Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stanowisko klubu Zagłębie Lubin S.A. w sprawie oświadczenia Urzędu Miejskiego Lubina

Redakcja
Nie posądzamy przedstawicieli Urzędu Miejskiego Lubina o brak kompetencji czy podstawowej wiedzy. Nie możemy jednak pozostawić samemu sobie faktu dezinformowania opinii publicznej, a wśród nich dużej rzeszy kibiców Zagłębia Lubin. Dlatego poniżej przedstawiamy fakty dotyczące relacji Zagłębie Lubin S.A. - Urząd Miasta Lubina.

1. Rzekome oddłużenie klubu przez Miasto. Jeśli chodzi o klub piłki nożnej to nigdy nie miało miejsce jego oddłużenie przez Miasto. W Lubinie funkcjonują dwa kluby mające w nazwie "Zagłębie Lubin" - stowarzyszenie MKS Zagłębie Lubin i Zagłębie Lubin S.A. (klub piłki nożnej). Rzecznik Pana Prezydenta Roberta Raczyńskiego sugerował rzekome oddłużenie, z tym, że dotyczyło ono MKS-u, a nie klubu piłki nożnej!!! Z posiadanych przez nas dokumentów, w tym również opublikowanych ostatnio przez rzecznika prezydenta, wynika niezbicie, iż to rzekome oddłużenie dotyczyło długów MKS-u, z tytułu naliczonej przez Miasto opłaty targowej oraz podatku od nieruchomości. Miasto zrealizowało rzekomą transakcję oddłużenia poprzez faktyczne przejęcie (nabycie) gruntów od MKS-u za długi.

Tak naprawdę MKS został uratowany przez KGHM Polska Miedź S.A., która za kwotę 5 milionów złotych wykupiła od MKS-u 65% akcji w kapitale zakładowym Zagłębia Lubin S.A. W rzeczywistości to żywa gotówka z KGHM pozwoliła przetrwać MKS-owi o czym świadczą załączone dokumenty. Ponadto w 2006 roku to Zagłębie Lubin S.A. zasiliło Miasto kwotą 4,4 miliona złotych nabywając grunty na potrzeby budowy nowego stadionu piłkarskiego (obecnej Dialog Areny).

2. Finansowanie przez Miasto klas sportowych. Wbrew twierdzeniom rzecznika Prezydenta Lubina, w istocie polega ono na tym, że to Zagłębie Lubin S.A., a nie Miasto Lubin, ponosi koszty utrzymania klas sportowych i szkolenia młodzieży. Wydatki klubu na te cele wynoszą rocznie ponad 1,2 miliona złotych. Na tę kwotę składają się m.in. zakup strojów, sprzętu, wynajem boisk, transport na mecze, obozy przygotowawcze, baseny, kadra trenerska.

Poniżej zamieszczamy fragment z umowy z Miastem, dotyczący obowiązków (w tym kosztów) będących po stronie klubu:
W ramach niniejszej umowy Klub zobowiązuje się objąć swoim patronatem klasy, o których mowa w § 2 ust. 1 oraz zapewnić:
1)sprzęt sportowy do realizacji zajęć treningowych oraz meczów (w szczególności: piłki, dresy, stroje meczowe),
2)transport na mecze rozgrywane przez klasy objęte patronatem,
3)dofinansowanie w ramach swoich możliwości do obozów sportowych oraz "Zielonych szkół"; max. 40% kosztów na jedno dziecko (resztę kwoty pokrywają rodzice - red..),
4)organizacją systematycznych zajęć sportowych w tygodniu, w godzinach popołudniowych wraz z właściwą opieką trenerską,
5)badania lekarskie uczniów przynależących do Klubu (raz na 6 miesięcy),
6)udział w rozgrywkach sportowych właściwej ligi oraz wyrazić zgodę na reprezentowanie Gminy - Szkoły Podstawowej Nr 10 i Gimnazjum Nr 3 przez uczniów w rozgrywkach międzyszkolnych,
7)współpracować ze szkołą i gimnazjum przy naborze uczniów do klas sportowych oraz współdziałać przy relegowaniu z klasy uczniów sprawiających poważne problemy wychowawcze lub dydaktyczne,
8)udział trenerów w zebraniach z rodzicami oraz posiedzeniach Rady Pedagogicznej szkoły i gimnazjum.

3. Sztuczne boiska dla Zagłębia Lubin. Boisko zostało wybudowane głównie na potrzeby szkoły. Zagłębie Lubin S.A., jeśli korzysta z boiska, hali bądź sal gimnastycznych, to ponosi z tego tytułu koszty wynajmu. Dla przykładu w 2009 r. łącznie Zagłębie Lubin zapłaciło tej szkole, kwotę 16.110 złotych. Identycznie ma się sprawa, jeśli chodzi o boisko przy Gimnazjum nr 3.

5. Opinia prawna firmy Ernst & Young. Zleciliśmy wykonanie opinii nie dlatego, by rozwiązać kwestię, kto może dokonywać zmniejszenia obciążeń podatkowych. Chcieliśmy tylko uzyskać pewność, że w naszym przypadku zwolnienie od podatku nie byłoby żadnym naruszeniem przepisów prawa Unii Europejskiej o udzieleniu pomocy publicznej. Wystarczyłoby, aby rzecznik prasowy Prezydenta Pan Krzysztof Maj zapoznał się z opinią rzetelnie i ze zrozumieniem nim zacznie formułować kontrargumenty. Działania te nie byłyby konieczne, gdyby przedstawiciele Miasta odpowiedzieli pozytywnie na nasze apele o podjęcie dialogu i wspólne poszukiwanie rozwiązań, tym bardziej, że próby podjęcia merytorycznego dialogu były prowadzone od maja br.

Biuro Prasowe Zagłębie Lubin S.A.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska