Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Środa popielcowa - sprawdź, co wolno, a co jest zabronione [POPIELEC 2020]

AND
sroda popielcowa w kosciele katolickimnz posypywanie glow popiolem w kosciele pw sw jozefa robotnika w walbrzychuwielkanoc wielki post kosciol katolicki ksiadz wiara pokuta fot.  dariusz gdesz / gazeta wroclawska / polska press
sroda popielcowa w kosciele katolickimnz posypywanie glow popiolem w kosciele pw sw jozefa robotnika w walbrzychuwielkanoc wielki post kosciol katolicki ksiadz wiara pokuta fot. dariusz gdesz / gazeta wroclawska / polska press Dariusz Gdesz / Polskapress
Środa Popielcowa rozpoczyna Wielki Post poprzedzający Wielkanoc. Jest równocześnie czasem pokuty duchowej i cielesnej. Sprawdź obowiązujące zasady.

Środa Popielcowa, nie tylko w Kościele Katolickim rozpoczyna Wielki Post poprzedzający Wielkanoc. Jest równocześnie czasem pokuty duchowej i cielesnej, podczas której wierni przygotowują się do przeżycia najważniejszych dla chrześcijan świąt wielkanocnych. Zwyczajowo trwa czterdzieści dni. Wielki Post kończy w Wielki Czwartek. W Wielki Piątek i Wielką Sobotę zwyczajowo obchodzony jest post paschalny.

Ile posiłków i co można jeść w Środę Popielcową, a czego nie powinno się spożywać? Czy tylko jeden posiłek powinien być do syta? Jak powinien wyglądać cały okres Wielkiego Postu?Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania związane ze ścisłym postem.

Co można jeść w Środę Popielcową, a czego nie? [ŚCISŁY POST 2020]

Post ścisły w Środę Popielcową polega na powstrzymaniu się od spożywania mięsa, pokarmów mięsnych oraz ograniczeniu posiłków. Wiele osób zastanawia się, ile posiłków można zjeść w Środę Popielcową. W okresie trwania ścisłego postu powinno się zjeść tylko jeden posiłek do syta oraz dwa pokarmy niepełne.

Ścisły post polega nie tylko na ilościowych, ale także jakościowym ograniczeniu w spożywaniu pokarmów. W dni, w które obowiązuje post ścisły, m.in. w Środę Popielcową 2020, powinno się powstrzymać od spożywania mięsa oraz pokarmów mięsnych. Wielu katolików rezygnuje także ze słodyczy i alkoholu. W Środę Popielcową 2020 nie są natomiast zabronione ryby, jaja, nabiał. Można także jeść zboża, kasze, owoce i warzywa oraz używać przypraw.

Ścisły post obowiązuje wszystkich od 18. roku życia aż do ukończenia 60 lat (jeden posiłek do syta w ciągu dnia). Z kolei wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w Środę Popielcową 2020 obowiązuje od 14. roku życia. Zasada ta dotyczy katolików do końca życia - jest to tzw. post zwykły.

Z postu ścisłego zwolnione są osoby chore ze względu na ich stan zdrowia. W takim wypadku mogą one być zobowiązane do zachowania postu jakościowego.

W tradycyjnym katolicyzmie post ścisły oprócz Środy Popielcowej, piątką i soboty Wielkiego Postu, obowiązuje też w Suche Dni, w Wigilię Zielonych Świąt i Bożego Narodzenia, oraz 7 grudnia. W ciągu roku liturgicznego pojawiają cztery główne okresy długiego postu:
Post Filipowy (przed świętem Bożego Narodzenia) – trwa czterdzieści dni, od 14 listopada do 24 grudnia według kalendarza juliańskiego (27.11–06.01 według kalendarza gregoriańskiego).
Wielki post – rozpoczyna się siedem tygodni przed świętem Paschy.
Post Piotrowy – rozpoczyna się w poniedziałek, osiem dni po święcie Pięćdziesiątnicy, a kończy się 28 czerwca (11.07), w wigilię święta apostołów Piotra i Pawła; w zależności od daty świętowania Paschy, czas jego trwania waha się od jednego do sześciu tygodni.
Post Uspieński (przed świętem Zaśnięcia Bogarodzicy) – trwa dwa tygodnie, od 1 do 14 sierpnia (14.08–27.08).

Zasady i znaczenie Wielkiego Postu 2020

Wielki Post trwa czterdzieści dni. Wielki Post 2020 rozpoczyna się w Środę Popielcową, 26 lutego 2020 i potrwa do Wielkiego Czwartku, 9 kwietnia 2020 roku. W czasie Wielkiego Postu katolików dwukrotnie obowiązuje post ścisły (jakościowy od pokarmów mięsnych i ilościowy - ograniczający spożywanie pokarmów do trzech posiłków) - w Popielec i w Wielki Piątek.

Warto wiedzieć, że liczba 40 w Biblii jest symboliczna, nie matematyczna, dedykowana oczyszczeniu i przygotowaniu duchowemu. Liczba 40 pojawia się w kilku momentach w Piśmie Świętym:
40 dni trwał deszcz i potop
Mojżesz przebywał na Synaju przez 40 dni i 40 nocy
40 lat Izraelici błąkali się na pustyni
Chrystus pościł 40 dni na pustkowiu.

Okres Wielkiego Postu to czas pokuty i duchowego przygotowania do świąt Wielkiej Nocy. W czasie czterdziestu dni Wielkiego Postu Kościół przeżywa i wspomina:
40 dni spędzonych przez Jezusa na pustyni na modlitwie
40 dni powszechnego potopu, po których Bóg zawarł przymierze z Noem
40 lat pielgrzymowania Izraela po pustyni ku ziemi obiecanej
40 dni przebywania Mojżesza na Górze Synaj, gdzie otrzymał on od Jahwe Tablice Prawa.

Nabożeństwa wielkopostne: droga krzyżowa i gorzkie żale

Środa Popielcowa, podczas której kapłan posypuje głowy wiernych popiołem, w sposób symboliczny przypomina, że katolicy potrzebują duchowej przemiany, aby przygotować się do przeżycia tajemnicy Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Jednak Wielki Post trwa czterdzieści dni, dlatego ważny jest udział w wielkopostnej liturgii. Udział w nabożeństwa wielkopostnych nie jest obowiązkowy, jednak Kościół zaleca, aby choć raz podczas Wielkiego Postu w nich uczestniczyć.

Nabożeństwa wielkopostne to:
Droga krzyżowa - jest symbolicznym odtworzeniem drogi Jezusa Chrystusa na śmierć i złożenia go do grobu. Uczestnictwo w niej polega na rozpamiętywaniu poszczególnych wydarzeń Męki Jezusa, wczuwaniu się w Jego przeżycia, współczuciu Jego cierpieniu.
Gorzkie żale - nabożeństwo pasyjne w Kościele katolickim mające najczęściej formę nabożeństwa eucharystycznego. Powiązane jest z kazaniem pasyjnym.
Droga krzyżowa jest odprawiana w piątki - na pamiątkę dnia, w którym Jezus został ukrzyżowany, zaś gorzkie żale - w niedziele.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska