Sprawa prof. Piotra Ż.: Studenci chcą obserwatorów i nagrywania egzaminów

Marcin Rybak
Polskapresse
W związku ze sprawą Piotra Ż., profesora podejrzanego m.in. o domaganie się korzyści osobistych od studentek Uniwersytetu Wrocławskiego za zaliczenie przedmiotu, samorząd studentów zaproponował "pakiet rozwiązań", które mają zwiększyć zaufanie studentów do wykładowców.

Studenci chcą m.in. nagrywania egzaminów ustnych i możliwości powoływania obserwatorów na egzaminy. Proponują też powołanie rzecznika praw studentów i uruchomienie specjalnego adresu mejlowego, na który mogliby anonimowo zgłaszać swoje uwagi.

Część z tych propozycji studenci zgłoszą władzom każdego z uczelnianych wydziałów. Jacek Przygodzki zapewnia, że rektor Uniwersytetu Wrocławskiego jest otwarty na debatę ze studentami o ich pomysłach. Czeka tylko na pisemny projekt od studentów.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: PIOTR Ż. ŻĄDAŁ SEKSU ZA ZALICZENIE?

Co proponują studenci? Oto ich pismo

Komunikat Samorządu Studentów UWr - pakiet rozwiązań w zw. ze sprawą Profesora Ż.

Po doniesieniach medialnych związanych z tzw. "Sprawą Profesora Ż.", Samorząd Studentów Uniwersytetu Wrocławskiego na spotkaniu z Rektorem Uniwersytetu Wrocławskiego zaproponował pakiet rozwiązań zmierzających do zwiększenia poczucia zaufania na linii student-wykładowca.

Działania proponowane przez Samorząd Studentów Uniwersytetu Wrocławskiego:

1. Możliwość powołania obserwatora na egzamin ustny lub konsultacje na wniosek zarówno studentów, jak i prowadzącego:
- przedstawiciel Samorządu Studentów każdego szczebla na wniosek studentów lub prowadzącego zajęcia (w ramach ob. regulaminu )
- dowolny student Uniwersytetu Wrocławskiego zgłoszony z wyprzedzeniem, z podaniem nazwiska, kierunku studiów oraz nr indeksu (np. kolega lub koleżanka z grupy)
- dowolny pracownik naukowy lub doktorant Uniwersytetu Wrocławskiego zgłoszony studentom przed rozpoczęciem egzaminu lub konsultacji

2. Umożliwienie rejestracji audiowizualnej egzaminów ustnych:
- wniosek studentów do Prodziekana ds. nauczania lub właściwego przedstawiciela władz instytutu
- informacja przekazana studentom przez egzaminującego

3. Uruchomienie interwencyjnego adresu e-mail dla chcących anonimowo zgłosić swoje problemy: [email protected]

4. Powołanie Rzecznika Praw Studenta na Uniwersytecie Wrocławskim - "wyjęcie" go ze struktury Samorządu Studentów UWr i utworzenie osobnego stanowiska w strukturze organizacyjnej Uniwersytetu Wrocławskiego

5. Promocja działania Poradni Psychologicznej Uniwersytetu Wrocławskiego - umożliwienie dotarcia do szerszej grupy studentów

Część z zaproponowanych rozwiązań można realizować w ramach obowiązujących regulaminów, o wprowadzenie szczegółowych rozwiązań Samorząd Studentów zwróci się do poszczególnych Prodziekanów ds Nauczania na każdym z 10 Wydziałów Uniwersytetu Wrocławskiego.

W sprawie Profesora Piotra Ż., która zainspirowała nas do działania, Samorząd Studentów nie zamierza zabierać zdania do zakończenia postępowania sądowego oraz ew. postępowania dyscyplinarnego zapowiadanego przez władze uczelni. Naszą jedyną intencją jest zapewnienie pełnego komfortu studiowania przez nasze koleżanki i kolegów, którzy mogli utracić zaufanie do uniwersyteckich instytucji po doniesieniach medialnych z zeszłego tygodnia.

Karol Przywara
Przewodniczący Zarządu Uczelnianego
Samorządu Studentów Uniwersytetu Wrocławskiego

PIOTR Ż. WYSZEDŁ NA WOLNOŚĆ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 31

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

i
insp.
"witam, z tej strony Piotr Ż. - człowiek, który prowadził od początku ten profil. 19 lutego zawaliło mi się dotychczasowe życie. Zostałem zatrzymany przez policję i oskarżony o szereg zbrodni (w tym gwałt!!). Prokuratura i policja chciały mnie zamknąć do aresztu żebym tam gnił, żeby mnie złamać i żeby wszyscy się ode mnie odcięli. Sąd rejonowy nie zgodził się mnie zamknąć i po 48 godz. wypuścił na wolność. Prokuratura odwołała się od tej decyzji i 12 marca sąd okręgowy we Wrocławiu będzie mnie ponownie sądził. Zostałem zawieszony na uczelni. Moje komputery i telefony zostały zatrzymane. Nie musicie mnie znać, ale całe moje życie było w opozycji wobec systemu. Policja powiedziała, że prześledzi każdy wycinek mojego życia żeby zamknąć mnie do więzienia. Nie jestem święty, ale nigdy nikogo nie zgwałciłem! Brzydzę się przymusem i przemocą. Nie wiem jak ten koszmar się skończy, ale proszę o wszelkie wsparcie. To może trwać długie miesiące. W tych okolicznościach projekt Festiwalu Równości stoi pod wielkim znakiem zapytania. Wierzę, że jeszcze kiedyś się spotkamy na żywo na koncertach i demonstracjach. Każdy gest solidarności i pomocy może okazać się bezcenny. Trzymajcie za mnie kciuki i nie dajcie się nigdy zastraszyć!!! Ten kraj wymaga radykalnych zmian..."
...masz rację piotrusiu, ten kraj wymaga radykalnych zmian aby nigdy więcej nie miały miejsca na żadnej polskiej uczelni osoby z takimi zarzutami!!!!! i nie tylko na uczelni.
K
KK
....Nauczyciel akademicki,już profesor, WYCHOWAWCA MŁODZIEŻY, radny Sejmiku Wojewódzkiego,PRZEWODNICZĄCY KOMISJI KULTURY.... mądry, oczytany osobnik, bardzo bystry umysł jak rozpisują się niektórzy na forach i...... jednocześnie jak podają żródła zbliżone do oskarżonego - organizator I UCZESTNIK orgii seksualnych, seksu grupowego w posiadłości w Malinie i jeszcze tam takich innych rzeczy...Rzeczywiście "święty nie jesteś" jak można podać za prasą TWOJĄ WYPOWIEDŻ.....
JM Rektorze Uniwersytetu Wr, Rektorze Wyższej Szkoły Humanistycznej w Lesznie, Szanowna Wielka Społeczności Nauczycieli Akademickich czy można przejść obok takiego przypadku obojętnie?....Samorządzie Studencki czy takich nauczycieli i wychowawców potrzebujecie na swojej młodej drodze życia? Proszę odpowiedzcie sobie sami?
M
Myśliciel
Jakże ciekawa wytworzyła się sytuacja. Piotr ż. profesor,ambitny naukowiec, strażnik moralności, zagorzały przeciwnik Kościoła, dujący we wszelkie możliwe tuby demokracji, dający wcześniej znać o sobie na łamach nie tylko swojej strony internetowej czy różnych forach ale również "gwiazda" prasy i w telewizji, na forum Sejmiku Dolnośląskiego itd. NAGLE ZAMILKŁ!!!! choć wydawałoby się, że jako niesłusznie obwiniony!!!!!!!!! powinien z jeszcze większym impetem ruszyć w masmedia i dopominać się sprawiedliwości dla swojej osoby, jakby nie było przyszłego kandydata na stanowisko Prezydenta Miasta Wrocławia.......A jednak dziwne to Piotra ż. milczenie i wielce zastanawiające????? Czego się boisz Piotrze ż.???? Tych wielu nieznających się wzajemnie kobiet, które oskarżają Cię przed organami ścigania za czyny karalne (których rzekomo wobec nich nie popełniłeś????). Piotrze ż. gdzie twoja zażarta zapalczywość w obronie swojej godności....wspaniale zawsze prezentowanego imienia:::::młody, ambitny profesor z jakże szeroko otwartym umysłem "na wszelkie propozycje !!!!", "transparentny do bólu!!!!!", już majętny (skąd "samotny" bez spadków od bogatej babci ma tyle, ustawiony, z parciem do władzy za wszelką cenę!!!!! PO TRUPACH!!!!!. Piotrze ż. ta NAJPRAWDZIWSZA PRAWDA!!!!! i jej okoliczności ujawnią jakim jesteś w rzeczywistości OD WIELU LAT ( aż trudno wymówić-człowiekiem-pominę) osobnikiem. I to ku zaskoczeniu dotychczasowej opinii o tobie twojej matki.(literki "t" dotyczące osoby są celowo małe)...Tutaj słowo do skrzywdzonych dziewczyn. Z całym szacunkiem do wcześniejszych słów Ani o Policji czy Sądzie jednak wierzę w Wymiar Sprawiedliwości. Czasami na początku jest wiele przykrości i nawet upokorzeń ale to jest nic w porównaniu z tym przez co przeszłyście wcześniej i z czym Wam będzie nadal bardzo trudno żyć. Nie dajcie się zastraszyć w żaden sposób. Podnieście głowę, wesprzyjcie te dziewczyny, które odważyły się mówić.One też dodadzą Wam otuchy. Na forach są właściwe telefony kontaktowe. Wierzę w to.....
e
edukacja.cl? student pwr
Zbiorowe wysyłanie na kurs powtórkowy,
przesuwanie terminów egzaminów z dnia na dzień,
różnorodne ocenianie państwowych egzaminów, brak możliwości dyskusji na ich temat,
materiał na zajęciach, nie jest związany z materiałem na egzaminie
są konsultacje których nie ma ;/
cofanie z 4 roku na 1rok
itd. wiele tego
p
próbujący zrozumieć
Jakże trudno uwierzyć, że działalność publiczna i naukowa piotra ż. ma również drugie dno, dno pospolitego przestępcy zagrożoną wyrokiem do 12 lat więzienia i to jeszcze przy współudziale i w porozumieniu z Arturem C.-inspektorem Inspekcji Transportu Drogowego . Czyż to nie doskonała maska osoby piotra ż.na wielu ważnych stanowiskach z osobą Artura C. ze szczególnej instytucji, dawała poczucie bezkarności w jakże okrutnym procederze wobec kobiet.....Czyż można w tym przypadku MILCZEĆ i dawać przyzwolenie takim osobnikom, zgadzać się na ich nikczemną działalność tylko dlatego, że piastują takie stanowiska. Nie ma takiego urzędu czy stanowiska, które rozgrzeszałoby z nikczemności i przestępstw seksualnych wobec studentek,kobiet, matek i żon. Psychopatów seksualnych należy eliminować ze społeczeństwa niezależnie od piastowanych przez nich urzędów. I proszę nie mieszać tych ocen ze spiskiem przeciwko partiom politycznym w których piotr ż. w jakikolwiek sposób zaistniał. Jedyne świadczy to o tym jak dobrze piotr ż. krył się ze swoim drugim przestępczym obliczem przed niewinnymi działaczami tych organizacji czy uczelni.....Podkreślam nie można dopuścić aby ta ( skądinąd wiadomo...) wieloletnia przestępcza działalność (nawet podobno się chełpił, że jest doskonały i nie do wykrycia w tym co robi) nie została przerwana i wreszcie sprawiedliwie rozliczona przed obliczem Temidy.....Za roześmianym stale obliczem piotra ż. (celowo piszę z małej litery bo na duże należy sobie zasłuzyć!!!!!) kryje się wiele nie do odrobienia dramatów studentek, dziewczyn, matek i żon, których skutki w psychice pozostaną do końca życia, tak DO ICH KOŃCA ŻYCIA!!!!!!!!!. Stąd dalej podkreślam, czy można na to pozwolić? A Wy pokrzywdzone dziewczyny, czy zgadzacie się dalej chodzić, ze skuloną, zwieszoną głową, pełne obaw i strachu czy można się wyprostować i podnieść śmiało wzrok na innych ludzi. Czy zgadzacie się na to aby tacy jak piotr ż. chodzili dumnie po ulicy i śmiali się, że wokół mają bandy frajerów, nieudaczników nie umiejących korzystać z życia krzywdząc innych? STOP!!!! Dość tego. NIe można na to pozwolić.....Uwierzcie skrzywdzone dziewczyny. Może wiele w Waszym życiu było bądż jest porażek ale jestem przekonany , że SPRAWIELIWOŚĆ ISTNIEJE, może czasami okaleczona ale ISTNIEJE. Nie dajcie się zastraszyć takim jak piotr ż. choć on często przypomina jakie to ma na WAS asy w rękawie. Skrzywdzone dziewczyny to są "michałki" w porównaniu z tym co może mieć na to dzięki Wam "Surowa Ręka Sprawiedliwosci" jeśli zaczniecie odważnie mówić. piotr ż. bowiem wmawiał Wam jakie to jestecie rozwiązłe, jakich wrażeń seksualnych potrzebujecie a on jest Waszym wybawcą (często z Arturem C.) i spełnieniem. Te wierutne kłamstwa wzmacniał Wam w jego domu nie tylko wymyślnie dobranymi słowami ale i....wiecie dokładnie czym......o czym należy odważnie powiedzieć....właściwym organom. Zastanówcie się nad tym co zostało wyżej napisne. Nie jesteście same, już niektóre dziewczyny odważyły powiedzieć się DOŚĆ!!!!! Możecie dołączyć do nich lub nadal bać się (a nawet dostawać ataku padaczki!!!!) na samą myśli o piotrze ż. Pod rozwagę pozostawiam.
G
Gabriel
Wszyscy wiedzą o co chodzi.
k
kaja
na wydziale administracji i prawa można zastosować propozycję studentów. Tam dzieją się niekiedy dziwne rzeczy, ale nie widzę potrzeby wprowadzania aż tak drastycznych zmian np. na Politologii. Zawsze przy konsultacji jest inna osoba, nigdy o czymś takim nie słyszałam. Nawet nie przeszło mi przez myśl.Studentki te , które zaliczały u P. prof. aniołkami chyba nie są. Teraz nagle jest afera? a gdzie były wcześniej? zresztą proszę spojrzeć na ubiór tych dziewcząt- jak na dyskotece.....
Pozdrawiam.
studentka
o
obSesja
Wielki Brat u Przywary. Dopiero będzie ubaw.
j
jaki
Jestem za. Nie pytam "sam-na-sam" od paru lat bo nie mam chęci tłumaczyc się z ewentualnego molestowania nic niewiedzących studentek i ewntualnego poniżania nic niewiedzących studentów. Wolałbym aby sprawdzanie wiedzy było rejestrowane - moim zdaniem zmusiłoby to niektórych moich studentów do lepszego przygotpwania się do egzaminy/zaliczenia - bo w końcu głupio jest udawać głupka. Taśmy powinny być dostępne tylko Dziekanowi i Komisjom dyscyplinarnym dla pracowników i studentów. Zniknęło by wiele opowieści o wykładowcach ich zachowaniu, itp. PS. Nie jestem pracownikiem Uniwersytetu i pana Ż. nie znam
c
czytelnik
w sumie nie dziwie się,że studenci się domagają tego dlaczego inni mają mieć łatwiejsze zaliczenie od tych co naprawdę się przykładają do nauki ach te egzaminy ustne...
"/"
>Studentki to dziwy

Podobno pielęgniarki też. No i należy jeszcze dodać, że Rosjanie to pijaki a Polacy kradną.
"/"
Raczej BZYK przelatującej muchy.Rozumiem, Gabrielu, że w kontekście tak delikatnej sprawy, powściągnąłeś skojarzenia.
A
Andrzej Władysław
Na WNS a dokładnie na politologii, gdzie zdecydowana większość egzaminów jest ustna (i po pięciu latach walki oko w oko z egzaminatorami stwierdzam, że ustne egzaminy są o niebo lepsze od pisemnych. Dają szanse wykazania się prawdziwą wiedzą, czasami pozwalają na zręczne wybrnięcie z tarapatów, ale nie o tym miałem pisać...) nie spotkałem się nigdy z egzaminem sam na sam z prowadzącym. Kadra politologii zawsze stara się pozostawić w sali kogoś kto jest potencjalnym świadkiem (zwykle ktoś w czasie odpowiedzi przygotowuje się, w wypadku kiedy ktoś jest ostatnim egzaminowanym przedostatnia osoba zostaje w charakterze tylko świadka). Znam doktorów/ profesorów którzy nie przeprowadzają egzaminu bez minimum 3 studentów (dwóch w charakterze potencjalnych świadków) zmniejszając jeszcze bardziej możliwość "dogadania się" egzaminatora ze studentem. Innymi słowy cywilizowany instytut od dawna radzi sobie z egzaminami ustnymi, bez nowinek tzw. technologicznych czy "kolegów z grupy". Odpuśćmy sobie z fetyszyzacją inwigilacji wszelkimi kamerkami, i nie dopuśćmy do sytuacji Wydziału Prawa i etc. gdzie prawdziwe egzaminy zredukowano do "nowoczesnych" wg mnie ograniczających testów, no ale to też inna historia.
U
Uan
ty już lepiej zrezygnuj z tego "studentowania".... tak będzie lepiej, a i twoja wieś będzie szczęśliwa, że Jaśko wrócił!
k
kali
Straszysz jełopie? A może ty też dajesz d....za 5 zyla na wino.
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie