Stanisław Kowalski kończy 108 lat! Jest mistrzem świata i...

  Stanisław Kowalski kończy 108 lat! Jest mistrzem świata i najstarszym biegaczem na Ziemi [ZDJĘCIA]

  Małgorzata Moczulska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Stanisław Kowalski kończy 108 lat!
  1/15
  przejdź do galerii

  Stanisław Kowalski kończy 108 lat! ©swidnica.naszemiasto.pl

  14 kwietnia Stanisław Kowalski skończył 108 lat! Świdniczanin cztery lata temu rozpoczął swoją krótką, ale błyskotliwą karierę sportową i wtedy usłyszał o nim cały świat! Dziś już nie bije rekordów, ale nadal zachwyca pogodą ducha!
  O panu Stanisławie cała Polska usłyszała 2014 roku. Wcześniej na spacerze zauważył go Zygmunt Worsa, wicestarosta świdnicki i działacz Dolnośląskiego Związku Lekkiej Atletyki. Kiedy poznał dziarskiego seniora i przekonał się ile w nim pogody ducha, postanowił pokazać innym, że w formie można być w każdym wieku.

  - A pana Stanisława do rywalizacji sportowej nie trzeba było długo namawiać – wspomina Zygmunt Worsa.

  Na sportową arenę Stanisław Kowalski wszedł w wieku 104 lat, ale za to przytupem.

  Podczas 10.
  halowych lekkoatletycznych Mistrzostw Europy Weteranów w Toruniu przebiegł 60 m w 20 sekund i zdobył złoty medal! Najcenniejszy krążek wywalczył też w dwóch innych konkurencjach: pchnięciu kulą i rzucie dyskiem. W pierwszej uzyskał rezultat 3.65 metra, w drugiej 7.14 metra.

  Rok wcześniej został mistrzem świata. „Setkę” przebiegł w czasie 34 sekund. Próbował pobić rekord świata, który należy w tej kategorii wiekowej do 103-letniego Japończyka (przebiegł on 100 metrów w 28 sekund). Wyczyn się nie udał, ale świdniczanin i tak wpisał się do historii.

  Pan Stanisław urodził się 14 kwietnia 1910 roku w powiecie Końskie i co podkreśla ma oryginalne dokumentu z Urzędu Stanu Cywilnego. Do Świdnicy przeprowadził się w roku 1979 i obecnie mieszka na osiedlu Młodych ze swoją 77-letnią córką.

  - Złośliwi mówili, że sobie lat dodałem, że sfałszowałem papiery. Ale po co? Jak bym mógł to bym sobie odjął z trzydzieści lat, a nie dodawał! Wtedy bym miał tyle na ile wyglądam – mówi żartobliwie.

  Senior pochodzi z długowiecznej rodziny. Mama dożyła 99 lat, żona i teściowa ponad 90.

  Nadal jest w dobrej formie mimo, że nie miał łatwego życia. Przeżył dwie wojny, a potem przez lata ciężko pracował na kolei i na gospodarstwie rolnym.

  Pytany o sposób na dobre zdrowie i długowieczność odpowiada, że do tego trzeba z pewnością dobrych genów, ale też chęci do życia.

  - Konieczny jest też ruch i to na świeżym powietrzu. Siedzenie w domu nikomu nie pomaga - mówi.

  Sam przez kilkadziesiąt lat dojeżdżał 12 kilometrów do pracy na rowerze. I to niezależnie od pory roku i aury na dworze.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Z taką formą...

  Maurycy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  Z taką żelazną formą i zdrowiem to pan Stanisław ma duże szanse na zostanie w ogóle najstarszym mężczyzną na Ziemi - o ile mi wiadomo to obecnie najstarszy mężczyzna na Ziemi jest zaledwie 4 lata...rozwiń całość

  Z taką żelazną formą i zdrowiem to pan Stanisław ma duże szanse na zostanie w ogóle najstarszym mężczyzną na Ziemi - o ile mi wiadomo to obecnie najstarszy mężczyzna na Ziemi jest zaledwie 4 lata starszy od pana Stanisława (niejaki Masazo Nonaka). ! Palmę pierwszeństwa w długowieczności przejęli ostatnio japończycy (najstarsza kobieta to też japonka!) więc byłoby bardzo miło gdyby polak ,,przejął pałeczkę'' od japończyków - tego panu Stanisławowi z całego serca życzę i wierzę że szanse ma duże - nadludzkie wręcz zdrowie i organizm co najmniej o 40 lat młodszy jak widać... zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo