Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stare kopalnie na Dolnym Śląsku przyciągają tłumy

Mariusz Junik
Podziemną trasę w Kowarach urządzono w sztolni, w której Rosjanie szukali uranu
Podziemną trasę w Kowarach urządzono w sztolni, w której Rosjanie szukali uranu Marcin Oliva Soto
Kolejna wielka atrakcja w Kowarach. W sztolniach powstała pierwsza w kraju podziemna strzelnica

Dolnośląskie gminy przekonują się, że podziemne chodniki mogą przyciągnąć tysiące turystów, którzy chętnie zapłacą za zejście do starej kopalni.

- Przed każdym sezonem letnim przygotowujemy nowe atrakcje - mówi Konrad Suwalski ze Sztolni Kowary. W pierwszy majowy weekend zostanie tam otwarta podziemna strzelnica.

W jednym z tuneli przygotowano dwa stanowiska, przy których będzie można strzelać z broni śrutowej: karabinka, pistoletu lub rewolweru. Później będzie można spróbować walońskich potraw i napitków w podziemnym barze, a na koniec pooglądać ryby i płaszczki w potężnym akwarium, które również będzie nowością dla turystów.

Od 1 maja dostępna dla turystów będzie Kopalnia Złota "Aurelia" w Złotoryi. Trwają porządki w liczących ok. 100 metrów chodnikach pod Górą św. Mikołaja. W ubiegłym roku, z unijną pomocą, ustawiono przed "Aurelią" stanowisko do grillowania, urządzono parking, altanę i plac zabaw dla dzieci.
Przed sezonem odświeżono również podziemne trasy w Złotym Stoku, Głuszycy, Walimiu oraz w Kletnie koło Stronia Śląskiego.

Zupełnie nową trasę podziemną chce stworzyć gmina Mirsk. - Zdobyliśmy trzy miliony złotych z Unii Europejskiej. Dzięki temu przeprowadzimy rekultywację terenów po dawnej kopalni cyny i kobaltu w Gierczynie i Przecznicy - mówi Jan Zaliwski, wiceburmistrz Mirska.

Mamy wiele miejsc, które mogłyby być wykorzystane turystycznie

Ścieżka turystyczna będzie miała ok. 6 km długości. W najbliższych dniach zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę.

Od kilku lat na turystach zwiedzających starą kopalnię złota zarabia Złoty Stok. Kilkanaście lat temu odwiedzało go kilka tysięcy turystów rocznie. Dziś jest ich już 150 tysięcy! - Z gminy rolniczej zmieniamy się w turystyczną - podkreśla Stanisław Gołębiowski, burmistrz Złotego Stoku.

Na terenie gminy powstały gospodarstwa agroturystyczne, leśny park przygody, złota ścieżka opisująca historyczne atrakcje oraz trasy rowerowe.

Dolny Śląsk jest najstarszym ośrodkiem górniczym w Europie. Mamy wiele miejsc, które mogłyby być wykorzystane turystycznie. - Dziś są to obiekty znane tylko pasjonatom - uważa dr Maciej Madziarz z Politechniki Wrocławskiej, który zajmuje się badaniem górniczych reliktów. Są to m.in. Bystrzyca Górna, Marcinków w Masywie Śnieżnika, Czarnów koło Kamiennej Góry i Radzimowice.

Współpraca: PEKA,RS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska