Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprzedają dawny szpital przy ul. Traugutta. Co z ambulatorium?

Adriana Boruszewska
Adriana Boruszewska
Urząd marszałkowski chce za kompleks szpitalny 21 milionów złotych.
Urząd marszałkowski chce za kompleks szpitalny 21 milionów złotych. Fot. Janusz WóJtowicz / Polskapresse
Dawny budynek Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka - Centrum Medycyny Ratunkowej przy ul. Traugutta wystawiony na sprzedaż. Urząd marszałkowski chce za kompleks szpitalny 21 milionów złotych.

Kompleks szpitalny na terenie pomiędzy ul. Traugutta, Szybką, Żabią Ścieżką i rzeką Oławą ma powierzchnię 1,8034 ha, zaś powierzchnia użytkowa wszystkich budynków to 9 073 m2.

Co dalej z ambulatorium?
Najwyższy budynek - "C" (w którym znajdowała się dyrekcja szpitala) ma pięć kondygnacji, dwa nieco niższe - budynek "A" i "B" są obiektami czterokondygnacyjnymi. Szpital zaczęto budować pod koniec XIX wieku. Z tego też względu obecnie Dolnośląska Konserwator Zabytków prowadzi postępowanie w sprawie wpisu do rejestru zabytków budynków szpitalnych przy ul. Traugutta.

Pracownicy urzędu marszałkowskiego podkreślają jednak, że ze sprzedaży wyłączone zostało ambulatorium chirurgiczne działające obecnie przy Traugutta. - Sprzedaż nie dotyczy ambulatorium chirurgicznego - podkreśla Damian Kaczanowski, Dyrektor Wydziału Mienia Wojewódzkiego.

ZOBACZ TAKŻE: WROCŁAWSKI SZPITAL MATCZYNYM MLEKIEM PŁYNĄCY

VIDEO //get.x-link.pl/c22ecffd-5de2-efd3-0f74-35641b8f3c4d,6d6aeaf9-bbe7-390a-b198-604c4772d1d5,embed.html

Nie wiadomo jednak, jak dalej potoczą się losy ambulatorium. Placówka ma podpisany kontrakt z NFZ na nocną i świąteczną pomoc ambulatoryjną do 30 września 2017 roku, zaś na chirurgię urazową do 30 czerwca 2018 roku.

Będą mieszkania?
Obecnie na obszarze ograniczonym Żabią Ścieżką, ul. Traugutta, Szybką i rzeką Oławą Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego przewiduje działalność usług zdrowia i opieki społecznej. Uchwałą rady miejskiej z września 2016 roku przystąpiono do sporządzenia nowego MPZP na tym terenie. Można się spodziewać, że szpital na Traugutta podzieli los podobnych mu obiektów tj. szpital przy ul. Poniatowskiego, gdzie obecnie budowane są luksusowe apartamenty, szpitala im. Korczaka na Karłowicach, gdzie powstaje hotel czy szpitala im. Babińskiego adaptowanego pod biura i lofty.

Przypomnijmy, że w 2010 roku w strukturze szpitala przy ul. Traugutta funkcjonowało 11 oddziałów, na których mogło łącznie leżeć 429 pacjentów. W kwietniu tego samego roku w strukturę szpitala włączone zostały oddziały po zlikwidowanym Okręgowym Szpitalu Kolejowym, tj. chirurgia ogólna, urologia i onkologia, chirurgia plastyczna, otolaryngologia, interna czy reumatologia. Łącznie przy ul. Traugutta i al. Wiśniowej funkcjonowało 20 oddziałów i 19 poradni.

Pod koniec sierpnia 2015 roku oddziały z ul. Traugutta i al. Wiśniowej przeniesiono do nowego szpitala przy ul. Fieldorfa. Tuż po wyprowadzce kompleks obiektów przy ul. Traugutta był brany pod uwagę przez byłego wojewodę, Tomasza Smolarza, jako przestrzeń, w której mogliby zamieszkać uchodźcy z Syrii.

Urząd marszałkowski, wystawiając kompleks szpitalny na sprzedaż, chce za niego 21 milionów złotych. Przetarg odbędzie się 18 października.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska