Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stały monitoring na rzece Odrze oraz jej starorzeczach. Działania wojewody dolnośląskiego

Janusz Gajdamowicz
Janusz Gajdamowicz
Posiedzenie Międzyresortowego Zespołu ds. Odry odbyło się pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego.
Posiedzenie Międzyresortowego Zespołu ds. Odry odbyło się pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego. DUW
Pozytywne informacje dotyczące stanu wód pod Wrocławiem. Od kwietnia na zalewie Czernica nie odnotowuje się żadnych nowych, negatywnych sygnałów o zjawiskach niepożądanych, podobnie jest na odcinku dolnośląskiej Odry oraz w jej starorzeczach.

Jak informuje Dolnośląski Urząd Wojewódzki, w ostatnich dniach wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski zlecił Straży Rybackiej intensyfikację monitoringu bezpośredniego poprzez stałą wizję lokalną. W akcji bierze udział także Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, który stale monitoruje stan wód i zleca cykliczne pobieranie próbek przez Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ.

- Spotkanie z przedstawicielami Państwowego Związku Wędkarskiego we Wrocławiu, poświęcone było tematom obecnej sytuacji na Odrze oraz Czernicy. Tym samym poszerzyliśmy perspektywę i poznaliśmy stanowisko i doświadczenie PZW jako największego stowarzyszenia polskich wędkarzy, czyli osób, które mają częsty i bezpośredni kontakt z wodą oraz rybami – mówił wojewoda dolnośląski.

Kolejnym krokiem jaki podjęto w sprawie ochrony stanu drugiej co długości w Polsce rzeki, było posiedzenie Międzyresortowego Zespołu ds. Odry, które odbyło się pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego. Wzięli w nim udział przedstawiciele: Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Infrastruktury, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz Wód Polskich.

W posiedzeniu brał udział zdalnie także wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski. - Spotkanie dotyczyło kwestii związanych z bezpieczeństwem ekologicznym polskich rzek, w szczególności Odry. W ostatnim czasie dokonano przeglądu tych firm, instytucji, podmiotów, które dokonują zrzutów do rzek - wskazano, że w ostatnim czasie zlokalizowano ponad 100 takich miejsc, w których do tej pory te działania miały charakter nielegalny lub mogłyby mieć legalny. To znaczy, że były miejsca potencjalnego zrzutu i zabezpieczono je w taki sposób, aby nie mogły powodować dodatkowego zagrożenia – podsumował na profilu TT rzecznik rządu Piotr Müller.

W ramach odbywającej się w tym samym czasie narady regionalnej, zgromadzili się przedstawiciele wojewódzkich służb zaangażowanych w działania na rzecz Odry. Podczas spotkania omówiono sprawy potencjalnych zagrożeń oraz koordynacji działań poszczególnych instytucji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska