Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdź, czy nie masz dwóch aktów urodzenia

Agata Wojciechowska
Dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Tomasz Bruder
Dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Tomasz Bruder Paweł Relikowski
Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim kojarzony jest głównie z paszportami. Są one ważnym elementem pracy, ale nie jedynym. - Przez wydział przechodzą miliony danych osobowych rocznie - mówi Tomasz Bruder, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców. - Prowadzimy tysiące postępowań, które dotyczą Polaków i obcokrajowców.

Wśród licznych spraw są między innymi postępowania w sprawie zmiany nazwisk, czy też wyjaśniające podwójne akty urodzenia. - W czasie II wojny światowej wiele osób utraciło dokumenty tożsamości. Panowało w związku z tym ogromne zamieszanie - wyjaśnia Tomasz Bruder. - W PRL, w sytuacji zagubienia, czy też zniszczenia dokumentów, rada państwa lub sąd musiały podejmować decyzję o odtworzeniu aktu urodzenia. Tak odtworzone dokumenty funkcjonowały całe lata, niewiele było możliwości ich analizy i weryfikacji. Obecnie w archiwum Urzędu Stanu Cywilnego miasta stołecznego Warszawy znajdują się tzw. księgi zabużańskie. Są to archiwa przejęte przez rząd polski od naszych wschodnich sąsiadów. Często zawierają one oryginale akty urodzenia obywateli polskich. Zdarza się, że w toku prowadzonych dzisiaj spraw wychodzi na jaw posiadanie podwójnego aktu urodzenia. Sprawa się jeszcze bardziej komplikuje, gdy dane z dokumentów pierwotnych i wtórnych nie zgadzają - dodaje.

Do najczęstszych nieścisłości należą imiona rodziców, czy przekręcone nazwisko, które na przedwojennych dokumentach nosiło znamiona pochodzenia żydowskiego czy niemieckiego. Jednym z zadań naszego wydziału jest rozstrzygnięcie, które z nich powinny być używane. - Przede wszystkim rozmawiamy ze stronami - tłumaczy Tomasz Bruder. - Pytamy się między innymi o to, które z danych są częściej używane, tak by po ujednoliceniu wprowadzać jak najmniej zmian w innych rejestrach. Pamiętajmy, że np. data urodzenia jest podstawą do tworzenia nr PESEL, pod którym figurujemy w ZUSie czy w NFZ. Jedna zmiana pociąga zatem za sobą kolejne.

Czy sami możemy sprawdzić posiadanie dwóch aktów urodzenia? Oczywiście tak. Każdy może się zwrócić do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania Urzędu Stanu Cywilnego, który to sprawdzi.

- Czasami mam wrażenie, że przeprowadzamy śledztwo detektywistyczne, próbując ustalić nie tylko autentyczność dokumentów, ale też i intencje wnioskodawcy - dodaje dyrektor wydziału. - W toku prowadzonych postępowań, starając się dbać o dobro naszych obywateli i o pozytywne załatwienie spraw, nie możemy zapominać o szerszym interesie publicznym. Znalezienie rozwiązań w niektórych przypadkach bywa trudne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska