Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strajk Kobiet. W piątek kolejne protesty we Wrocławiu po wyroku w sprawie aborcji (29.01.2021)

Marcin Rybak
Marcin Rybak
Spontaniczny "spacer" po ogłoszeniu uzasadnienia do wyroku Trybunału Konstytucyjnego odbył się we Wrocławiu w środę (27 stycznia)
Spontaniczny "spacer" po ogłoszeniu uzasadnienia do wyroku Trybunału Konstytucyjnego odbył się we Wrocławiu w środę (27 stycznia) Jaroslaw Jakubczak/ Polska Press
W piątek (29 stycznia) wieczorem na wrocławskim Rynku odbędzie się kolejny protest po opublikowaniu uzasadnienia wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Ma to być „spacer” pod hasłem „Nie dla pseudo wyroku! TK – wyp…!”.

„Idziemy na spacer! Ubierzcie się ciepło! Zabierzcie ze sobą latarki, świecące rzeczy i błyskawice” – apelują organizatorzy demonstracji. - „Zróbcie błyskawice na kartonie, kurtce, plecaku, banerze, aucie, wieszaku! Liczymy na wasze twórcze pomysły! Widzimy się w piątek!”.

Protest ma się rozpocząć o godz. 19 pod pręgierzem.

Spontaniczny "spacer" po ogłoszeniu uzasadnienia do wyroku Trybunału Konstytucyjnego odbył się we Wrocławiu w środę (27 stycznia). Pisaliśmy o tym tutaj:

Przypomnijmy. W październiku 2020 roku Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodną z konstytucją dopuszczalność przerwania ciąży w przypadku ciężkiego upośledzenia lub choroby płodu i zagrożenia urodzeniem dziecka ciężko chorego lub bez szansy na przeżycie. Po tej decyzji przez całą Polskę przeszła fala protestów. Dziś (środa, 27 stycznia) Trybunał Konstytucyjny wydał uzasadnienie do tego wyroku.

Oto fragment uzasadnienia:
„W ocenie Trybunału, art. 4a ust. 1 pkt 2 u.p.r. nie pozwala przyjąć, że duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu ma stanowić podstawę do automatycznego domniemania naruszenia dobrostanu kobiety ciężarnej, zaś samo wskazanie na potencjalne obciążenie dziecka takimi wadami ma charakter eugeniczny. W przepisie tym zabrakło odniesienia do mierzalnych kryteriów naruszenia dobra matki uzasadniających przerwanie ciąży, czyli takiej sytuacji, w której nie można byłoby od niej prawnie wymagać poświęcenia danego dobra prawnego. Wobec powyższego, Trybunał uznał ograniczenie prawnej ochrony życia w drodze art. 4a ust. 1 pkt 2 u.p.r. za niespełniające wymogów przydatności, konieczności oraz proporcjonalności sensu stricto. Trybunał Konstytucyjny, oceniając art. 4a ust. 1 pkt 2 u.p.r., stwierdził zatem, że legalizacja zabiegu przerwania ciąży, w przypadku gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, nie znajduje konstytucyjnego uzasadnienia” – napisano w uzasadnieniu wyroku TK.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska