Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Środa Popielcowa rozpoczyna się Wielki Post. To czas pokuty i nawrócenia dla chrześcijan

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
W Środę Popielcową w kościołach kapłani posypują głowy wiernych popiołem. To jedyny taki obrzęd w roku.
W Środę Popielcową w kościołach kapłani posypują głowy wiernych popiołem. To jedyny taki obrzęd w roku. Maciej Rajfur
O Wielkim Poście, który rozpoczyna przeżywana dzisiaj Środa Popielcowa, mówi ks. kan. Paweł Cembrowicz, proboszcz archikatedry wrocławskiej pw. Jana Chrzciciela.

Maciej Rajfur: Wielki Post to szczególny moment w życiu katolika. W jaki sposób dobrze go przeżyć duchowo?

Ks. Paweł Cembrowicz: Przede wszystkim skorzystać z tego, co podpowiada nam wiara i Kościół jeśli chodzi o przesłanie Ewangelii. Na pierwszy plan wysuwa się: modlitwa, post i jałmużna. Warto znaleźć czas na modlitwę osobistą, skorzystać z tych nabożeństw, które daje nam Kościół – Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. Zachęcam, by na początku również wybrać się do spowiedzi. Nie czekać do Wielkanocy. Przeżyjmy ten czas, będąc pojednanym z Bogiem i z ludźmi w sakramencie pokuty.

Jak podejść odpowiednio do postu np. w kwestii spożywania pokarmów mięsnych.

On ma swoją określoną wartość. Uczy wrażliwości duchowej i otwartego serca na drugiego człowieka. To nie jest element diety. Brak mięsa w naszym jadłospisie w piątek nie powinien wynikać tylko z tradycji. Podejmując post ożywiamy miłość do Jezusa, który został przybity do krzyża i za nas umarł. Nadajmy więc temu wyrzeczeniu konkretną wartość duchową, czyli podejmijmy konkretną intencję. Sam Jezus tłumaczył, że niektóre złe duchy można wyrzucić tylko modlitwą i postem. Możemy zatem pościć np. w intencji pokoju na Ukrainie, w Europie i na świecie.

Mówiąc o jałmużnie większość myśli przekazywaniu pieniędzy na szczytny cel.

Jałmużna to przede wszystkim wrażliwość na potrzebującego. Dzisiaj mamy różne możliwości. Caritas proponuje różne akcje wielkopostne dzielenia się dobrem z ubogimi. To naturalne, że jałmużna kojarzy się pieniędzmi, ale w jej obrębie możemy również przekazać ubogim ubrania w dobrym stanie. We wrocławskiej Caritas ciągle istnieje potrzeba ubrań dla osób w kryzysie bezdomności. Ale jałmużna przybiera również formę poświęconego komuś czasu. Może dawno do kogoś nie dzwoniłem lub się nie widziałem, a ciągle mówię, że nie mam czasu. To jest ten moment na przełamanie.
Wielki Post kojarzy się z podjęciem postanowień. Jakie je sobie ułożyć?

Postanowienia mają swoje znaczenie. Trzeba je sobie odpowiednio skonkretyzować. Wielu ludzi odkłada na bok alkohol, czy papierosy. To dla nich spory wysiłek, do którego warto przywiązać jeszcze intencje. Bo postanowienie staje się duchowym skarbcem, który człowiek posiada i oddaje Panu Bogu.

Kościół mówi też, by zawiesić huczne świętowanie, by odłożyć imprezy na później. Dlaczego?

Wielki Post to czas koncentracji na tym, co najistotniejsze. Wejście z Chrystusem na Drogę Krzyżową. Kohelet podpowiada nam w Piśmie Świętym, że: „ Wszystko ma swój czas, i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem. […] Jest czas płaczu i czas śmiechu, czas zawodzenia i czas pląsów”. Człowiek potrzebuje tego wszystkiego, ale w odpowiednich proporcjach, co zresztą uzasadnia także naukowa strona psychologiczna. Nie można cały czas się bawić lub cały czas płakać. Nam się wydaje, że wymyślamy w XXI wieku nowe rzeczy, nowe spojrzenia, ale to już wszystko było. Kościół praktykuje pewne sprawy od wieków. Dochodzi do przekonania zgodnie z cnotą roztropności, by zachować umiar dla duchowo-cielesnej równowagi człowieka.

Od czego zatem najlepiej zacząć ten 40-dniowy okres?

Od Mszy świętej w Środę Popielcową i tego ważnego gestu pokutnego posypania głowy popiołem. Wielki Post to zajrzenie w głąb siebie i zrozumienie własnej grzeszności. Ale nie dołowanie się, lecz spojrzenie na siebie przez pryzmat nadziei bycia dzieckiem Bożym i nadziei zbawienia. Rozpoczynam Wielki Post, czyli pracę nad sobą dla Pana Boga i z miłości do drugiego człowieka. Stawanie się lepszym w kontekście wiary chrześcijańskiej nie polega jedynie na samodoskonaleniu się, ale jest wynikiem odpowiedzi na miłość Boga. Dlatego Wielki Post okazuje się bardzo ważnym czasem dla ludzi wierzących.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska