGRANICZAMY - MÓWIĄ ZWIĄZKOWCY, ALE DOŁĄCZA JSW

ZOBACZ, CO DZIAŁO SIĘ 12 STYCZNIA NA ŚLĄSKU:
STRAJK NA ŚLĄSKU: ROZMOWY Z PREMIER KOPACZ ZERWANE

#strajknaśląsku Tweets

"To właśnie kibice Górnika, w dużej części pracownicy kopalń, zawsze byli dwunastym zawodnikiem drużyny i za to jesteśmy im bardzo wdzięczni. Pomagali nam w dobrych i złych momentach w historii Górnika. Teraz to my chcielibyśmy się zrewanżować słowami otuchy, a także gestem solidarności, życząc im przede wszystkim zachowania miejsc pracy, by ich rodziny nie musiały martwić się o przyszłość. Górnicy - jesteśmy z Wami!" - czytamy we wspólnym oświadczeniu piłkarzy, trenerów i działaczy.

W Zabrzu 500 osób protestowało wczoraj pod ziemią. Pięć osób podjęło strajk głodowy na powierzchni. Protestowali też mieszkańcy i rodziny górników, blokując ulice. W Gliwicach blokowano ul. Pszczyńską.
Strajk na Śląsku:
Bytom

Naprzeciwko wejścia do kopalni Bobrek-Centrum stanął namiot, są też koksiaki. Protestujący blokowali drogę. Górnicy śpiewali przy tym: "Rząd do roboty za 1400 złotych". W tym czasie w Urzędzie Miasta trwała sesja. Na niej też poruszono sprawę kopalni. To, co się dzieje w Bytomiu, można śledzić na Face-booku, gdzie utworzono wydarzenie "Protest przeciwko likwidacji KWK Bobrek-Centrum". Dzisiaj o 17 przed kopalnią ma być jeszcze większy protest.

ZOBACZ KONIECZNIE, CO DZIAŁO SIĘ 13 STYCZNIA NA ŚLĄSKU:
STRAJK NA ŚLĄSKU: OGRANICZAMY - MÓWIĄ ZWIĄZKOWCY, ALE DOŁĄCZA JSW

ZOBACZ, CO DZIAŁO SIĘ 12 STYCZNIA NA ŚLĄSKU:
STRAJK NA ŚLĄSKU: ROZMOWY Z PREMIER KOPACZ ZERWANE

#strajknaśląsku Tweets

Jastrzębie-Zdrój

Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej solidaryzują się ze strajkującymi górnikami Kompanii. Powołali też komitet protestacyjno-strajkowy.

- Pracownicy podczas referendum potwierdzili, że zarząd stracił wiarygodność i nie może być partnerem do rozmów ze stroną społeczną - mówi Piotr Szereda z Solidarności 80.

W kopalniach spółki jutro mają być przeprowadzone masówki, podobnie w Katowickim Holdingu Węglowym.

Warszawa

Jak informuje poseł Marek Wójcik ze śląskiej PO, jutro w Sejmie posłowie wysłuchają informacji na temat sytuacji w górnictwie. Z kolei prezes NIK zapowiedział kontrolę w kopalniach. Obejmie ona także założenia i efekty obecnie podejmowanych działań. W latach 1990-2014 NIK przeprowadził ponad 20 dużych kontroli.

Współpraca: Magdalena Nowacka-Goik, Katarzyna Spyrka

Fakty

Kompania Węglowa informuje:

Dalsze wydobycie w czterech kopalniach, które zostaną przeniesione do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, jest ekonomicznie nieuzasadnione. W 2014 r. kopalnie te przyniosły w sumie 821 mln strat.

Analizy wykazały, że najmniej rentowną kopalnią Kompanii Węglowej jest kopalnia Brzeszcze, która w 2014 roku przyniosła 230 mln złotych strat. Obecnie na każdej wydobytej tonie kopalnia traci 265 złotych. Łączna skumulowana strata kopalni (na poziomie EBIT) w ciągu ostatnich 4 lat wyniosła 739 mln zł. Kopalnia Brzeszcze jest nierentowna od 2007 roku. Ma najniższą wydajność, wynoszącą 406 ton na pracownika.

Największe straty w 2014 roku, w wysokości 358 mln złotych, przyniosła kopalnia Sośnica-Makoszowy. Łączna skumulowana strata kopalni (na poziomie EBIT) w ciągu ostatnich 4 lat (2011-2014) wyniosła 842 mln złotych. W zeszłym roku kopalnia traciła na każdej tonie wydobytego węgla 139 zł. Kopalnia Sośnica-Makoszowy charakteryzuje się wysokim poziomem zagrożenia pożarowego i metanowego oraz skomplikowaną budową geologiczną złoża.

Wideo

Materiał oryginalny: Strajk na Śląsku: "Trumna" Kopacz, groźby Dudy i kilkunastotysięczny marsz w Bytomiu ZDJĘCIA+WIDEO - Dziennik Zachodni

Komentarze 81

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tyta

najwazniejsze, zebys sfrustrowany bucu mial na kogo ujadac

p
polew

kukiza ochraniales, 26 stycznia. Pisalem o wystepach sylwestrowych, zreszta co ma 2012 do 2015... ostatni raz na sylwku wystepowal w 2008

p
polew

czlowieku, kto jest odpowiedzialny za upadek przemyslu w Polsce, górnicy??? pomysl przez chwile na co sie skladasz, bo my na siebie zarabiamy!

p
polew

jestem tego samego zdania, obecna sytuacja w gornictwie powinna byc APELEM DO WSZYSTKICH! To obraz do czego prowadzi polityka i zarzady jak kompania. Tak samo jak w kopalniach mamy ogromne ilosci wegla i sprawne wydobycie bez zarobku, jak i duze mozliwosci Polski z fatalnymi warunkami do zycia JEST SPOWODOWANE ZLODZIEJSTWEM! GORNICY JEDZMY ZATRZYMAC TRANSPORT WEGLA NA GRANICE, MAMY 15mln ton na zwalach!

o
oburzony bardziej

Do OBURZONY
Pokaż gdzie górnicy mają czternastki? Zostały już zabrane jakieś 5 lat temu. Nie rozumiem po co tyle krzyczycie na górników, jak to rządzący powinni ponieść odpowiedzialność za swoje "wypełnianie" obowiązków. Niech najpierw Polska odda to co brała słąskowi tyle czasu potem porozmawiamy czy to takie złe że ludziom trzeba pomóc gdy są w potrzebie. Likwidacja kopalń to nie tylko cios w górnicze rodziny, tylko również w cały biznes okołokopalniany, ile sklepów i punktów usługowych zostanie zamkniętych z powodu zamknięcia kopalni?

P
POLAK

KOPACZ TO PRAWA ŁAPA RUDEGO BANDYTY, I KOLESIUWA MERKEL,ONI CHCA ZAWŁADNAC GOSPODARCZO EUROPĄ I KONTYNUUJA POMYSŁ HITLERA NA UNIE EUROPEJSKA,, CHCA ODBUDOWAC IV RZESZE I PRZEJAC NASZ PRZEMYSŁ GÓRNICZY ,DZIWNE ,ZE ICH MOSAD JESZCZE NIE ODSTRZELIŁ, A WYPOWIEDZ ANGELI, ZE ANTYSEMITYZM ,TO ICH NARODOWY OBOWIAZEK, TO NIE PRZEJEZYCZENIE, ONA TAK MYSLI NAPRAWDE,CIEKAWE,CO NA TO ZYDZI?!

O
OBURZONY

A GDZIE ONI BYLI JAK ROZWALILI CAŁY PRZEMYSŁ W POLSCE ? CHOWALI GŁOWĘ W PIACH BO ICH NIE RUSZANO. TRZYNASTKA I CZTERNASTKA SĄ WYPŁACANE Z ZYSKÓW, KTÓRYCH BRAK. MY WSZYSCY SIĘ SKŁADALIŚMY NA ICH PREMIE I CHUJ WIE CO JESZCZE !!!

R
Rabin

W 2008 Kukiz po raz ostatni występował? To kogo do jasnej... ochraniałem w 2012 w Oleśnicy podczas koncertu?

j
jaa

Musimy być razem cała Polska nie dajcie sie poróżnić, czy jest to wazne kto ma jakie wyksztalcenie, skad pochodzi !! Walczymy o wspólna sprawe o lepsza Polske, dosc okradania nas !!! Ile ludzi wyjechało z Polski ludzi wyksztalconych i co im z tego przyszlo pracuja w Angli na magazynach, zostawili rodziny, zycie Ja sie pytam co z ta Polska !? Co nam wszystkim po wykształceniu jak nie pracy dla nas, a nawet jak sie znajdzie to za najnizsza krajowa za te marne 1400 a co jesli ktos ma kredyt na mieszkanie, dzieci Nie da sie tak zyc !!! Niech mi ktos wytłumaczy jak to jest ze nauczyciel w Polsce zarabia 2000 zl na msc a w Holandii w firmie zajmujmujaca sie produkcja kwiatow zarobi 2500 euro !! Przy czym u nas chleb kosztuje 4,5 zl a u nich 1,5 euro. Koszt chleba w Holandii w porownaniu do zarobkow to sa grosze !!
Kopacza zamknie kopalnie, a po 5-ciu latach przyjedzie zagraniczny inwestor i je wykupi i niech mi to ktos wytlumaczy to dla zagranicznego inwestora bedzie sie wtedy oplacac fedrowac !!
Mydla nam oczy tymi statystykami wyssanymi z palca.. Walczmy o lepszy byt w Polsce !!!

P
POPIERAM!!!

Byłem na marszu i tylu pijaków z butelkami w ręku nie widziałem, tyle bydła, patologii. To był nie marsz górników tylko pijaków!!!!

B
Byłem na marszu

Prawda jest taka , że człowieku nie rozumiesz aktualnej sytuacji polityczno ekonomicznej Waszego zakładu. Nie rzad oczerniaj tylko Spółkę Węglową. Jedźcie do zarządu spółki a nie do rządu. Ustrój Polski zmienił się i już od 25 lat każdy zakład jest zarządzany indywidualnie. Cieszę się, że zamykają te kopanie, uffffff.....

B
Byłem na marszu

I tutaj znowu przykład inteligencji ludzi maszerujących w tym ,, pochodzie" poziom IQ 23. Dobrze, że te kopalnie zamkną ludzie w końcu zaczną roić to do czego są stworzeni: zamiatać ulice za 900 zeta bo faktycznie poziom wykształcenia jest poniżej rynsztoku. Pozdrawiam.

m
mażyciel

My Polacy mamy terrorystów GÓRNICZYCH.Najwyższy czas wypowiedzieć im zdecydowany sprzeciw aby nigdy w przyszłości nas spokojnych obywateli,którzy przez dziesięciolecia dopłacali do ich (górników a zwłaszcza związkowców)przywilejów,nie "uszczęśliwiali" zadymami.Nie można pominąć wypowiedzi dudy przez małe d bo to mu się należy o Śląskich posłach.Otóż wypowiedź godna jest WIELKIEGO DU... związkowego.Mam nadzieję,że skoro dożyłem upadku przodującego ustroju świata tak dożyję wypieprzenia z kopalni 155 z 156 związkowych darmozjadów

P
Protestujmy !!

Żal to jest mi Ciebie człowieku szkoda , że jesteś na tyle beszczelny i publikujesz takie słowa . Osobiście byliśmy tam i piszesz same oszczerstwa . Jeżeli byś postawił się na miejscu chociaż jednej osoby z Kopalni to byś się nawet nie odważył takich słów pisać bo byś nie dożył jutra pajacu zasrany . Więc zamknij Twój ryj i jak masz się tak wypowiadać to nie wypowiadaj się w ogóle . Nara !!

g
globalne ocipienie

Jakby PO wprowadziła cywilizowaną kwotę wolną od podatku, to mogliby chodzić w butach za 100 złotych. Dlatego nie głosuję na PO. Nie jestem lemingiem. Z drugiej strony masz rację - kwota wolna od podatku czy niższe składki nie są możliwe, bo trzeba utrzymać deficytowe kopalnie, KRUS itd.

Dodaj ogłoszenie