MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Środki czystości jak smog. Nawet gdy myjemy nimi podłogę, drażnią nasze płuca. Sprawdź, dlaczego tak się dzieje i co robić

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Im bliżej mytej powierzchni, tym większe stężenie szkodliwych związków w powietrzu.
Im bliżej mytej powierzchni, tym większe stężenie szkodliwych związków w powietrzu. andreypopov/123RF
Używanie w domu chemicznych środków czystości jest źródłem takiego poziomu zanieczyszczeń powietrza, jaki panuje w okolicach dróg publicznych. Na podstawie nowych badań naukowcy ostrzegają przed chemią gospodarczą – sprawdź, dlaczego i dowiedz się, co robić, by zmniejszyć zagrożenie dla płuc.

Utrzymywanie czystości konwencjonalnymi sposobami obciąża nasze zdrowie. Dotyczy to nawet mycia podłóg!

Stężenie cząstek zanieczyszczeń w aerozolu powstającym podczas używania środków czystości sięga ich poziomu w spalinach samochodowych. Dowodzi tego badanie przeprowadzone wspólnie przez naukowców amerykańskich i francuskich, którego wyniki przedstawiono na łamach pisma „Science Advances”.

W ramach prac badacze pobierali i analizowali próbki powietrza po tym, jak w pomieszczeniu umyto podłogę mopem za pomocą wody z komercyjnym środkiem czystości. Produkty tego typu wyróżniają wyraziste zapachy, które mają wzmacniać poczucie świeżości. Po ich użyciu w powietrzu powstają jednak zawiesiny ich cząstek, które są określane jako wtórne aerozole organiczne (SOA z ang. secondary organic aerosols).

Zobacz także: Smog i nowe meble mogą być przyczyną alergii pokarmowej u dziecka. Zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko alergii nawet o 80 proc.

Wtórne aerozole organiczne są znane z właściwości drażniących płuca w przypadku ich wdychania. Ich głównym źródłem w naszym otoczeniu są silniki spalinowe, które na terenach miejskich w największej mierze przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza i powstawania smogu.

Dowiedz się na temat:

Naukowcy zaznaczają, że SOA powstają łatwo z monoterpenów w zetknięciu z obecnym w powietrzu ozonem, który stanowi jedno z jego monitorowanych zanieczyszczeń. Monoterpeny są zaś składnikiem kompozycji zapachowych, które znajdują bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle.

Czytaj także: Niebezpieczne sprzątanie? Płyn do mycia podłogi czy blatów uszkadzają mózg

Rozwiązaniem w tej sytuacji jest dokładne wietrzenie pomieszczeń po myciu podłogi lub czyszczeniu innych powierzchni, w tym np. toalety. Nie należy przy tym używać więcej danego środka niż zaleca producent.

Najlepiej jednak zrezygnować z popularnych produktów chemicznych na rzecz tych z oznaczeniem jako „eko” i „naturalne”. Choć i one zawierają substancje myjące i zapachowe, przeważnie są mniej agresywne w stosunku do układu oddechowego czy skóry, jeśli dojdzie do przypadkowego z nią kontaktu. Takim wyborom sprzyja też dostępność tych produktów w sklepach.

Polecamy także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Środki czystości jak smog. Nawet gdy myjemy nimi podłogę, drażnią nasze płuca. Sprawdź, dlaczego tak się dzieje i co robić - Strona Zdrowia

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska