Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdzian szóstoklasisty 2015. Słonie, komiks o malarzach i procenty (ARKUSZE CKE, ODPOWIEDZI)

Ewa Wilczyńska, Marcin Hołubowicz
Sprawdzian szóstoklasisty 2015. Już dzisiaj język polski, matematyka i język obcy nowożytny
Sprawdzian szóstoklasisty 2015. Już dzisiaj język polski, matematyka i język obcy nowożytny Fot. Piotr Krzyżanowski/zdjęcie ilustracyjne
Sprawdzian szóstoklasisty 2015 za nami. Uczniowie VI klas szkół podstawowych pisali egzamin, który składa się z dwóch części: język polski i matematyka oraz język obcy nowożytny (angielski, niemiecki, francuski, rosyjski, włoski, hiszpański). Zmagania z testem szóstoklasisty rozpoczęły się o godz. 9. Część pierwszą uczniowie pisali przez 80 minut. Następnie po przerwie o godz. 11.45 zasiedli do testu językowego. Uczniowie klas szóstych musieli zmierzyć się m.in. z tekstem o inteligencji słoni. Pojawił się również komiks o dwóch malarzach. Trzeba było także napisać opowiadanie o tajemniczym pudełku. W zadaniach dotyczących matematyki trzeba było natomiast obliczać procenty. Zarówno arkusze CKE, jak i pierwsze pytania, zadania i odpowiedzi do sprawdzianu szóstoklasisty 2015 będziemy publikować na bieżąco na GazetaWroclawska.pl.

SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY 2015. INTELIGENCJA SŁONI I SPRZECZKA DWÓCH MALARZY

Sprawdzian szóstoklasisty 2015 to egzamin dla uczniów VI klas pisany na zakończenie szkoły podstawowej. Co prawda zda go każdy, ponieważ nie ma określonej minimalnej liczby punktów, którą trzeba osiągnąć. Jednak wynik po pierwsze pokazuje nabyte przez ucznia umiejętności, a po drugie może ewentualnie zadecydować o dostaniu się do wybranego przez dziecko gimnazjum.

SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY - PRZECIEKI - TYLKO U NAS - ZADANIA, KTÓRE WYCIEKŁY (TEST SZÓSTOKLASISTY)

Co było na sprawdzianie szóstoklasisty? Jeżeli chodzi o zadania z języka polskiego, to uczniowie najpierw musieli się zmierzyć z tekstem dotyczącym inteligencji słoni. - Łatwizna - słychać było od poszczególnych uczniów, którzy zakończyli już pisanie. Na egzaminie szóstoklasisty pojawił się również komiks o dwóch malarzach, którzy założyli się między sobą o to, który z nich lepiej maluje. Wśród poleceń dotyczących komiksu należało m.in. nadać mu tytuł, a także wyjaśnić, dlaczego jeden z malarzy uznał, że drugi jest lepszy. Największym wyzwaniem, dla tych, którzy polskiego nie lubią było napisanie opowiadania. Temat pozwalał jednak puścić wodze fantazji. Uczniowie pisali opowiadanie o „tajemniczym pudełku”. Co w nim było? To zależało tylko od ich wyobraźni.

SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY 2015. MATEMATYKA

Na sprawdzianie nie zabrakło oczywiście zadań z matematyki. - Proste były - cieszyli się uczniowie, wychodząc z sali.

Były zadania z procentami oraz ułamkami. Trzeba było także podać wynik działania „(-7)-(-21)”. Na egzaminie sprawdzono także wiedzę dotyczącą geometrii. W jednym z zadań uczniowie mieli narysowane cztery trójkąty z zaznaczonymi wysokościami - tylko w jednym przykładzie była ona jednak prawidłowo wyznaczona. Kolejne dotyczyło prostopadłościanu i sześcianu. Treść brzmiała: "Prostopadłościan i sześcian są złożone z takiej samej ilości sześcianów o boku 1 cm. Uczniowie musieli ustosunkować się do dwóch twierdzeń, zaznaczając, czy jest to prawda, czy fałsz. Pierwsze brzmiało: „prostopadłościan ma większą objętość niż sześcian”, drugie: „sześcian ma objętość 64cm3”.

Wiedzę matematyczną miała również sprawdzić m.in. historia czterech braci, którzy znaleźli 25 tomów encyklopedii. Albo chłopca Tomka, który chodził na kurs tańca. Było to 36 spotkań, trwających 3/4 godziny. Uczniowie musieli napisać, ile godzin trwał kurs, a także ile czasu spędził na nim Tomek, który dwie lekcje opuścił.

Zobacz też: Sprawdzian szóstoklasisty 2015. Język polski i matematyka już dzisiaj (ARKUSZE, ZADANIA, ODPOWIEDZI)

Pierwsze zadanie, które zrelacjonowały dziewczynki dotyczyło pieczenia bez. Uczniowie mieli podany przepis: na 6 białek trzeba wykorzystać 30 dkg cukru. Oni jednak mieli upiec ciastka z tylko 4 białek. Pytanie brzmiało, ile cukru powinni wykorzystać.

Twórcy sprawdzianu postanowili wykorzystać także tematy bliskie uczniom. Na diagramie mieli przedstawione, ile SMS-ów w tygodniu wysłał ich rówieśnik. Musieli policzyć, ile pieniędzy wydał przez tydzień, wiedząc, że wysłanie SMS-a w dni robocze kosztuje 16 groszy, a w weekend jest to darmowe.

Na egzaminie było również zadanie ze skali. Uczniowie musieli policzyć sumę długości trzech narysowanych odcinków, a potem podać, ile ta odległość wynosi w rzeczywistości (na obrazku podana była skala).

SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY 2015 - JĘZYK OBCY NOWOŻYTNY - JĘZYK ANGIELSKI

Na teście szóstoklasisty z języka angielskiego pojawiły się zadania ze słuchu. Trzeba było wysłuchać nagrania i na jego podstawie odpowiedzieć na poszczególne pytania. Przykładowo były rysunki, które przedstawiały wybrane osoby. Jedna z tych osób nie pojawiała się w nagraniu i nie można jej było dopasować do usłyszanej historii. W jednym z zadań trzeba było przetłumaczyć zdania z języka polskiego na język angielski np. pytanie "O której kolega ma przyjść po szkole?".

Dzieci chwaliły fakt, że nagrane teksty były czytane bardzo wyraźnie i powtarzane dwa razy, dzięki czemu można je było dobrze zrozumieć.

SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY 2015. UCZNIOWIE STRESOWALI SIĘ PRZED TESTEM. STRESZCZENIA LEKTUR WYSTARCZĄ?

Od godziny 8 szóstoklasiści w eleganckich ubraniach ukrytych pod ciepłymi kurtkami zaczęli schodzić się do szkół. Mikołajowi i Jakubowi, uczniom podstawówki nr 2 przy ul. Komuny Paryskiej we Wrocławiu uśmiech nie schodził z twarzy. - Czego tu się bać? - pytają retorycznie. Chociaż po chwili zastanowienia Mikołaj przyznaje, że z matmy to on najlepszy nie jest. Jakub ma wątpliwości, czy sobie poradzi z polskim. - Wiadomo, lektur się nie czyta, ale to streszczenia wystarczą, żeby wszystko wiedzieć - dodaje.

Wiktoria wygląda na zdenerwowaną. Najbardziej martwi ją część z języka angielskiego. Z polskim i matematyką problemów nie ma żadnych. - Chcę mieć ponad 30 punktów - wyjaśnia. Im więcej tym lepiej, bo będzie starała się dostać do gimnazjum poza rejonem.

Ania także chce zdawać do szkoły, w której liczą się punkty z egzaminu. Pod uwagę bierze albo gimnazjum nr 13 albo gimnazjum dwujęzyczne. Jej mama, Agnieszka Doroszkiewicz, zapewnia, że nie ma powodu do zmartwień. - Córka ma dobre oceny, to i z egzaminem nie powinna mieć problemów - tłumaczy. Dodaje, że stresuje ją jedynie ten nowy system. W końcu dzieci po raz pierwszy zdają język obcy, więc nie wiadomo, czego się spodziewać. Pani Agnieszka do szkoły przyszła z wielką blachą ciasta. W końcu trzeba osłodzić dzieciom i nauczycielom ten dzień.

SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY 2015. ARKUSZE CKE, ROZWIĄZANIA, ZADANIA, ODPOWIEDZI

Sprawdzian szóstoklasisty 2015. Zarówno arkusze CKE, jak i klucz odpowiedzi z przedmiotów język polski, matematyka oraz język obcy nowożytny opublikujemy na naszej stronie internetowej GazetaWroclawska.pl, jak tylko będą dostępne.

KLIKNIJ TUTAJ - WSZYSTKIE TESTY, ARKUSZE CKE, PYTANIA I ODPOWIEDZI Z POPRZEDNIEGO ROKU - PRÓBNY SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY

ZOBACZ TEŻ: SPRAWDŹ, CZY NAPISAŁBYŚ SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY (TEST)

SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY 2015. KTÓRE ZADANIA SPRAWIŁY WAM NAJWIĘCEJ TRUDNOŚCI, A KTÓRE BYŁY WASZYM ZDANIEM NAJPROSTSZE? PISZCIE W KOMENTARZACH!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska