Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Standard mieszkań w Polsce się poprawił, ale nadal jest ciasno. Gdzie są największe, a gdzie najmniejsze mieszkania?

OPRAC.:
Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
W 2021 roku przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania wynosiła 75 m kw., w 19 powiatach przekraczała 100 m kw.
W 2021 roku przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania wynosiła 75 m kw., w 19 powiatach przekraczała 100 m kw. Jakub Steinborn
Większość istniejących mieszkań w Polsce spełnia obecne standardy cywilizacyjne, ale zwłaszcza na wschodzie kraju widoczny jest znaczący odsetek mieszkań bez wodociągu, ustępu czy centralnego ogrzewania – wynika z najnowszej analizy PKO BP.

Spis treści

Mieszkania w Polsce są coraz większe

Autorzy badania wskazują, że na jakość warunków mieszkaniowych istotnie wpływa wielkość mieszkania, a w okresie ostatnich 30 lat przeciętny standard powierzchniowy mieszkań odczuwalnie poprawił się.

W 2021 przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania wynosiła 75 m kw., w 19 powiatach przekraczała 100 m kw. (110 m kw. w powiecie warszawskim zachodnim, kartuskim i leszczyńskim).

Z kolei przeciętnie najmniejsze mieszkania były w kilku miastach śląskich (52 m kw. w Świętochłowicach i Chorzowie, 54 m kw. w Wałbrzychu oraz Siemianowicach).

Od czego zależy metraż polskich mieszkań?

Przestrzenne zróżnicowanie wielkości mieszkania jest funkcją zabudowy (większe mieszkania w powiatach z wyższym udziałem budynków jednorodzinnych), zamożności mieszkańców powiatu, czy położenia w regionach atrakcyjnych turystycznych, gdzie część powierzchni mieszkaniowej jest przeznaczana na wynajem.

Mieszkania w miastach (powiaty grodzkie) zwykle są przeciętnie mniejsze niż w otaczających je powiatach ziemskich. Na przeciętną powierzchnię mieszkania w powiecie wpływa też okres budowy mieszkania.

Od lat 90. widać wyraźną tendencję wzrostu powierzchni budowanych mieszkań, zatem duża intensywność budownictwa w powiecie w ostatnich 30 latach sprzyjała wzrostowi standardu powierzchniowego mieszkań.

Lokale w Polsce nadal przeludnione

Autorzy badania wskazują, że pomimo znaczącej poprawy, polskie mieszkania pozostają relatywnie przeludnione – na tle innych krajów cechuje je niska liczba pokoi na osobę. Biorąc pod uwagę cechy jakościowe zasobu mieszkaniowego w Polsce, deficyt zasobów mieszkaniowych w Polsce względem UE jest jeszcze głębszy, niż wynika z porównania liczby mieszkań.

Prawie 800 tys. mieszkań bez kanalizacji

Brak kranu z bieżącą wodą w mieszkaniu (czyli brak instalacji wodociągowej z sieci lub z własnego ujęcia wody) występował w 2021 w 774 tys. mieszkań.

Udział mieszkań bez wodociągu w poszczególnych powiatach jest silnie zróżnicowany. Najwięcej takich mieszkań jest na:

  • Mazowszu (np. powiat pruszkowski, wołomiński),
  • Lubelszczyźnie (np. powiat zamojski, chełmski),
  • w Świętokrzyskiem,
  • oraz kilku powiatach pomorskich (m.in. kartuski, wejherowski), kujawskich i małopolskich (m.in. krakowski, nowosądecki).

Udział takich mieszkań w zasobach powiatów jest wyraźnie mniejszy w województwach zachodnich, południowo-zachodnich i północnych, w których w dalszym ciągu widać pozytywny wpływ dobrego stanu infrastruktury na Ziemiach Odzyskanych.

Zwraca też uwagę lepsza sytuacja wielu powiatów grodzkich na terenie całego kraju osiągnięta dzięki intensywnym inwestycjom w infrastrukturę techniczną.

Niemniej, w ujęciu bezwzględnym najwięcej mieszkań bez wodociągu jest w Warszawie (34 tys.), Poznaniu i Wrocławiu (po 22 tys.).

Ponad milion mieszkań bez ustępu

Brak ustępu w mieszkaniu (definiowany jako brak urządzenia sanitarnego podłączonego do sieci kanalizacyjnej lub kanalizacji lokalnej) jest kolejnym miernikiem standardu cywilizacyjnego mieszkania. W 2021 nie spełniało tego standardu 1,2 mln mieszkań w Polsce. W 12 powiatach udział mieszkań bez ustępu przekraczał 20 proc. Mieszkania takie koncentrują się na Podlasiu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Standard mieszkań w Polsce się poprawił, ale nadal jest ciasno. Gdzie są największe, a gdzie najmniejsze mieszkania? - Strefa Biznesu

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska