MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stolica Dolnego Śląska przeniesiona do Legnicy? Nowy pomysł reformy administracyjnej

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Wideo
od 16 lat
Jaka przyszłość czeka Dolny Śląsk? Województwo może zostać podzielone albo powiększone. Jest też pomysł przeniesienia stolicy z Wrocławia do Legnicy albo Świdnicy. O szczegółach przeczytacie poniżej.

„Korekta Układu Województw – Ku Równowadze Rozwoju” to nazwa raportu dr. Łukasza Zaborowskiego z Instytutu Sobieskiego, w którym znajdziemy zmiany obecnego podziału administracyjnego Polski, w tym także Dolnego Śląska.

Obecne województwa powstały przez "przypadek"

- Obecny układ województw nie jest wynikiem żadnej spójnej koncepcji, lecz przypadkową hybrydą. Powstała ona w wyniku rozszerzenia modelu województw dużych o kilka średnich. Wskutek zakulisowych targów politycznych, niektóre ośrodki zachowały regionalną samodzielność, a inne ją utraciły. W dodatkowych województwach rangę miast wojewódzkich utrzymały: Kielce i Opole, Gorzów i Zielona Góra. A utraciły ją między innymi: Częstochowa, Kalisz, Koszalin, Radom i Tarnów, choć mają nie mniejsze znaczenie w sieci osadniczej kraju – czytamy w raporcie dr. Łukasza Zaborskiego, eksperta Instytutu Sobieskiego ds. rozwoju regionalnego i polityki przestrzennej.

W opracowaniu autor zaproponował cztery różne warianty zmian dotyczące województw - nie tylko ich kształtów, ale także stolic i siedzib urzędów:

  • Wariant I „minimalny” to powściągliwa korekta obecnego stanu rzeczy. Nie powstają w nim nowe jednostki. Ma miejsce ograniczenie rozległości województw największych na rzecz mniejszych.
  • Wariant II „umiarkowany” przewiduje uzupełnienie układu o województwa „jednoznacznie brakujące” w świetle standardów obecnego podziału. 
  • Wariant III „równoważący” to dalej idące ograniczenie województw ośrodków metropolitalnych na rzecz wieloośrodkowych województw „pozametropolitalnych”.
  • Innowacyjny wariant IV „makroregionalny” stanowi powrót do koncepcji dużych województw, opartych o wielkoskalowe układy osadnicze, w szczególności ośrodki metropolitalne. Jednak – w celu utrzymania równowagi sił – w tym wariancie największe ośrodki zostają pozbawione funkcji administracyjnych szczebla wojewódzkiego.

Jaka będzie przyszłość Dolnego Śląska?

Mniejsze lub większe zmiany w każdym zaproponowanym wariancie dotyczą Dolnego Śląska. Sprawdź, przechodząc do galerii zdjęć:

Przeczytaj także:

Pod uwagę brane są cztery warianty. Zobacz, jakie zmiany mogą nastąpić na kolejnych slajdach >>>

Stolica Dolnego Śląska przeniesiona do Legnicy? Nowy pomysł ...

Pełną treść raportu przeczytacie TUTAJ - KLIK!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska