MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stephen Hawking zmarł cztery lata temu. Oto 10 cytatów "współczesnego Einsteina", które zostaną w nas na zawsze

Magdalena Konczal
Stephen Hawking zmarł cztery lata temu. Przypominamy jego cytaty.
Stephen Hawking zmarł cztery lata temu. Przypominamy jego cytaty. public domain/ Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0/ John Cairns
Stephen Hawking (nazywany współczesnym Einsteinem) zmarł dokładnie cztery lata temu – 14 marca 2018 roku. Wybitny fizyk i matematyk, specjalizujący się głównie w astrofizyce, znany wykładowca akademicki oraz autor bestsellerowej „Krótkiej historii czasu” pozostawił po sobie nie tylko naukowe opracowania, ale także niezwykłe myśli, które do dziś bawią i dają do myślenia. Przedstawiamy 10 cytatów Stephena Hawkinga, które warto zapamiętać.

Stephen Hawking. Kim był i z czego zasłynął?

Stephen Hawking chciał studiować matematykę, ale za namową ojca-lekarza, zdecydował się na wybranie medycyny. Już w czasie studiów zauważono, że znacząco wyróżnia się bystrością umysłu. Jeden z jego nauczycieli mówił o Hawkingu: „Jedyne czego potrzebował to przekonanie, że można to zrobić i robił to, nie oglądając się, jak robią to inni. […] Nie miał zbyt wielu książek i nie robił notatek. W oczywisty sposób jego umysł różnił się od jemu współczesnych”. Po zakończeniu studiów lekarskich wybrał się na astronomię. Ostatecznie przeniósł się z Oksfordu do Cambridge, gdzie obronił pracę doktorską.

Główne osiągnięcia naukowe Stephena Hawkinga dotyczą teoretycznej kosmologii oraz grawitacji kwantowej. Jednak fizyk oprócz typowo badawczych publikacji, pisał także książki popularnonaukowe. Hawking odznaczał się też poczuciem humoru. Lubił zakładać się z innymi naukowcami, czy dana teoria jest poprawna, czy też błędna. Poza tym, kiedy zyskał sławę międzynarodową, zaczął angażować się w działalność publiczną m.in. wystąpił gościnnie w serialach „Teoria Wielkiego Podrywu” (The Big Bang Theory) oraz „Głowa rodziny” (Family Guy).

Hawking w wieku 21 lat dowiedział się, że jest chory na ALS (stwardnienie zanikowe boczne). Lekarze dawali mu 2-3 lata życia, on jednak zmarł, mając lat 76. Tuż po postawieniu diagnozy zawarł małżeństwo z Jane Wilde. Ich historia została przedstawiona w filmie „Teoria wszystkiego”.

Cytaty Stephena Hawkinga

Stephen Hawking zasłynął z ważnych, ciekawych i zabawnych stwierdzeń. Poniżej przedstawiamy 10 cytatów, które warto sobie zapamiętać:

  1. „Niemal wszystkie pierwiastki, z których jesteśmy zbudowani, ty i ja, zostały wyprodukowane wewnątrz gwiazd istniejących na długo przed powstaniem Ziemi. Mamy zatem prawo twierdzić, że wszyscy jesteśmy dziećmi gwiazd”.
  2. „Kiedy już sformułujemy kompletną teorię, po jakimś czasie powinna ona być ogólnie zrozumiała dla każdego, a nie tylko dla garstki naukowców. Wtedy wszyscy będziemy mogli wziąć udział w dyskusji na temat tego, dlaczego istnieje wszechświat. Gdybyśmy znaleźli odpowiedź na to pytanie, byłby to ostateczny triumf ludzkiego rozumu, ponieważ wtedy poznalibyśmy umysł Boga”.
  3. „Przez miliony lat, ludzkość żyła tak jak zwierzęta. Wtedy stało się coś, co uwolniło siłę naszej wyobraźni. Nauczyliśmy się rozmawiać, nauczyliśmy się słuchać. Rozmowa umożliwiła przekazywanie pomysłów, dzięki czemu nauczyliśmy się wspólnie budować niemożliwe. Największe osiągnięcia ludzkości tworzone są w rozmowie, a jej największe niepowodzenia są skutkiem braku rozmowy”.
  4. „Zacząłem myśleć o czarnych dziurach, kiedy kładłem się do łóżka. Moje inwalidztwo sprawia, że jest to bardzo powolny proces, więc miałem wiele czasu”.
  5. „Gdy wynaleźliśmy ogień, raz po raz popadaliśmy w kłopoty, aż wreszcie wymyśliliśmy gaśnicę. Dysponując technologiami stwarzającymi znacznie większe ryzyko, jak broń jądrowa, biologia syntetyczna czy zaawansowana sztuczna inteligencja, powinniśmy tym razem z góry przewidywać, co może się stać, i próbować nie dopuścić nawet do pierwszego razu, bo może się okazać, że więcej szans już nie będziemy mieć. Nasza przyszłość zależy od wyniku wyścigu pomiędzy coraz potężniejszymi technologiami, jakimi dysponujemy, a mądrością w ich wykorzystywaniu”.
  6. „Zauważyłam, że nawet ludzie, którzy twierdzą, że wszystko jest przeznaczeniem i że niczego nie możemy zmienić, rozglądają się na boki, chcąc przejść przez ulicę”.
  7. „Wszyscy jesteśmy podróżnikami w czasie, razem zdążającymi ku przyszłości. Ale musimy zjednoczonym wysiłkiem uczynić tę przyszłość miejscem, w którym naprawdę chcielibyśmy być. Bądźmy dzielni, bądźmy ciekawi, bądźmy zdeterminowani, pokonajmy przeciwności. Jesteśmy do tego zdolni”.
  8. „Opowiadam się jednak za dążeniem do tego, by wszyscy orientowali się i swobodnie poruszali w tematach naukowych, niezależnie od tego, czym przyjdzie im się w życiu zajmować. Powinni być obeznani z nauką i starać się być na bieżąco z nowymi osiągnięciami nauki i techniki, aby nieustannie poszerzać swą wiedzę”.
  9. „Kierujcie wzrok w górę ku gwiazdom, a nie w dół na wasze stopy”.
  10. „Największym wrogiem wiedzy nie jest ignorancja, tylko iluzja wiedzy”.

Poznaj ich historie

Materiały promocyjne partnera
od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Stephen Hawking zmarł cztery lata temu. Oto 10 cytatów "współczesnego Einsteina", które zostaną w nas na zawsze - Strefa Edukacji

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska