Stachowiak-Różecka: Prezydencie, oddaj dom w Ramiszowie dla przedszkolaków

MALZaktualizowano 
Mirosława Stachowiak-Różecka, kandydatka Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Wrocławia
Mirosława Stachowiak-Różecka, kandydatka Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Wrocławia Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Mirosława Stachowiak-Różecka, kandydatka Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Wrocławia, nie zostawia suchej nitki na działaniach wrocławskiego magistratu. - Pomysł utworzenia Zespołu Szkolno-Przedszkolnego na Stadionie Miejskim okazał się całkowitym niewypałem ośmieszającym władze Wrocławia. Szkoły, przedszkola, żłobki trzeba po prostu budować, a nie próbować sztukować budynki stadionowe do celów edukacji - uważa kandydatka na prezydenta.

Od września na Stadionie Wrocław miało rozpocząć działalność Zespół Szkolno-Przedszkolny dla ok. 400 dzieci. Placówka otrzymała dotację z gminy. Okazało się jednak, że przedszkole "Przy stadionie" nie może rozpocząć działalności w pomieszczeniach, które były do tego przygotowane.

Dlatego dzieci wczoraj trafiły do sali konferencyjnej. Po naszym tekście i reakcji rodziców zarząd fundacji, która prowadzi przedszkole, zdecydował się na całkowite zamknięcie placówki, dopóki prace się nie zakończą.

Dzieci w przedszkolu "Przy Stadionie" trafiły do sali... konferencyjnej

Dziś sprawę komentuje posłanka Mirosława Stachowiak-Różecka, kandydatka Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Wrocławia.

- Pomysł utworzenia zespołu szkolno-przedszkolnego na Stadionie Miejskim okazał się całkowitym niewypałem ośmieszającym władze Wrocławia. Szkoły, przedszkola, żłobki trzeba po prostu budować, a nie próbować sztukować budynki stadionowe do celów edukacji. Osiedle Maślice w ostatnich latach rozbudowuje się bardzo intensywnie i trudno uwierzyć, że nie dostrzeżono tego procesu z okien ratusza. O tym, że na Maślicach istnieje pilna potrzeba budowy zespołu szkolno-przedszkolnego wiadomo od lat (...). Może zamiast upychać dzieci po kontenerach i zmuszać rodziców do wożenia pociech po całym mieście, władze miejskie same zajmą ich miejsce? A może udostępnią swoje wygodne gabinety, albo dom w Ramiszowie i sami poprowadzą lekcje z dziećmi? Za ten skandal odpowiedzialne są dwa departamenty. Dlatego Jacek Sutryk i Jarosław Delewski do dymisji. Czas wziąć odpowiedzialność za bezmyślność - dodaje posłanka.

Na odpowiedź wrocławskiego magistratu długo nie trzeba było czekać. Poniżej przedstawiamy komentarz biura prasowego.

100 mln zł – na tyle we Wrocławiu szacowane są wydatki z budżetu miasta związane z wprowadzeniem w życie reformy edukacji autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Ministerstwo Edukacji jak dotąd dołożyło jedynie niecałe 2 mln zł. Sytuacja z przedszkolem „Przy Stadionie”, zarządzanym przez prywatną Fundację Oświatową „Sollers Expert”, związana jest z opóźnieniami po stronie Fundacji.
Dostosowanie wrocławskiego systemu funkcjonowania wrocławskich przedszkoli i szkół przez wiele lat było priorytetem władz Wrocławia. Jedna reforma autorstwa PiS wywróciła ten system do góry nogami, często marnotrawiąc środki finansowe, które ponoszone były wcześniej. Dla przykładu: dokładnie dwa lata temu zakończył się program przystosowywania toalet w budynkach szkolnych gimnazjów, które kiedyś były podstawówkami, do potrzeb starszych dzieci. Teraz, po kilku latach użytkowania, te same toalety ponownie musiały zostać dostosowane do potrzeb młodszych uczniów. Konieczna jest też budowa placów zabaw przy budynkach gimnazjalnych i nowych bibliotek. W sumie koszty infrastrukturalne szacowane są na ok. 60 mln zł.
Do tego dochodzą koszty osobowe ok. 40 mln zł: w tym roku we Wrocławiu z pracy odeszło 120 nauczycieli, część z nich przeszło na emeryturę. Na pewno zatrudnionych zostanie dużo więcej, ponieważ oddawane są nowe inwestycje. Sumarycznie wyjdzie więc na plus, ale inni nauczyciele odeszli, a inni w znacznej mierze są zatrudniani. Potrzeba pedagogów edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej, a np. zwolniony nauczyciel języka polskiego z gimnazjum nie zawsze ma do tego odpowiednie kwalifikacje. To kolejne koszty osobowe reformy, który należy ponieść.
Reforma edukacji autorstwa PiS sprawiła, że 3-letnie dotąd przedszkola zamieniono na 4-letnie. Miasto ma obowiązek przyjąć dzieci 3-letnie, jednocześnie rodzice mogą pozostawić dziecko 6-letnie w oddziale przedszkolnym. Aby sprostać temu wyzwaniu tylko w tym roku utworzonych zostało dodatkowych ponad 1500 miejsc dla wrocławskich dzieci.
Prosimy nie oceniać organizacji całej siatki przedszkolno-szkolnej przez pryzmat jednego niemiejskiego przedszkola, które na czas nie zdążyło udostępnić swoich pomieszczeń dzieciom. Miasto znalazło w tym czasie tyle miejsc ile jest potrzebne dzieciom, które do czasu zakończenia remontu chcą chodzić do innego przedszkola.

polecane: Flesz - e-papieros zagraża zdrowiu

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 216

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

a
aa

jw

.

I kumple przez ostatnie lata z moich podatków wygodnie żyli defraidujac jednocześnie min. moje podatki na bale festiwale

.

cena za wodę ścieki i śmieci była niższa? Co popapraniec zrobił z mops? - zniszczył nie tylko klimat pracy tam ale i jakość usług spilecznosocjalnych. Co popapraniec zrobił żeby miasto nie wydali miliarda na kopaczy i nie było zadłużone do 2030 ? Co popapraniec zrobił żeby nie zbudowano korytarzy wierzących co zrobił żeby powstała spalarnia odpadów kanalizacja wodociągi? NIC ZUEPNIENIC Sutryk nie zrobił dla Wrocławian To już wiadomo.

G
Gość

Ile zbudował PO a ile nakradło to wiemy.Za PO afera autostradowa wyniosła 1 mld.
Kruszywo jakie było wożone w dzień w nocy było zabierane na powrót.PiS przez 3 lata mimo podkładania nogi przez Totalną Opozycje zrobił wiele .Notowania Polski w firmach rankingowych systematycznie rosną. Prognozy wzrostu gospodarczo ciągle są podnoszone.W wzmacniany jest polski przemysł.,Następuje repolonizacja banków . W kolejce na repolonizację czekają media i firmy przejęte za bezcen.
PIS tworzy sojusz obronny z USA aby z Polski nie zrobili drugiej Ukrainy.Odebrano SB-kom i innym PRL-owcom zawyżone emerytury.Szkoda wymieniać ale PIS wygrywa na każdym kroku.Teraz trzeba dokończyć reformę sądów. Po wywaleniu komuchów i folksdojczów z sejmu prace pójdą raźniej

.

dyrektorzy z urzędu miejskiego , ci wiceprezydenci, ci prezesi miejskich spółek dygoczą ze strachu że ich szwindle wyjdą w audycie i pisuje się dlatego nawet do falandyzacji - jak to.ma miejsce z bilbordami z pachną S. Przecież teraz w UM jest przerażenie. Taki Malysa Bogusz Bluj Sutryk to " z zawodu dyrektorzy " bez żadnego dorobku zawodowego- zawsze u klamki urzędu i jej spółek. Ich nikt nie zatrudni jak wylecą że struktur urzędu i spółek. Więc oni walczą dosłownie o życie bo jak nie wygra popapraniec S. to "cały gabinecik na bruczek " że zacytuję klasyka

;

Dutkiewicz wygrywał bo był wspierany przez Niemców,którym wchodził w tyłek.
Ta spółka chce zrobić z Wroclawia Breslau.
To co szkopy przejęły będziemy musieli odkupić płacąc 5 razy więcej.
Do roboty zanim nas przejmą bez jednej bomby.

m
miki

Nie mów tak brzydko na swoja przyszłą prezydentową.
To że postawiłeś na PO czyli przegraną skompromitowaną partię to nie jest wina Polaków tylko twojego nierozgarnięcia.

o
o

Większość bo ok 85% odzieży wrzucanej do kontenerów idzie na czyściwo czyli jest rozdrabniana do czyszczenia tokarek z płynu chłodzącego.
Praktycznie tylko nowe ubrania idą do ubogich

N
Nadchodzi nowe

A czyje ty polecenia wykonujesz?
Sejm robi co do niego należy choć prace torpedują idioci z PO i Nowoczesnej.
Przyjdzie czas że zdrajcy narodu staną przed sądem.Ze statystyk widać że pani Różecka była aktywna tak jak środek grupy posłów.Praca w sejmie daje jej doświadczenie przydatne w roli prezydenta miasta,. Najważniejsze że ma chyba najlepsze relacje w sejmie i poza nim z premierem Morawieckim.To ogromna szansa dla rozwoju Wroclawia i nawet przeciwnicy pani Różeckiej na nią zagłosują dzięki czemu będzie to z korzyścią dla ich kieszeni.Gdyby PO miało wygrać to konflikt z rządem pewny i pogłębiłoby to jeszcze zadłużenie miasta.

Dutkiewicz rządził w czasie gdy bylismy biorcą dotacji z UE a teraz już będziemy płatnikiem czyli więcej będziemy dawać niż brać.Miał 4 mld budżet.
Sprzedał wiekszosć działek w centrum.Przeżarł to i przemarnował na reklamę czyli dał pieniądze prywatnym firmom.Zadłużył miasto na kilka miliardów i jednocześnie doprowadził do zapaści stan KZ.
Udawał bezpartyjnego ale w ostatnich wyborach zuj się nie kryl i startował z list PO.Zarówno nazwisko Dutkiewicza jak i PO kojarzy się z przekrętami i aferami.
O skali niesprawiedliwości dowiemy się dopiero gdy PIS wygra.
Tylko na samym stadionie NIK wykazał niegospodarność Dutkiewicza na ponad 300 mln.
Jak PIS nie wygra to czasy cwaniaków będą trwać a długi rosnąć

.

powie jak rozliczyli 313 mln zł przekrętów przy euro 2012 (patrz raport NIK). Sutryk z kumplami wydali 1 miliard zł na betonowy zlew na Maslicach i zasłużyli Wrocław przez co teraz rosną ceny za wodę parkingi przedszkola żłobki. Nich pokaże chłoptaś rozliczenia za durne sylwestry w Rynku hale grafit WG ESK rozdawane mieszkania, niech wyjasni zarzuty RIO ws Ekosystemu. Niech wyjasni czemy czlowiek z zarzutami ws nielegalnego zachowania przy wyborach D. ( zajmowali sie tym CBA) jest dyrektorem w spółce miejskiej WM! ....

.

chłoptaś obecnej ekipy - zero , nic poza bajzlem w sprawach społecznych w miescie

G
Grażyna

Skandalem jest zmuszanie nauczycieli (przez dużą część dyrektorów wrocławskich szkół) do prowadzenia godzin karcianych, które zostały zniesione 2 lata temu. Działanie dyrektorów jest bezprawne jeżeli w statucie szkoły nie jest zapisane, że takie godziny "darmowe" będą prowadzone. Po zniesieniu "godzin karcianych" Art 42 Karty Nauczyciela wrócił do zapisu sprzed 2008 roku (można to sprawdzić). Jakoś przed rokiem 2008 nauczyciel nie miał obowiązku prowadzić 1, 2, 3 albo nawet 4 godzin w tygodniu bez zapłaty. Wydaje się, że wszystko dzieje się przy cichym przyzwoleniu władz Wrocławia, które nie mają pieniędzy na płatne koła i zajęcia wyrównawcze. Podobno wszystkie takie przypadki można zgłaszać do Kuratorium albo Sądu Pracy. Kilka takich spraw w skali kraju już się toczy i jest jeden wyrok skazujący dyrektora. Na dzień dzisiejszy w naszym mieście brakuje bardzo wielu nauczycieli. Młodzież po studiach nie chce przyjść pracować do szkoły za tak małe pieniądze, tym bardziej gdy dodaje się ciągle nowe zadania bez wynagrodzenia. Przez ostatnie 30 lat (tyle uczę w szkole) praca nauczyciela z roku na rok staje się coraz cięższa. Nie będę tu narzekała na uczniów, rodziców bo nie o tym chciałam pisać. Dziwię się tylko dyrektorom szkół, którzy wiedzą o tym wszystkim (niskich płacach, braku młodych nauczycieli) a mimo to zmuszają nauczycieli do prowadzenia darmowych godzin.

D
Dlugi wacek

Lepiej niech pani powie cos o aferze w PCK!!!! Co sie stało z tonami odziezy dla ubogich.Ile bluzek Pani wzięła? Ile majtek?Ile ciezarowek modnych ubrań wywieziono do Warszawy dla zarządu PiS ?uzywane spodnie majtki skarpety ! Do tego trzeba komisji sledczej!!!

Q
Quwa

Pani Rozecka Dutkiewicz odda dom na przedszkole wtedy kiedy Pani oddasz tytul magistra.Czyli nigdy! Sio do warszawki piosiorko!

P
PiSior

o której dokonaniach nikt we Wrocławiu, a pewnie i w Polsce nic nie wie, obawiając się o swoją pozycję i kruszące się lokalne struktury pis stawia wszystko na jedną kartę i znów próbuje szczęścia w wyborach. Oj nie ma ten PiS szczęścia we Wrocławiu. Byłby chociaż senator Obremski, to by kampania godnie i mądrze wyglądała, a tak jest krzyKaczka...

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3