Strajk na Śląsku: Ograniczamy strajk - mówią związkowcy. Ale dołącza JSW RELACJA+ZDJĘCIA+WIDEO

Redakcja
Konferencja prasowa związkowców Justyna Przybytek
Strajk na Śląsku: Strajkuje już 12 kopalń. Jutro kolejne. Z Katowic wyjechała już premier Ewa Kopacz. Po godz. 12 związkowcy ogłosili, że ograniczają protest w geście dobrej woli i czekają na kolejną rundę rozmów. Strajk górników popiera Górnik Zabrze. Do strajku dołączają gónicy JSW. Śledźcie rozwój sytuacji na Dziennikzachodni.pl, a także poprzez Facebook i Twitter #StrajknaŚląsku

Strajk na Śląsku:
Od rana reporterzy DZ zbierają informacje pod kopalniami naszego regionu. Co wydarzy się kolejnego dnia górniczych strajków? Zapraszamy do śledzenia rozwoju sytuacji na Dziennikzachodni.pl, a także poprzez Facebook i Twitter #StrajknaŚląsku

KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO NAJNOWSZEJ RELACJI ZE STRAJKU NA ŚLĄSKU 14 STYCZNIA 2015:
STRAJK NA ŚLĄSKU: MARSZE W RUDZIE I ZABRZU, DO STRAJKU DOŁĄCZAJĄ KOLEJARZE

Rząd zaproponował odprawy dla górników. Około 400 osób może dostać średnio ok. 170 tys. zł brutto.

ZOBACZ SZCZEGÓŁY:
NA ILE RZĄD WYCENIŁ ETAT GÓRNIKA? ZOBACZ WYLICZENIA

Strajk na Śląsku: Co działo się we wtorek 13 stycznia?

ŚLEDŹ NA BIEŻĄCO INFORMACJE Z KOPALŃ W SERWISIE
DZIENNIKA ZACHODNIEGO

AKTUALIZACJA GODZ. 20:07:

Jutro dwa duże marsze protestacyjne. W Rudzie Śląskiej o 14.30 i Bytomiu o 17.

AKTUALIZACJA GODZ. 18:07:

Na Śląsk przyjadą rybacy. Będą wspierać górników w podzięce za pomoc w sprawie dorsza. Do protestów górniczych dołączą rolnicy i organizacje chłopskie.

AKTUALIZACJA GODZ. 17:24:

Jak pisał Dziennik Zachodni Universal Energy z Mysłowic informuje, że z przeznaczonych do likwidacji kopalń jest gotowa przejąć trzy: Brzeszcze, Sośnica-Makoszowy oraz Bobrek Centrum. Prezes spółki Waldemar Mróz był gościem studia DZ i opowiedział nam o swoich planach.

Universal Energy odkupi nierentowne kopalnie? Prezes Waldemar Mróz w rozmowie z DZ [WYWIAD WIDEO]

AKTUALIZACJA GODZ. 17:00:

W piątek, 16.01 o 13:00 odbędzie się nadzwyczajna sesja Sejmiku Województwa Śląskiego. Prezentacja planu naprawczego KW.

AKTUALIZACJA GODZ. 16:51:

Protesty na Śląsku eskalują. Dziś górnicy z kopalni Sośnica-Makoszowy i ich bliscy zablokowali ulicę Pszczyńską w Gliwicach, część Drogi Krajowej 44 i jedną z najważniejszych arterii w mieście.

Strajk na Śląsku: Górnicy z kopalni Sośnica-Makoszowy zablokowali DK44 [ZDJĘCIA]

AKTUALIZACJA GODZ. 15:34:
Do strajku dołączają górnicy kopalń JSW.
CZYTAJ KONIECZNIE :
OŚWIADCZENIE GÓRNIKÓW I ZWIĄZKOWCÓW JSW POPIERAJĄCYCH STRAJK NA ŚLĄSKU

AKTUALIZACJA GODZ. 14:04:
Piłkarze Górnika Zabrze solidaryzują się ze strajkującymi górnikami.
CZYTAJ TREŚĆ OŚWIADCZENIA:
PIŁKARZE GÓRNIKA ZABRZE POPIERAJĄ STRAJKUJĄCYCH GÓRNIKÓW

AKTUALIZACJA GODZ. 12:38:
Konferencja prasowa związkowców w Katowicach zakończona. Najważniejsze stwierdzenie Domonika Kolorza, szefa śląsko-dąbrowskiej Solidarności brzmi:

Ograniczamy strajk pod ziemią do 50 osób w kopalniach nieprzeznaczonych do likwidacji

Obecnie w 12 kopalniach pod ziemią strajkuje 2200 osób.

KLIKNIJ I CZYTAJ SZCZEGÓŁY:
EKSLACJA STRAJKKU BĘDZIE POSTEPOWAĆ, ALE LUDZI MNIEJ - KOLORZ

Związkowcy do jutra opracują nową propozycję dla rządu i życzą sobie, aby została przedstawiona i wzięta pod uwagę na równych zasadach, co propozycja rządowa.

AKTUALIZACJA GODZ. 11:42:
Kopalnie w Rybniku od wczorajszego popołudnia strajkują. W tej chwili pod ziemią w kopalni Chwałowice protest prowadzi ok. 50 osób. - Taki stan osobowy będzie utrzymywany - mówią nam związkowcy. Z kolei w koplani Jankowice pod ziemią jest koło 30 osób, które zjechały tam wczoraj i od tego czasu nie wyjechały na powierzchnię. - Mamy eskalację protestu. Dziś do protestujących pod ziemią dołączą kolejni - łącznie ok. 20 osób - mówi nam Marek Godlewski, przewodniczący Solidarności w KWK Jankowice.

Póki co wiadomo, że górnicy nie zamierzają wzorem swoich kolegów z innych miast, wychodzić na ulice Rybnika. - Nie planujemy żadnych blokad dróg. Zostajemy na terenie zakładu - mówi Godlewski. Związkowcy jednocześnie krytycznie oceniają wczorajsze spotkanie z premier Ewą Kopacz. - Musiałbym użyć zbyt ostrych słów, by opisać tą sytuację. To jest farsa - mówi nam Godlewski.

AKTUALIZACJA GODZ. 11:32:
46 górników KWK Piekary zostało po nocce na dole. Solidaryzują się z kolegami z innych kopalń. Po 14. będzie zmiana. Około 40 osób z powierzchni planuje zostać.
Prezydent Miasta Sława Umińska – Duraj podjęła decyzję o zbiórce żywności i napojów dla górników, którzy podjęli strajk.
Zbiórkę prowadzić będzie Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie przy ulicy Nankera 103 pokój nr 110 w godzinach od 8.00 do 15.00, tel 32 287 95 03 wew 34.

#strajknaśląsku Tweets

AKTUALIZACJA GODZ. 11:05
Górnicy z KWK Bobrek blokują drogę przed kopalnia, śpiewając: "Rząd do roboty za 1400 zł!". W Bytomiu rozklejone są plakaty o manifestacji w środę o godz. 17.00 przy wejściu na ul. Dworcową.
AKTUALIZACJA GODZ. 11:05
KWK Bobrek Bytom: popierający górników ogłaszają, via Facebook, że będą gotować grochowkę dla strajkujących i można dołączyć do akcji.

AKTUALIZACJA GODZ. 10:05
Patryk Kosela potwierdził na Twitterze, ze premier Ewa Kopacz wyjechała do Warszawy.

AKTUALIZACJA GODZ. 9:00
Rozpoczęła się blokada DK44 w Bieruniu. Huk petard, okrzyki, gwizdy - tak wygląda blokada. Policja nie interweniuje.

AKTUALIZACJA GODZ. 8:55:
Górnicy z KWK Piast gotowi na blokowanie drogi DK 44 w Bieruniu. To kolejny dzień blokady.

#strajknaśląsku Tweets

AKTUALIZACJA GODZ. 8:20:
Samorządy będą uczestniczyły w programie naprawczym Kompanii Węglowej
CZYTAJ WIĘCEJ:
Powstaje zespół monitorujący dla Kompanii Węglowej. Będą w nim samorządowcy

AKTUALIZACJA GODZ. 8:10:
Na godz. 10 wyznaczono termin spotkania związkowców, którzy brali udział w rozmowach z premier Ewą Kopacz ws. przyszłości 4 kopalń przeznaczonych do likwidacji. Po tym spotkaniu okaże się, czy strona związkowa powróci do rozmów z rządem.

AKTUALIZACJA GODZ. 7:40:
Część górników z nocnej zmiany w kopalni Piast w Bieruniu nie wyjechało we we wtorek rano na powierzchnię. Związkowcy o godz. 9 planują natomiast blokadę DK44 na wysokości zjazdu na Górki oraz koło mostu na Wiśle.
CZYTAJ WIĘCEJ:
KWK PIAST: GÓRJICY ZOSTALI POD ZIEMIĄ. STRAJK

#strajknaśląsku Tweets

Rozmowy premier Ewy Kopacz ze związkowcami zakończyły się fiaskiem. Obie strony mają do siebie pretensje.

Pojawiła się propozycja przejęcia 3 kopalń przez spółkę Universal Energy. Czy to w ogóle wchodzi w grę?

CZYTAJ KONIECZNIE:
UNIVERSAL ENERGY CHCE PRZEJĄĆ 3 KOPALNIE PRZEZNACZONE DO LIKWIDACJI

AKTUALIZACJA GODZ. 7:02:
Protest na kopalni Sośnica-Makoszowy trwa nadal. Pod ziemią i na powierzchni strajkują pracownicy, przed bramami obu ruchów, w miasteczkach namiotowych, górnicy, ich rodziny i mieszkańcy Zabrza i Gliwic. Na ruchu Makoszowy głodówkę podjęły już 4 osoby, w Sośnicy jedna.

- Protest trwa, ale jednak jesteśmy dobrej myśli. W nocy porozumienia co prawda nie było, ale te rozmowy wyglądały już inaczej. Nie mówiło się już o likwidacji kopalń, a o restrukturyzacji. Dziś mamy dalej rozmawiać - mówi Bogusław Mączka, wiceprezes Solidarności przy kopalni.
Strajk na Śląsku
W tej chwili w dalszym ciągu aktualna jest zaplanowana na godz. 15.30 blokada ul. Pszyczyńskiej w Gliwicach w okolicy skrzyżowania z ul. Dojazdową.

  • W czterech przeznaczonych do likwidacji kopalniach - Sośnica-Makoszowy, Bobrek-Centrum, Pokój i Brzeszcze - protesty trwają od kilku dni. Wczoraj do strajku przyłączyło się pięć kolejnych kopalń: Chwałowice, Jankowice, Piast, Marcel i Rydułtowy-Anna
  • Drugi dzień negocjacji premier Ewy Kopacz ze związkowcami i samorządowcami w Katowicach.
  • Blokada ul. Pszczyńskiej (DK 44) w Gliwicach zapowiedzana na godz. 15:30.

Strajk na Śląsku: Co się działo w poniedziałek?

#strajknaśląsku Tweets

Ok. 630 górników KWK Bobrek-Centrum w Bytomiu strajkuje pod ziemią. Jeden z górników zdecydował się na głodówkę:
Masówki w Bytomiu. Jeden z górników zdecydował się na głodówkę

Kopalnie przeznaczone do likwidacji chce kupić prywatna firma Universal Energy!
Strajk na Śląsku: Wpłynął oficjalny wniosek o przejęcie kopalń przez Universal Energy

Miasteczko namiotowe przed bramą kopalni Sośnica-Makoszowy w Gliwicach, a w nim całe rodziny:
Strajk na Śląsku: Przed kopalnią Sośnica Makoszowy miasteczko namiotowe. Jutro blokada DK 44

Przeznaczone do likwidacji cztery kopalnie, które znajdą się w Spółce Restrukturyzacji Kopalń nie będą automatycznie skazane na likwidację. Trzeba jednak zmienić statut SRK, a kopalnie muszą udowodnić, że są rentowne:
Strajk na Śląsku: 2017 albo 2018 rok. Tyle czasu ma Kompania Węglowa?

Wideo

Materiał oryginalny: Strajk na Śląsku: Ograniczamy strajk - mówią związkowcy. Ale dołącza JSW RELACJA+ZDJĘCIA+WIDEO - Dziennik Zachodni

Komentarze 116

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Fala Samouwłaszczeń kolejnych zakładów pracy, kopalń itp.. wywoła w państwie ruch społeczny, który dotrze ze zmianami do wszystkich dziedzin społeczno-politycznych państwa. Inne grupy społeczne i zawodowe krępowane w rozwoju szkodliwymi i idiotycznymi zarządzeniami rządowymi, i przepisami uciążliwymi społecznie też się oburzą i będą dążyć do zmiany tej władzy.

Instytucje siłowe jak wojsko, policja i służby specjalne odrzuca krępujący ich gorset nakazujący działanie przeciw społeczeństwu i poprą Naród. Oni też zdają sobie sprawę że ich główne zadanie –służba narodowi jest wypaczane a kierowani są przeciw narodowi. Korzystają na tej anomalii istoty zdemoralizowane i obce nam etnicznie : nadużywaj władzy, okradają państwo, gnębią lud polski wyrzucając ich do niewolniczej pracy za granicą. Piękny i mądry kraj z wielowiekową chlubną tradycją doprowadzając do dziadostwa. Musimy się temu przeciwstawić i zażądać zmiany.

Polska jest krajem niezwykle bogatym : ma łagodny klimat, urodzajne ziemie, wykształcone i pracowite społeczeństwo oraz nadzwyczajnie bogate złoża w ziemi : od węgla począwszy, miedzi, rzadkich i drogich metali, po ropę , gaz i gorące wody termalne. Jest prawie wszystko, tylko rządzi nami od lat durna, wroga Narodowi władza. Pełna kłamstwa, przebiegłości i zakłamania. Dzieli nas i skłóca aby ciągle być na czele państwa, a my nie potrafimy się z nią rozliczyć. Mamy jednak nadzieję, że wyzwolimy się z tego ucisku a nowy rząd narodowy powoła Trybunał Ludowy który na nowym prawie sprawiedliwie rozliczy wszystkich tych którzy działali na szkodę Narodu i Państwa Polskiego, niszcząc lud i państwo polskie.

Jednym z wielu przykładów zdrady tej władzy jest kilkakrotnie udaremniony zamiar sprzedaży Niemcom lasów państwowych, stanowiących 35% powierzchni Polski, jako nieuprawnioną rekompensatę 65 mld dol. dla organizacji żydowskich, za mienie zniszczone przez okupantów w czasie II wojny światowej.

Organizacjom żydowskim to mało, oni chcą zabrać całą Polskę a Polaków usunąć z rodzimego kraju jak Palestyńczyków.

Nie traćmy więc nadziei ale walczmy o własną Ojczyznę metodami i sposobami, które są moralne i skuteczne. Byliśmy już 123 lata w niewoli zaborców i nie daliśmy sobie odebrać polskiej duszy ani myśli o wolności.

Bóg pomaga przede wszystkim tym, którzy sami chcą sobie pomóc.

Odważnym i mądrym Polakom życzymy powodzenia.

Za Zarząd Krajowy Polskiego Ruchu Uwłaszczeniowego

P
Patologia Ogolnopolska

czlowieku , a nie na kopalni

k
krak

oni Pana propozycji nie potrzebuja , oni potrzebuja Pana osobiscie i nas wszystkich Polakow. To dotyczy nas wszystkich. Liczmy na siebie.Wyglada na to ze Pan tez na wszystko sie zgadza jak Pana regionalnie to nie dotyczy, a wladza gotuje nam ten sam los co Slazakom o ilu juz nas nie ugotowali , bo np. w Krakowie nie ma sladu po przemysle .Do dziela Panie Henryku, od doradcow az sie roi.

k
kryska

dziadu, doczekasz sie , przypomnij sobie wtedy ten wpis lemingu.

24 pensji nie wiesz

napisz cos trepie o swoich zlodziejach rozkradajacych miliardy, policz ile urzedasy zzeraja , mial ich zredukowac a rozmnozyl w cudowny sposob aby miec zaplecze wyborcze, Nic nie wytwarzaja tylko CO2 i CH4, to sa pasozyty na czele z toba.Zabierz sie za urzednikow , zobaczysz jak oni beda stolkow bronic z wladza na czele.

t
thegość

OTO PRAWDZIWA KLEPSYDRA INFORMUJACA O SMIERCI POLSKI I JEJ BUDZETU !!!

Znalezion w internecie!!!!!!!Do polskiego górnictwa dopłacamy - my wszyscy - ok. 6 mld zł rocznie.
Górnicy protestują o zachowanie:
- 14-ta pensja (13-tek jako takich nie ma, jest Barbórka))
- 15-ta pensja
- Gwarancja corocznej waloryzacji pensji
- Stażowe (Karta Górnika decyduje o tym, że np. po 15 latach dodatek stażowy wynosi 70% płacy zasadniczej; jeśli płaca zasadnicza wynosi n.p. 2.000zł, to wraz z wysługą lat daje to już ok. 3.400zł)
- Deputat węglowy; 12 ton a co najmniej (!) 6 ton rocznie (x cena tony węgla); zatrudnieni przed 1999 r. mają prawo do 8 ton
- Barbórka z okazji Dnia Górnika (kwota na tyle duża, że w grudniu wiele rodzin górniczych stać na spore remonty domów i grube zakupy)
- Premia regulaminowa
- Premia uznaniowa
- Nagroda z zysku do podziału. Jeśli zysku nie wypracowano, to budżet Państwa ma ich dofinansować !
- Dodatek zmianowy
- Dodatek eksportowy
- Zjazdowe” - każdy kto zjeżdża na dół kopalni ma to „od zjazdu” (parę lat temu 11 zł/dzień)
- Bony żywnościowe (tzw. „kartki”: parę lat temu to było 14,50 zł / dzień, 350 zł/mies.)
- Bony świąteczne
- Dofinansowanie do kolonii
- Dofinansowaniu do wczasów rodzinnych
- Wyprawka szkolna dla dzieci, tzw. „ołówkowe”
- Spłata raty pożyczki z kasy zapomogowo-pożyczkowej
- Skrócony czas pracy
- Emeryci, najmłodsi w Europie (emerytura po 25 latach pracy). Składki pobierane od kopalń (Górnicza składka emerytalna) nie pokrywają nawet połowy wypłat górniczych emerytur - resztę dopłaca Skarb Państwa, czyli wszyscy podatnicy w Polsce.
- Górnicze odprawy emerytalne - średnio 17 tys. zł. W 2013 zmiany, odprawy od minimum 10 tys. do 20 tys. zł.
- Związki Zawodowe (po dwadzieścia w każdej kopalni, na koszt kopalni oczywiście).
W sumie to ponad 20 dodatkowych przywilejów ujętych w Karcie Górnika, ukrywających faktyczne dochody górników.
Tego "biedni" górnicy tak zaciekle bronią na ulicach i pod ziemią.

A
Adam z Zawiercia.

"skup my się nagórnikach,którzy rok w rok maja jakieś ale" A może tak odwrócić to Pańskie rozumowanie ? Morze to rząd rok z roku chce sprywatyzować górnictwo jak wszelkie inne zakłady już zlinczował i rozdał miedzy kolesiów?! A ze górnictwo jako jedyny resort nie
pozwala się podobnie reformować to chwała im za to.!!! Nie psiocz gościu na górnika bo
w praktyce ta produkcja nie wymaga jakichkolwiek dopłat jak to sądzi rząd i kompanie
wmawiają społeczeństwu.! Co do dopłat czy tez podatku nie płać go jeśli taka twa wola
ale nie mów ze płacisz na pensje dla górników a czy praca tam jest lekka to spróbuj się przekonać samemu i zjedź na dół.!Będziesz miał własny punkt widzenia i siedzenia.!
Kolego jestem wspaniałomyślny i jestem za strajkiem a dopłacać do interesu nie muszę
urobek z dołu jest wystarczającym środkiem,tylko niech się odpieprzą wszelkie spółki węglowe i złodziejskie holdingi wraz z rządem a każdemu Polakowi będzie się lżej oddychać. Już nas dość łupią wszelkie organizacje rządowe i podatkowe. A nam tylko należy się płakać i płacić. Weź proszę " pod ołówek" ile kosztuj utrzymanie któregokolwiek
nietrafnego resortu z ZUS-em i SKARBOWYM na początek a nie będziesz miał obiekcji do
strajku jakiegokolwiek z górniczym włącznie.!!!

A
Adam z Zawiercia.

"skup my się nagórnikach,którzy rok w rok maja jakieś ale" A może tak odwrócić to Pańskie rozumowanie ? Morze to rząd rok z roku chce sprywatyzować górnictwo jak wszelkie inne zakłady już zlinczował i rozdał miedzy kolesiów?! A ze górnictwo jako jedyny resort nie
pozwala się podobnie reformować to chwała im za to.!!! Nie psiocz gościu na górnika bo
w praktyce ta produkcja nie wymaga jakichkolwiek dopłat jak to sądzi rząd i kompanie
wmawiają społeczeństwu.! Co do dopłat czy tez podatku nie płać go jeśli taka twa wola
ale nie mów ze płacisz na pensje dla górników a czy praca tam jest lekka to spróbuj się przekonać samemu i zjedź na dół.!Będziesz miał własny punkt widzenia i siedzenia.!
Kolego jestem wspaniałomyślny i jestem za strajkiem a dopłacać do interesu nie muszę
urobek z dołu jest wystarczającym środkiem,tylko niech się odpieprzą wszelkie spółki węglowe i złodziejskie holdingi wraz z rządem a każdemu Polakowi będzie się lżej oddychać. Już nas dość łupią wszelkie organizacje rządowe i podatkowe. A nam tylko należy się płakać i płacić. Weź proszę " pod ołówek" ile kosztuj utrzymanie któregokolwiek
nietrafnego resortu z ZUS-em i SKARBOWYM na początek a nie będziesz miał obiekcji do
strajku jakiegokolwiek z górniczym włącznie.!!!

x
xen

nie,nie jestem pracodawcą ;)
co do pracodawców i ich zarobków - zgadzam się w 100% jednak skupmy się na górnikach, którzy rok w rok mają jakieś "ale" - zauważmy, że nie zarabiają zwykłej średniej krajowej tylko grubo ponadto. Poza zarobkami są jeszcze inne "dodatki" górników - niestety są oni traktowani już od kilkudziesięciu lat znacznie lepiej niż przeciętny zjadacz chleba. Co do strajku - przyjmijmy, że rząd ulegnie -> podwyżka dla górników -> dalsze utrzymywanie nierentownych kopalń -> w przypadku takiego długu publicznego jaki mamy skąd wziąć na to pieniądze ? ano z portfeli podatników -> sorry, ale ja się na to nei zgadzam - nie mam zamiaru na kogoś pracować tylko dlatego, że wybrał sobie taka pracę a nie inną. Kazdy sobie rzepkę skrobie - górnik wiedział na co się pisze i komentarze w stylu "ale pod ziemią jest bardzo ciężko" sa bezzasadne. I na sam koniec do wszystkich będących ZA strajkiem - skoro jesteście tak wspaniałomyślni oddajcie swoje wszystkie pensje dla górników, by żyło im się lepiej, bo przecież zarabiają tak marne i śmieszne pieniądze ...

A
Adam z Zawiercia.

Szanowny autorze: Złe Twe myśli.!Aby żyć to podobno należy się utrzymać na powierzchni czyli zarabiać na siebie i rodzinę." Ludzie pracujący w innych firmach mający kredyty i zobowiązania ale
pracują"Pytanie proste ;Dlaczego? odpowiedź brzmi, są mierni ale bierni i muszą jakoś żyć a stawka jest może satysfakcją kiedy chcą pracować " komuś na kapelusz" Górnicy też chcą tylko pracować ale
nie pozwala się na to poprzez oszołomów zasiadających na złodziejskich stołkach.!-Biorąc pożyczkę budujesz majdan komuś z banku.!A gdzie są twoje zarobki? Z pewnością u pracodawcy w kieszeni.!!!
A wiec nie bądź zażenowanym i poprzyj lub nawet przyłącz się do tegoż strajku o ile sam nie jesteś
owym pracodawcą.!

A
Adam z Zawiercia.

Elohem: To prawda ale to mało powiedziane,członkami zarządu są osoby nic nie mający z kopalniami.! Byli decydenci i ludzie ze świecznika,dotychczasowi zarządzający gospodarką nic
nie mieli do czynienia z kopalniami t.z.w.Nowobogaccy. A chciałbyś człowieku pracować w zakładzie gdzie niema okien a są tylko szyby? i czy akurat a w/w pieniądze.?

x
xeno

To może wszyscy przestańmy pracować i zacznijmy strajkować ? bo tak najlepiej ... nikogo nie obchodzi, że ludzie pracujący może nie jako górnicy ale w zwykłych firmach mają kredyty i inne zobowiązania i jakoś pracują ale nie .. zachłannym górnikom zawsze będzie mało ...

f
fajla11

ZWIĄZKI SĄ W U.S.A
POZA ZAKŁADAMI PRACY

N
Nurek

Jeżeli kopalnia to o czym mu tu mówimy? Nasze kopalnie to patologia z która trzeba jak najszybciej skończyć bo inaczej Śląsk zostanie slumsem europy. Węgiel nie jest wieczny - kilkadziesiąt lat i kaplica...

E
Elohem

Niech prawdziwi górnicy się wypowiedzą ile naprawdę zarabiają. Dołowi ponoć 2,500 zł, Prezes podobno 80.000 zł, członkowie zarządu 50.000 zł. Czy jest to prawda?

Dodaj ogłoszenie