Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdź, jak zadbać o akumulator w czasie mrozów

Bartłomiej Różycki
Dziś w nocy czekają nas spore mrozy. W czasie trwającej zimy zresztą będzie takich nocy (i dni) znacznie więcej. Dla naszego auta, a zwłaszcza akumulatora, to nie lada wyzwanie. Co zrobić, żeby nie wyładował się zbyt szybko przy niskich temperaturach?

Akumulator to bateria, która najlepiej działa w temperaturze pokojowej. Przy panujących mrozach musimy przygotować się na ewentualne problemy z odpaleniem samochodu. Pierwsze takie objawy mogą wystąpić nawet przy temperaturze 10 stopni Celsjusza. Wtedy przy próbie odpalenia auta silnik "faluje" wolniej niż zazwyczaj.

Ostrzeżenie IMGW dla Wrocławia: Dziś w nocy silny mróz!

O akumulator trzeba dbać regularnie. Aby nie mieć problemów w okresie zimowym, zaleca się przeprowadzanie przeglądów, na których sprawdza się jego stan i moc.

- Takie sprawdzenie najlepiej wykonywać co pół roku. Kiedy akumulator nie jest w pełni naładowany, diagnosta serwisowy po odczytaniu wartości na specjalnym wydruku, może go doładować. Tester też informuje nas o stanie akumulatora, a my informujemy, kiedy można spodziewać się najbliższej wymiany. Wtedy będziemy mieli pewność. Pomaga to wyeliminować problemy pojawiające się w zimie – mówi Tomasz Gawryłow, mistrz warsztatu autoryzowanego serwisu samochodowego we Wrocławiu.

Co zrobić aby zapobiec rozładowaniu się akumulatora? Najlepiej raz na tydzień przejechać dłuższą trasę – w okolicach 100 km. Krótkie jeżdżenie po mieście nie wystarczy, ponieważ akumulator nie zdąży się naładować. Po regularnej trasie do pracy i jednej dłuższej w teren, kondycja akumulatora jest stabilna. Dzięki temu możemy uniknąć przykrych niespodzianek.

Włączenie silnika to moment, kiedy akumulator pobiera najwięcej energii. Przy każdym odpaleniu auta, zaleca się wyłączenie innych urządzeń takich jak radio, nawiewy powietrza czy ogrzewanie szyb. Zmniejszyć to pobieranie energii przy starcie.

Sztuczki z wyciąganiem akumulatora na noc i zabieraniem go do domu mogą pomóc ale i zaszkodzić. Akumulator wtedy nie jest zimny ale ponowne włożenie go i podpięcie może wywołać błąd w komputerze samochodu.

- Niektóre marki aut mają funkcję zapamiętywania poszczególnych parametrów, ale tylko na kilka godzin. Po ponownym wpięciu akumulatora może się okazać, że obroty auta nie będą równe, funkcje takie jak np. kontrola trakcji ESP mogą chwilowo przestać działać, tak jak automatyczne włączanie i wyłączanie silnika Start/Stop i wiele innych. Wyświetlają się wtedy kontrolki na desce rozdzielczej, a zapalenie się tych wskaźników mówi o przejściu w tryb awaryjny. Auto wtedy nie działa prawidłowo. Dopiero przy użyciu specjalnego komputera można te funkcje zaprogramować i ustawić – mówi diagnosta z warsztatu.

Owijanie akumulatora różnymi materiałami w celu ocieplenia go nie przyniesie efektów.

- Przed nocą zalecam odpalenie auta na 30 minut. Niektórzy też wsadzają przenośne grzejniki do samochodu, które podtrzymują temperaturę. Takie metody rzeczywiście działają – mówi Tomasz Gawryłow.

Kiedy jesteśmy zmuszeni kupić nowy akumulator, warto wydać nieco więcej. Lepsze można kupić już od 300 zł. Cena zależy od firmy i pojemności, a pojemność - od auta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska