Sprawdź, czy Twój program do księgowości jest gotowy na Nowy Ład

Materiał informacyjny SaldeoSMART
Udostępnij:
Przełom roku to zawsze gorący czas w pracy każdego księgowego. Trzeba nie tylko zamknąć poprzedni rok i dokonać niezbędnych podsumowań, ale także przygotować się na kolejny rok podatkowy.

W 2022 roku praktycznie wszystkich Polaków czeka rewolucja podatkowa związana z wprowadzeniem tzw. Nowego Ładu. Zarówno w przypadku tej ustawy, jak i wielu innych z nią powiązanych, w tej chwili więcej jest pytań niż odpowiedzi. Z pewnością przedsiębiorcy i ich księgowi będą mieli twardy orzech do zgryzienia zanim pojawią się pierwsze interpretacje i precedensy w sprawie nowych przepisów.

Według rządu na nowych rozwiązaniach mają skorzystać przede wszystkim osoby pracujące na etatach i emeryci, zaś fakty są takie, że pobocznie przedsiębiorcy zostaną obciążeni większymi podatkami, w tym powiększoną składką zdrowotną. Nowe przepisy skutkują nerwowym poszukiwaniem księgowych obeznanych w nowych zasadach i oprogramowania, które będzie w stanie obsłużyć nie tylko małe firmy, ale także samozatrudnionych. Jakie nowości niesie ze sobą Nowy Ład i jak go odpowiednio wdrożyć?

Nowy Ład, czyli nowe zasady

Nowe przepisy niestety są solidarnie krytykowane zarówno przez księgowych, biura rachunkowe, jak i przedsiębiorców. Czasu na dostosowanie się do zmian, jak i możliwości udzielenia porad przez urzędników pod koniec bieżącego roku jest zbyt mało. Większość przepisów zacznie obowiązywać już od 1 stycznia 2022 roku.
Księgowi mieli już wiele pracy związanej z wprowadzeniem deklaracji JPK VAT i teraz również nie będą mieli taryfy ulgowej. Zmiany dotyczą m. in. takich zagadnień jak:

  • nowe zasady naliczania składki zdrowotnej,
  • zmiana terminów opłacania składek ZUS,
  • nowy sposób wyliczania składek i ulg dla klasy średniej,
  • zupełnie inne wyliczenia wynagrodzenia dla pracowników etatowych,
  • podniesienie kwoty wolnej od podatków,
  • podniesienie progu w skali podatkowej i inne.

Polski Ład ma obecnie po poprawkach 275 stron. To skomplikowany i obszerny dokument, który wymaga niezwykłej przenikliwości i doświadczenia, aby móc go skutecznie implementować w realiach. Wielu księgowych skarży się, że ustawa nie spełnia wymogów tzw. przyzwoitej legislacji, co niesie ze sobą wiele niepokoju i trudności. Wraz z licznymi zmianami niezbędne będą te wprowadzane w systemach kadrowo-płacowych. Warto więc zainteresować się platformami dla biur rachunkowych, które zostały opracowane zgodnie z najnowszymi wytycznymi, jak np. SaldeoSMART, która jest nie tylko bardzo czytelna, ale także zaktualizowana do wytycznych zawartych w Nowym Ładzie. Zobacz jak możesz usprawnić pracę księgowych a całej firmy: https://www.saldeosmart.pl/

Program do księgowości: najważniejsza jest integracja

Obecnie na rynku dostępne jest wiele platform, które umożliwiają szybkie i poprawne prowadzenie księgowości w firmach. Niestety razem z początkiem 2022 roku, wiele z tych programów straci aktualność i korzystanie z nich nie będzie możliwe. Warto więc jak najszybciej zastanowić się nad zmianą oprogramowania np. na program do księgowości SaldeoSMART, szczegóły: https://www.saldeosmart.pl/firma/program-do-ksiegowosci.

Prawidłowe wprowadzenie wszystkich danych będzie w pierwszej kolejności zależało od księgowych i informatyków, którzy nie zawsze są specjalistami od podatków i kwestii finansowych w firmach. Bardzo ważnym aspektem podczas pracy księgowego w nowych realiach jest integracja wszystkich składników programu do księgowości i jego automatyzacji. Ułatwieniem jest zebranie wszystkich informacji w jednym miejscu i możliwość elektronicznego obiegu dokumentów w przedsiębiorstwie.

Program pozwala na pracę zgodną z nowymi przepisami, automatyczne wprowadzanie faktur i dostęp do systemu OCR – optycznego odczytywania dokumentów. Wszystkie te rozwiązania ograniczają ludzką ingerencję do minimum, dzięki czemu przyspieszają wszystkie procesy i zmniejszają do minimum ryzyko błędów podczas rozliczeń. Zarówno księgowi, jak i firmy skorzystają z dostępu do nowych narzędzi, dzięki którym nastąpi przyspieszenie codziennych prac i digitalizacja obiegu dokumentów.

Połączenie wszystkich rozwiązań, w tym automatyczne pobieranie i przesyłanie faktur, system OCR, moduły pozwalające na zarządzanie kadrami i płacami, sprawią, że wszystkie najważniejsze informacje będą przechowywane w jednym, bezpiecznym miejscu, w programie SaldeoSMART. Zegar wciąż tyka i pozostało coraz mniej czasu na wybór odpowiedniego oprogramowania. Warto podjąć decyzję jak najszybciej, aby wszystkie osoby odpowiedzialne za finanse firmy zdążyły zapoznać się z możliwościami owej platformy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie